Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nyelvészek, magyartanárok...

Nyelvészek, magyartanárok véleménye érdekelne. Van bármilyen értelmes jelentése az alábbi kifejezésnek?

Figyelt kérdés

töredezettségmentesítőtleníttethetetlenségtelenítőtlenkedhetnétek



Mi az a határ, ameddig még értelmes ez a szó?


2010. szept. 5. 12:16
 1/9 anonim ***** válasza:
17%

Ha ismerned a szavak toldalekolasanak szabalyait, magadtol is rajonnel.


(Sem nyelvesz, sem magyartanar nem vagyok)

2010. szept. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

töredezettségmentesítőtleníttethetetlenség


Eddig még nekem értelmes, egy kis jóindulattal. Azt jelentheti pl., hogy nem tudod senkivel kikapcsoltatni a töredezettségmentesítőt

2010. szept. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


...vagy letörölni, vagy semlegesíteni, nem tudom,mit kell egy töredezettségmentesítővel csinálni. :)

2010. szept. 5. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Szerintem eddig értelmes: töredezettségmentesít.
2010. szept. 5. 13:57
 5/9 anonim ***** válasza:
58%

Így már nem értelmes. Gondolom a Wikipédián találtad, ott még van egy csomó értelmetlen szó a leghosszabb magyar szó résznél.


"töredezettségmentesítő"

Eddig értelmes, ez egyfajta program.

"töredezettségmentesítőt"

Még ez is értelmes.


"töredezettségmentesítőtlen"

Ez már nem értelmes. Mint mondtam a "töredezettségmentesítő" egyfajta program, vagyis hasonló értelmű szavak. Ha nem egyértelmű, hogy egy szó mit is jelent, vagy az, hogy van-e értelmes jelentése behelyettesithetünk egy hasonló értelmű szót, és úgy talán jobban világossá válik, hogy értelmes-e vagy sem. (ez nem egy féle szabály, hanem egy kis csel, de a lényeg, hogy működik, és kevesebb gondolkodást igényel, mint rájönni hogy néhány ilyen szó mit is akar mondani... :P)

Vagyis átirva egy kicsit a szó: programotlan

Igy már teljesen világos, hogy értelmetlen.


"töredezettségmentesítőtleníttet" ~ programottalanitott

...megint értelmetlen...


És így tovább...


Amúgy egy szó akkor értelmes, ameddig meg lehet érteni, hogy mire vonatkozik... attól, hogy össze vissza ragozunk egy szót, nem lesz értelmes... :)

2010. szept. 5. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

13.01 vagyok.


Előzőnek: olyan nincs, hogy programotlanít, viszont olyan van, hogy programtalanít (még a firefox sem húzta alá)


ebből kifolyólag pedig olyan is van, hogy programtalaníttathatatlan

2010. szept. 5. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Pontosan erre akartam kilyukadni én is. :) Pontosan igy nincs ilyen sem: "töredezettségmentesítőtlenít"

:P

2010. szept. 5. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
babinéni
2010. szept. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
van szabály, hogy pl. képző nem követhez ragot. ha betartod, addig fokozhatod a szót, amíg van értelme.
2018. jan. 7. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!