Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A monoteizmus-, és úgy általáb...

A monoteizmus-, és úgy általában a monoteista (egyistenhívő) vallások a fejlett társadalomnak az ismertetőjegyei, míg a többistenhívő politeista vallásosság csak a kezdeti időkben létező, még éppen csak kialakulófélben lévő viszonyok maradványai?

Figyelt kérdés
És mi a helyzet az olyan vallásos hiedelmekkel, mint a kettősséget-, a duális világot hirdető zoroasztriánus rendszerekkel, vagy az "Istenek és Istennők" nélkülinek nevezett buddhizmussal? Inkább filozófiának tekinthetők, amik vallási jegyeket viselnek?

2021. máj. 18. 21:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A római vallás is politeista volt, mégis a vallás is elég fejlett volt, meg úgy a római nép is...
2021. máj. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Hellász és Róma, Egyiptom?
2021. máj. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
42%
A fejlett társadalom jellemzője az ateizmus.
2021. máj. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
31%
@3 Ez ugyanakkora hülyeség, mint a kérdés.
2021. máj. 18. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
89%

"A fejlett társadalom jellemzője az ateizmus."


Hát pl az USA-ban a vallástalanok aránya mindössze 39% körüli, és szerintem elég fejlett társadalom...


[link]

2021. máj. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Phoney ***** válasza:
100%
Ez régóta vitatott kérdés, de történettudományos szinten tudomásom szerint sosem ilyen általános gyakorlati összefüggést monoteista és politeista társadalmak közt. Értelmesebb megközelítés szerintem, amit C.G. Jung is tartott, hogy a vallások fejlődésében folyamatos hullámzás volt abban, hogy több istenben hittek, vagy ezeket inkább egy isten különböző oldalaiként élték meg, és ez a két hozzáállás soha nem is vált el egymástól tűélesen. Már az óegyiptomi vallásban is többször összeolvadt és szétvált a panteon, de még az ógörög vallásban is megjelent a koncepció, hogy az a sok isten igazából ugyanaz. Szóval ezek a vallások többnyire fontosabb dolgokban különböznek egymástól (vagy állnak egymás fölött fejlettségben) annál, mint hogy politeisták vagy monoteisták.
2021. máj. 19. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Az egyetlen isten a lehető legegyszerűbb dolog ebben a tekintetben, mert a több isten mitológiája rendkívül bonyolult az összefüggéseivel, bár ami azt illeti, ott is van egy főisten, aki mindenek felett áll és a többinek csak bizonyos feladatok vannak kiosztva, valójában alattvalók, nincs teljhatalmuk.

Aztán lényegében igazi monoteista vallás sincs, mert a rosszat, a gonoszságot, a világ negatív jelenségeit a zsidó és a keresztény vallás is másra hárítja, most attól függetlenül,hogy ördögnek, vagy sátánnak hívják, valójában istenként funkcionál megadott szerepkörrel, hasonló módon, mint a politeista vallásokban a főistenség melletti istenek.

2021. máj. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 ...Laci ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A kezdeti felvetésed úgy, sommásan nem állja meg a helyét. A korai zsidó társadalom(Bírák kora) nagyon egyszerű rétegződésű volt, monoteista vallás, úr-szolga viszony, kicsiny társadalmi differenciálódással. Ez utóbbit a tudomány és a gazdasági élet fejletlensége is magyarázza.


De ha megnézzük a mai Japánt, akkor éles a kontraszt. Sintó vallás, 8 millió istenség, de fejlett a társadalom, tudomány és gazdaság.


Ezért én másféle módon keresnék összefüggést a vallás és a társadalom között.

Az is kérdés, mit értünk fejlett társadalom alatt? Az erkölcsi szint magas voltát? Akkor a korai keresztények ennek megfeleltek, de a társadalom a pátriárkák időszakában szintén egyszerű volt. Valamint a tudomány viszonylagos fejletlensége miatt szintén nem differenciált.(Párhuzamos időszak a bírák idejével 2000 évvel korábban.)


Én inkább a technika fejlődését látom a differenciálódás okaként. Különösen az ipari forradalom után.

2021. máj. 19. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!