Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ennek van értelme? Még a...

Ennek van értelme? Még a legerősebb gyógyszer is semmit sem ér.

Figyelt kérdés
2017. jan. 11. 21:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát ennek a kérdésnek sincs így sok értelme már bocsánat...
2017. jan. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Még a legerősebb gyógyszer is semmitérő. (tájszólás)

Még a legerősebb gyógyszer SEM ér semmit. (normál)

2017. jan. 11. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 BringaManó ***** válasza:
100%

No jó, azért a tájszólás mellé nem kell mindjárt "tájhelyesírást" alkalmazni:

semmit érő (különírva)

ahogy az AkH.-ban is van (a 11./12.-ben egyaránt),

és ld. itt is: [link]

2017. jan. 12. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hallottam már párszor ebben a megfogalmazásban épült mondatot, nekem is megböki a fülemet, de vannak területek, ahol megszokott szerkezet ez.


Ez sehol sincs Yoda mondatszerkesztési érdekességeihez képest. :)

2017. jan. 12. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:

az lehet, hogy megszokott, de a kérdés az volt, hogy van-e értelme... az meg nincs neki. :-) :-P


amúgy most rákerestem az "is semmit sem ér"-re, és alig találtam olyat, amiről beszélünk (általában az "is" az előző (tag)mondathoz tartozik), talán ez az egy "igazi" volt:

„Mondanom sem kell, hogy szókapcsolatokat és mondatokat tanulok, nem szavakat, de ez is semmit sem ér!”

(mondjuk ebben lehet némi hatása annak is, hogy két mondattal előtte is leírta, hogy "Semmit sem ért!", és azt ismételte gondolatilag, és így szóban is)


persze nem pörgettem végig az összes guglitalálatot – mutassatok még ilyet!


azt persze elhiszem, hogy szóban sokkal nagyobb arányban hangzik el, de azt nagyrészt inkább olyan fogalmazási ügyetlenkedésnek, tévesztésnek gondolnám, amit írásban már nem úgy írna le az illető, csak kiszaladt a száján, mert "röptében" fogalmazta a mondatot.


de ha nagyon ragaszkodsz hozzá, hogy te ismersz ilyan "tájszólást", akkor meghajlok – én csak egy szűklátókörű pesti vagyok, nem tudom, mi zajlik ott felétek :-)

2017. jan. 12. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

"de ha nagyon ragaszkodsz hozzá, hogy te ismersz ilyan "tájszólást", akkor meghajlok – én csak egy szűklátókörű pesti vagyok, nem tudom, mi zajlik ott felétek :-)"


Nem feltétlenül tájjellemző fogalmazás, inkább szerintem is rossz megszokás, ami elterjedt.

"Kedves Mónkia, én most megmondom az őszintét..."

:D

2017. jan. 12. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 BringaManó ***** válasza:

Maunikáékkal az a baj, hogy "az őszintét"?

De hiszen az egy "család", mondhatni produktív ez a fajta szófajváltás: megmondom a tutit, a frankót, keressem az igazit, "az igazat mondd, ne csak a valódit"...

Ehhez képest "az őszintét" csupán fiatalabb, de ugyanolyan, nem?


(Mindazonáltal nem vonom kétségbe, hogy sok (számomra) új szófordulatot és egyéb nyelvi jelenséget tanulhatnék, ha megnéznék néhány évadot az idézett színielőadásból... :-))

2017. jan. 12. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:
100%

Korrigálni vagyok kénytelen, találtam még példát:


[link]

"... Kénytelen tehát 100.000 pengőt még rászánni. De így is semmit sem ér a dolog. ..."

[1936-os újság]


[link]

"amúgy szerintem kb az rtl és tv2 honlapja is semmit sem ér."

[2007-es blogkomment]


[link]

"T. ház! A dolog nyitja egészen egyszerű'. Először Francziaország egy rendkívül nagy terület, annak egyes pontjait 12 nagy 24 órára felkeresni már magában véve is semmit sem ér."

[1890-es országgyűlési napló]


Ha nyelvész lennék, fel kéne ujjonganom, hogy hurrá, van nyelvi adat, létezik a jelenség (vagy legalábbis létezett), punktum. – Milyen jó, hogy nem vagyok az, így továbbra is hitetlenkedhetek. :-)

2017. jan. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Na, szóval azért hallhattam akkor én is , ugyihogyugyi.

:D


De ettől még nem feltétlenül szabályos régies forma, a nyelvi pongyolaság sem mai találmány.

:)

2017. jan. 13. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:
Hopp, nem lehet, hogy germanizmus, a monarchiális időkből?
2017. jan. 13. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!