Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha életem során megtörik a...

Ha életem során megtörik a determinizmus, akkor hova kerül az öntudatom?

Figyelt kérdés

2020. júl. 27. 01:31
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
68%

1. Feltételezed, hogy a világ determinált. Mi alapján?

2. Mi az, hogy megtörik? Akkor mégsem determinált?

3. Hogy kapcsolódik ez az öntudathoz?

2020. júl. 27. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

1. Newton óta minden makroszkopikus mozgást előre tudunk jósolni (kiszámítani) kellő adatok birtokában. Az, hogy a kvantumvilág igazi véletlen eseményei nem nagyulnak spontán fel egy prekoncepció.

2. Amikor mégis felnagyítunk egy ilyen igazi véletleneseményt, akkor elágazik az idő (univerzum). Az egyik univerzumban másképp alakulnak a dolgok, mint a másikban.

3. Amikor benne van az ember egy univerzumban, és egyszer csak elágazáshoz ér, akkor az ő hasonmásai is jelen lesznek a ágakban, de mi van az öntudattal?

Empirikus módon azt tapasztalom, hogy én egyszerre csak egy univerzumban vagyok benne, és nem tudom befolyásolni, hogy melyik ágba kerüljek. Viszont ez az öntudatom pontosan ebben az univerzumban van, de miért pont ebben és miért nem a többiben?

Követhető a gondolatmenet?

2020. júl. 27. 11:39
 3/25 anonim ***** válasza:
68%

"elágazik az idő"

Ez az, ami nincsen bebizonyítva.

Azon kívül, hogy minden pillanatban milliárdszámra történik ilyen, tehát már igencsak sok univerzumnak kellene így léteznie.

Miből keletkeznek ezek? Honnan lesz az új anyag?

2020. júl. 27. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

#2

1. A makroszkópikus viselkedés nem jelent determinizmust. Amúgy akkor hogy "törhet" meg?

2. "Amikor mégis felnagyítunk egy ilyen igazi véletleneseményt" -- Azt hogy? És hogy keveredtünk a párhuzamos világokhoz? A sztochasztikus világ nem feltétlenül jelent (bármilyen) multiverzumot.


3. Volt nemrég egy (több) kérdés arról, hogy mi a különbség az én az a mások között. Ez pont az a probléma, és nem a determinizmushoz vagy multiverzumokhoz kapcsolódik, csak simán ha valahogy kettő lesz belőlem ("másolós", non-desktrutív teleportálás, stb.), akkor melyik leszek én.

A válasz az, hogy mindenki egy-egy "én", tehát belőled is két én lesz, de nem fogod egyszerre megtapasztalni, csak külön-külön. Bármelyik példányodat kérdeznénk, mind azt mondaná, hogy ő az "igazi én", és valójában mindnek igaza is lenne. Ahogy a szomszéd néni is énnek mondja magát, ami a saját szemszögéből teljesen igaz.

2020. júl. 27. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

#4-es. A sztochasztika meg a statisztika rendszerint determinisztikus, amíg a tárgya pszeudo-véletlenesemények - még, ha nem is tudjuk megjósolni. Viszont az igazi véletlenek megtörik a determinizmust. Egyesek feltételezik, hogy mikroszkopikus szinten kioltják egymást. Ezért felnagyításnak azt nevezem, amikor ezek a véletlen kvantumjelenségek megjelennek a makroszkopikus műszereink kijelzőjén. Na innen - prekoncepcióm szerint - elágazik az univerzum. (Ezt az elágazódást nem kívánom tárgyalni ebben a kérdésben, honnan az anyag, energia, stb..)

Igen, biztos, hogy mindegyiknek lesz valamilyen éntudata. De az eredeti énérzet - amit én énnek azonosítok - hova kerül, én mit fogok tapasztalni? Ugye azt tapasztaljuk, hogy itt vagyunk, tehát ez valamiért kitüntetett/alapértelmezett univerzum (?). Te miért ebben a világban vagy te? Érzed, hogy itt vagy és nem máshol, de miért pont itt, ha párhuzamos univerzumok is léteznek?

