Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az, hogy az öntudaton gondolko...

U. Xorter kérdése:

Az, hogy az öntudaton gondolkodunk, annak bizonyítéka, hogy az öntudatnak van fizikai hatása a testre?

Figyelt kérdés

Szögezzük le, hogy szigorúan materialista/filozófiai szempontból közelítem meg az egész kérdést, ne keverjük ide az ezotériát meg a vallásokat!

A testet és részeit, mint az agyat egyre jobban ismerjük. Nagyon szépen működnek a biokémia szabályai szerint. Van olyanunk is, hogy (ön)tudat. Azt nem tudom megmondani, hogy fizikailag mi ez, de definíciószerűen kijelentem, hogy ez érzékel: érzékeli a szem által befogadott látványt, az ízeket, a hideget, meleget, és a gondolataink folyományát.

Eddig úgy véltem, hogy ÉN = ÖNTUDAT, és ez csupán érzékel, nem folyásolja be a test működését, egyszerűen csak megfigyel. De a tény, hogy megjelenik a gondolatunkban az öntudat, összezavar, és arra enged következtetni, hogy az öntudat mégis hatással van a fizikai testünkre. A visszafele út könnyen láthatóan igaz, hisz drasztikus cselekedetekkel kiolthatjuk öntudatunkat, demonstrálván, hogy a test hatással van rá.

De akkor mi is ez az öntudat? Csak megfigyel/érzékel? Egyetértetek, hogy a jelenléte megzavarja az agyat? Esetleg ennél többre is képes?



2021. dec. 21. 23:12
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
"Az agy elhiteti a megfigyelő, érzékelő tudattal, hogy a tudat irányít." Tehát egy biológiai ösztönlény vagy? Oké.
2021. dec. 23. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:
Úgy hiteti el, hogy azt hiszed, te irányítasz, vagyis a tudatod, de tulajdonképpen nem a tudatod irányít, hanem az egód. Az, amit akarsz, nem a tudatod akarja, hanem az általad felépített személyiséged. Az összes gondolatod és érzésed az egó szüleménye. Viszont te mindennek a tudatában vagy, annak, amit az egód "diktál", de nem vagy azonos vele. A tudatod hamarabb létezett, mint az egód, hamarabb voltál tudatában annak, hogy tapasztalsz, minthogy az egód létrejött volna. A tudat független a személyiségtől, az egótól, mondhatni, az egó ráépül a tudatra, és azon keresztül szemléled a világot. Amit "én"-nek nevezel, akinek neve van, személyiséggel rendelkezik, azt ugyanúgy megtapasztalod, mint amit látsz, hallasz, érzel. Ez az "én" folyamatosan változik, máshogy gondolkodik, máshogy érez. De az az "én", aki tudatában van mindennek, nem változik, ugyanaz az én tapasztal 5 évesen, és 50 évesen is.
2021. dec. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de tök izgis volt olvasni A gyermeki elme című könyvet, ahol fejtegetik a különféle agyterületek működését, ezek önállóságát, illetve kapcsolatát egymással. Esetleg olvasd el!
2021. dec. 27. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
A memóriánknak és az öntudatunknak szerintem semmi köze az atomokhoz, az energiák szimplán csak lehetővé teszik, hogy valami fizikálisan is végbe menjen, ne csak az általunk még nem ismert "elménkben", hiába cserélgetik magukat az atomjaim, én nem leszek attól még "más", az emlékeim megmaradnak, tudom ki vagyok, nem felejtem el, ezt tudományosan nem lehet megmagyarázni. Nyílván ha elvágnak egy útvonalat az agyamban, akkor az energia már nem fog oda eljutni, ugyanez igaz egy agysérülésnél is, de ez még nem jelent semmit.
2023. jan. 20. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!