Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A 19-20. század költői és...

A 19-20. század költői és írói mennyire voltak ismertek a saját korukban? Tekinthetjük őket celebeknek?

Figyelt kérdés
Elgondolkodtam a középiskolai irodalomórákon, ahol folyamatosan egymás után vettük a különböző költőket, és felmerült bennem a kérdést, hogy tényleg ennyire meghatározó szerepük volt-e akkoriban a közéletben, illetve az irodalomnak úgy általánosságban a társadalomra nézve. Ismerte őket egy átlagos pék vagy általános iskolai tanító? Mekkora hatásuk volt a költőknek a közvéleményre? Tényleg rendszeresen olvasott verseket egy átlagos, újságot olvasó ember?
2022. márc. 25. 16:14
 1/7 anonim ***** válasza:
90%

Csak úgy, mint a mostani celebek esetében, egymást biztosan ismerték, még ha egy átlagos embernek fogalma sem volt egyáltalán a létezésükről.

Ha jól emlékszem gimis irodalomórákra, ott esett szó olyan költőkről, akik verseken keresztül leveleztek, vagy éppen vitáztak egymással. (Az már szint...)

Továbbá még az előkelőkről és műveltebb emberekről tudom elképzelni, hogy ismerték őket.

Viszont érdekes, hogy ha manapság valaki egy átlagembernek megemlítene 10 mostani celebet, és 10 kortárs írót/költőt, akkor szerintem előbb ismernék fel a celebeket, mint szegény írókat/költőket... :,D

2022. márc. 25. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az attól függ, kiről van szó, és milyen réteget vizsgálunk. Adynak számos közéleti publikációja volt például, művelt emberek ismerték munkásságát, ettől még nem minden pék ismerhette.

Nincs olyan, hogy valakinek a a hatása a közvéleményre. Vagy legalábbis nehezen mérhető. Például ki merné egzaktul meghatározni, a ma közszájon forgó politikusoknak mekkora a hatása. Ismertség és hatás két nagyon eltérő tulajdonság. Hát még művészeknek, íróknak. Petőfi például jelentős hatással bír 1948 március 15 után. Azt már nehezebb megmondani, ez a hatás miben nyilvánult meg.


A celebség egy teljesen más dolog. A celeb a média által felkapott személyiség, tevékenységének hatása nulla, ami van, azt a média kreálja profi módon megtervezetten. A celeb addig létezik, amíg a médiát érdekli, aztán megszűnik, mert munkásságának nincs hatása a közélet semmilyen szegmensére. Annyi se, mint egy rossz építésznek az utca emberére. Ő legalább alkotott egy pocsék épületet, akik benne élnek, utálják, aki arra jár, szörnyülködik és a következő utcasarkon elfelejti a házat. A tervezője nem is érdekelte. Az eldobott celeb ekkora érdeklődésre nem tarthat számot. Nincs mivel.

Az egy másik kérdés, ha valakinek van munkássága, és ennek alapján a média felkapja. Ha ügyes, kihasználhatja munkásága növelésére. Például Lang Györgyit annak idején celebként kapta fel a média, ő ezt kiválóan kamatoztatta, ma életműve van, amit számon tartaniak. Csakhogy neki művészi munkássága van, meglehetősen elismerésre méltó. Győzikét is felkapta a média, ma milliói vannak, de a neve se közismert, ha a média nem foglalkoztatja, senki se hiányolja. Ő az a celeb, akinek a nyoma nem látható.

Aki önmagában csak celeb, sok pénze lehet (mert a média rajta profitál), de hatása tökéletesen megszűnik a média figyelme nélkül.

2022. márc. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Győzikét is felkapta a média, ma milliói vannak, de a neve se közismert"

köhhm... salgótarjániként mondom, hogy az emberek semmi másra sem tudnak asszociálni a városomról, csak Győzire

2022. márc. 25. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A celeb szót nem derogatív értelemben értettem. Olyan hírességekre gondoltam alatta, akik tehetségükkel vagy szakértelmükkel váltak azzá. Azt is értem, hogy kicsit anakronisztikus kifejezés itt.
2022. márc. 25. 17:50
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem hinném, hogy anakronisztikus, mindössze más a jelentése.
2022. márc. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#3, két dolog. Salgótarjánon túl, mit szólsz Zalaegerszeghez? Ott is? Másrészt viszont senki se állította, hogy az emberek amnéziásak. Akit valami megfogott, egy ideig emlékezni fog rá. Meddig? Ez függ a személyiségétől, adottságától, de főleg attól, milyen gyakorisággal kap róla emlékeztető információt. Mikszáth-tal az emberek az általános iskolában találkoztak, egy részük rég elfelejtette, de elég sokan nem, pedig több külső információt nem kaptak. Az összes többit a saját igényük teremtette. Húsz év múlva Győzikére mekkora lesz az igény? Vigyázat! Ez nem az adott ember lebecsülése, ez adott tevékenység hatásosságának mérése.
2022. márc. 25. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 MDaniel98 ***** válasza:
Hát, szerintem ismertté válni költőként nehezebb mint íróként, legalábbis, ha abból indulok ki, hogy én hány költőt és hány írót ismerek, szerintem íróból sokkal többet, és a legtöbb kortárs költő sem most, sem 100 évvel ezelőtt nem volt olyan ismert az irodalmi körökön kívül, de pl.: Mikszáth külföldön is híres elismert író volt, ha jól tudom.
2022. márc. 28. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!