2020. júl. 27. 21:17
 6/25 anonim ***** válasza:

"A sztochasztika meg a statisztika rendszerint determinisztikus ... az igazi véletlenek"

Bocsi, ezt nem értem. :) Talán az a félreértés oka, hogy én sztochasztikának nevezem a "valódi" véletlent, a determinisztikus világ ellentétét. A statisztikus (technikai, gyakorlati, vagy akár elméleti okokból pontosan nem megjósolható) események valóban lehetnek determinisztikusak (kb. kaotikusak), de hogy a világ determinált-e, azt igazából nem tudjuk. A kvantummechanika egyelőre azt mutatja, hogy nem, de aztán lehet, hogy ez a része is determinált, csak számunkra kaotikus. De szerintem ha a világ determinált, akkor az nem "törhet meg", mert akkor már nem determinált.


"az eredeti énérzet - amit én énnek azonosítok"

Nincs ilyen. Az éntudat (vagy öntudat) csak önmagának egyedi. Egy másik ember szemszögéből már csak része a környező világnak. Minden ember tudata egyedi, egyszerre léteznek, nincs egy kitüntetett "én". Ha valahogy megduplázódsz, mondjuk belépsz egy ilyen gép A kamrájába, akkor a másolás után semmi különöset nem fogsz tapasztalni. Egyrészt kilépsz az A kamrából ugyanott. A másik éned kilép a B kamrából, és kicsit talán csodálkozik, hogy nem oda ment be, de amúgy ennyi, éli tovább az életét. A másolat is teljesen az eredetinek fogja magát érezni, és csak onnan tudja, hogy másolat, hogy látja a kamrán a B feliratot.

2020. júl. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

> nincs egy kitüntetett "én"

Ez már kicsit bölcsészeti kérdés, én magamat nem a testemmel, nem a személyiségemmel, sem az öntudatommal, hanem az érzékelővel azonosítom. Senki se tagadja, hogy érzékel: érzékeli a gondolatait, az érzékszervek receptorain bejutó érzeteket és az éntudatot. A szolipszizmus azt állítja, hogy csak egyetlen ilyen érzékelő létezik. Számodra ez te vagy. Oké, ha egyszerre két helyen vagy (mondjuk úgy klónozunk) vagy kettéválik az idő, akkor is csak egy helyen és időben fogsz "te" létezni, egy pontban érzékelsz. Ez mindig az itt és most. De ha több helyen létezik egy időben a tested, és mindegyiknek van öntudata is, akkor miért csak egyet érzékelsz? Miért pont ott van az érzékelő, ahol?

Ha egy robot lennél, elhinném, hogy nem érted, és jogosan kérdezed, hogy de hát nekik van érzékelőjük... a gépi intelligenciáknak - ebbe ne menjünk bele - feltehetően nincs ilyen érzékelője.

2020. júl. 28. 13:51
 8/25 anonim ***** válasza:

Azt elfelejtetted mondani, hogy te szolipszista vagy.

Ebben az esetben NEM leszel két példányban, mivel az egyiket, és a sokszorosítást is csak elképzeled.

Probléma megoldva.

2020. júl. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De ha több helyen létezik egy időben a tested, és mindegyiknek van öntudata is, akkor miért csak egyet érzékelsz? Miért pont ott van az érzékelő, ahol?"

Fizikális két külön test, két külön aggyal, minimum a telepátia létét kell feltételezni egyetlen tudat két fizikális testbeli érzékeléséhez.

A te gondolatmeneteddel pedig még csak nem is két, azonos univerzumon belüli agy közti telepátiát, hanem két univerzum köztit.


Nem gondolod, hogy kissé túl van hatványozva a fikció?

2020. júl. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
#8-as, nem állítottam ilyet! És nincs megoldva a probléma.
2020. júl. 28. 14:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!