Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jól tudom, hogy egyes kérdő...

Jól tudom, hogy egyes kérdő mondatok végére nem kell kérdőjel?

Figyelt kérdés

Ilyen összetett mondatokra gondolok, bár nem tudom, hogy milyen szabály alapján megy ez.


Esetleg pl mondatot írnátok, ha tényleg így van?



2017. jan. 15. 19:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem vagyok nagy nyelvtanguru, de szerintem a függőbeszédes mondatokra gondolsz. Pl. Csak azt szeretném kérdezni hol szilvesztereztél. Ilyenkor egyszerűen egy kijelentő mondatba teszel bele egy eredetileg kérdő mondatot. Pl. azt hogy: Hol szilvesztereztél?
2017. jan. 15. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
ez lesz az, köszi szépen. :)
2017. jan. 15. 19:59
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Függőbeszédnek az angol meg a német nyelvben hívják.


Akkor kell a magyar nyelvben ilyet alkalmazni, hogyha a kérdő tagmondat alárendelt szerepet tölt be. Tehát ha az a rész, amiben a kérdés elhangzik, hoggyal vagy más kérdőszóval kezdődik. Pl.:

Nem tudom megérteni (azt), miért kell bömböltetnie a szomszédnak a tévét. - Ez például tárgyi alárendelő.

Kíváncsi vagyok (arra), hogyan kell tüttyölt ratylit sütni.

2017. jan. 15. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 fersk ***** válasza:

"Kíváncsi vagyok (arra), hogyan kell tüttyölt ratylit sütni." :DD

Erre én is!

2017. jan. 16. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

#1:

kb. így van, és ezért a kérdésben nem is jól van írva:

nem arról van szó, hogy "egyes kérdő mondatok végére nem kell kérdőjel", hiszen ezek nem kérdő mondatok, hanem kijelentő/felszólító/óhajtó, csak egy olyan alárendelt mellékmondat van a végükön, ami miatt azt hisszük, hogy kérdőjel kell oda. :-)


azért írtam, hogy "_kb._ így van", mert nemcsak függő beszédes, hanem egyéb is lehet, pl.

"Nem értem, hogy hogy csinálhat ilyet valaki."

"Már többször leírtam és elmagyaráztam neked, hogy miért utálom ezt."

"Azt még nem sikerült megtudni, hogy mennyibe kerül ez a projekt összesen."

(bár simán lehet, hogy tágabb értelemben véve az is függő beszédnek számít, nem tudom... :-)


#3:

én sem voltam eddig biztos benne, de most rákerestem, és magyarban is van ilyen elvileg:

[link]

de én nem lepődöm meg semmin, a nyelvtani fogalmak, szabályok, elméletek és hivatalos álláspontok ötpercenként változnak, ma már mindent máshogy tanulnak, mint én anno... :-)-:



"Tehát ha az a rész, amiben a kérdés elhangzik, hoggyal vagy más kérdőszóval kezdődik."

Hm, szerintem itt valami keveredik:

igaz, hogy a "hogy" is lehet kérdőszó, de szerintem te arra gondoltál, hogy "hogy kötőszóval plusz egy kérdőszóval kezdődik".

Ebből a "hogy" általában elhagyható, és gyakran el is hagyják – ahogyan az utalószót is –, és ahogy a példáinkban is sok dolgot elhagytuk ezekből:


Nem tudom megérteni [azt], [hogy] miért kell bömböltetnie a szomszédnak a tévét.

Kíváncsi vagyok [arra], [hogy] hogyan kell tüttyölt ratylit sütni.

Nem értem [azt], [hogy] hogy csinálhat ilyet valaki."

Már többször leírtam és elmagyaráztam neked [azt], [hogy] miért utálom ezt.

[Azt] még nem sikerült megtudni, [hogy] mennyibe kerül ez a projekt összesen.


#4:

az egész receptet nem írom le (elég bonyolult, meg a legtöbben talán úgyis ismeritek) – egy dolog nagyon fontos, tilajdonképpen az egésznek ez a titka, ha szabad így fogalmaznom:

Amikor a vége felé kezd a prendli rápondalkázni a tenykára, akkor mihamarabb – még a csinderge kiszittyanása előtt!! – köré kell firgandázni a jó előre becindézett és odakészített bárgyafézlit. (Vagy lehet fungyoros fézli is, a lényeg, hogy friss legyen.)


Ha valakinek sikerült (és finom lett), akkor küldjetek róla fotót! :-)

2017. jan. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 fersk ***** válasza:

@BringaManó:

Köszi, egész nap vívódtam, megmutassam-e az asszonynak, csinálja-e meg, de végül visszariadtam...

2017. jan. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!