Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Meddig volt gyakori a vérferőz...

Meddig volt gyakori a vérferőzés? Első unokatestvérrel is vérfertőzés? Akkor tudtak róla, hogy azért születik sérült gyerek?

Figyelt kérdés
Lehet hogy a kérdésből nem jön le rendesen, de arra lennék kíváncsi, hogy a 19. századig, vagy ilyesmi, és hogy ők akkor tudhattak e róla, hogy azért sérült szellemileg, vagy testileg korlátozott
2010. júl. 13. 14:54
 1/9 anonim ***** válasza:
71%
Hát az első unokatestvérrel létesített kapcsolatot a Ptk. még vérfertőzésként tartja számon. Nyilván nem véletlenül.
2010. júl. 13. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, de a középkorban valamikor ezt nem bűntették
2010. júl. 13. 14:58
 3/9 anonim ***** válasza:
91%

A középkorban a nemesekre még szigorúbb szabályok vonatkoztak, mint a mai emberekre: hetedíziglen nem volt szabad rokonokkal házasodni.

A közemberekkel elnézőbbek voltak, de az első unokatestvérek ott sem házasodhattak. Ott az fordult elő, hogy egy falun belül házasodtak, és egy idő után a másodunokatestvérek is elég közeli rokonok lettek. Éppen Magyarországon voltak olyan falvak, ahol a belházasság nem okozott leromlást, a gyerekek okosak lettek.


A törzsi-nemzetségi szervezetben nemzetségeb belül nem volt szabad házasodni. Ha az unokatestvérek különböző nemzetségekbe tartoztak, akkor házasodhattak, de ez nem fordult elő annyiszor, hogy baj legyen belőle.


Az iszlám világban helyenként gyakoriak az unokatestvérekkel kötött házasságok gazdasági okokból, például araboknál. Ők csak azt vették észre, hogy megnőtt a különféle fogyatékosságok aránya; ebből leginkább a siketség volt a feltűnő. Egyes vidékeken mindenki ismerte a helyi jelnyelvet. Amikor a kutatók elmondták a helyieknek az okát, a helyiek nem hallgattak rájuk. A kutatók szavai süket fülekre leltek a hallóknál is.

2010. júl. 13. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
De a középkorban nem tudták hogy nagy esélye a beteg gyereknek rokonok között. Sok uralkodóház tele volt beteg gyerekekkel a rokoni házasság miatt.
2010. júl. 13. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

@14:57

"Hát az első unokatestvérrel létesített kapcsolatot a Ptk. még vérfertőzésként tartja számon."

Egy mondatban két hülyeség.

A Ptk. egy szót sem ejt a vérfertőzésről, nem is az a dolga. A Btk. 203. § foglalkozik vele, de aszerint az első unokatestvérrel létesített kapcsolat nem vérfertőzés.

2010. júl. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez eléggé tág kérdés. Valahol még ma sem büntetendő az unokatestvérrel való házasság.
2010. júl. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
83%
hát, az iszlámoknál gyakori ma is, de nem unokatestvérek között, hanem "csak" unokahúg-nagybácsi házasságok többnyire. legalábbis én így olvastam.
2010. júl. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Azért ez kemény..:O

Köszi!^-^

2010. júl. 13. 20:01
 9/9 anonim ***** válasza:
85%

Egyik ágon olyan vidékről származom, ahol gyakori volt a rokonházasság. Jó, nem a "vérfertőzés", csak a másod-harmad- negyed unokatestvérek összeboronálása, de hosszú távon az is megtette a hatását. Nagyanyámnak ez ellen külön fel kellett lázadnia lánykorában - de ez még semmi: ugyanő úgy kb. 18 éves koromban felhívta a figyelmemet, hogy vigyázzak, mert egy harmadik (vagy negyedik, nem tudom pontosan a családfa tekervényeit) unokatestvérem anyja kinézett az egyik fiának, hogy én pont jó lennék neki.

A pofám leszakadt, majdnem szó szerint. Ez már 2000 után volt!!

De gondoltam, biztos nagyi kicsit túllihegte a dolgot, vagy netán esetleg az anyuka tényleg kombinál, de kit érdekel, ő dolga, ugyanmár, a mai világban..

.

Hát erre úgy fél év múlva valami nagyszabású családi banzájon azt veszem csak észre, hogy az emlegetett (egyébként egyetemet végzett, elvileg értelmes, normális stb.) legényember tényleg folyton körülöttem koslat. Mindaddig azt gondoltam, hogy biztos csak beképzelem, amíg a féltestvérem (akinek nem állt össze a kép, hogy voltaképp rokonról van szó, azt hitte, sima családi barát) oda nem súgta nekem: "te, ennek a srácnak nagyon bejössz!".


Hát basszus, nem volt már pofám, ami leszakadjon, mert az még a nagymamás epizódnál ott maradt, de ezek után... bármilyen abszurd történetet elhiszek a témában...

2010. júl. 14. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!