Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Plágiumnak számít egy regény...

Plágiumnak számít egy regény szereplőjének nevét adni egy saját karakternek?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 17. 23:12
1 2
 1/13 Z003 ***** válasza:
80%

Ez nagyon sok dologtól függhet. Például hogy mennyire hétköznapi a név és mennyire hordoz közös vonásokat az eredeti névhordozóval. Ha mondjuk elnevel egy alacsony növésű, pipázni és enni szerető karaktert Zsákos Frodónak az szerintem bőven több az inspiráció vételnél.

De ha mondjuk egy olyan nevet mint például Harry nyugodtan adhatsz egy karakternek, a plágium felmerülése nélkül (persze ha a karakter nem egy árva varázslótanonc), mivel ez egy széles körben elterjedt név.


De erre nincsenek konkrét szabály vagy határvonal, főleg azon múlik hogy a karakter a néven kívül mást is kölcsönöz az inspirálójától.

2022. ápr. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Egész konkrétan arról a névről lenne szó, hogy gróf Sasváry Szilvia
2022. ápr. 17. 23:46
 3/13 LeonScottKennedy ***** válasza:
100%
Csak kíváncsiságból, miért nem találsz ki saját neveket a saját regényedhez?
2022. ápr. 18. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Plágium íze van. Én nem tenném.

2022. ápr. 18. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Aki regényt ír, az tudja, hogy mit tehet meg és mit nem.

Fenákel Judit fia Bárdos András tévé riporter nyilván kifogásolná mint örökös.

2022. ápr. 18. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Kik fogják olvasni a regényedet?
2022. ápr. 18. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem, ha csak a nevet lopod talán nem plágim, de nem értem miért nem találsz ki a saját szereplöidnek saját nevet…ha netán befutsz arról szeretnél magyarázkodni miért lopod a neveket össze? Szerintem töl egyszerü neveket kitalálni, akár fantázia nevet is: Helean Rutan, de legyen egy földhözragadtabb: Daró Henrietta
2022. ápr. 18. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindegy a hogyan. Ha pl egy macska neveként, vagy szereplő beceneveként használod, vicces utalásként a linkelt eredeti mű szereplőjére, az teljesen rendben van.

Ha magát a szereplőt írod bele a saját történetedbe, akkor viszont a fan fiction ingoványos talajára lépsz, és elképzelhető a jogsértés.

2022. ápr. 18. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Én inkább kitalálnék saját neveket, biztos ami biztos.
2022. ápr. 18. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy létező karaktert használsz fel, az jogilag problémás lehet, ha az eredeti szerző nem járult hozzá. Ha csak a nevét (mondjuk egy egyedi, egyértelműen azonosítható nevet), akkor is kockázatos, nem éri meg végigjátszani a jogi hercehurcát. Mondjuk egy netes blogban vagy fan-fiction közösségben még talán elmegy, bár ott sem biztos, hogy törvényes.


[link]

2022. ápr. 19. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!