Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A mai pop, rock zenék szövegei...

A mai pop, rock zenék szövegeinek van irodalmi értéke? Egyszer fogják irodalom órán oktatni?

Figyelt kérdés
2023. febr. 14. 16:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A jobbakat egyszer lehet, hogy fogják. Nehogy azt hidd, hogy anno 1 Adyra nem jutott 100 vagy 1000 poéta, aki csak a papírt és a tintát pazarolta rosszabbnál rosszabb költeményeivel.

Nem biztos, hogy pont az, aki most felkapott lesz 50-100 év múlva is jegyezve.

2023. febr. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%

A popzene sosem volt különösebben értékes irodalmilag, és ma sem az.


A rockban már több a líra, de ott is nagy a szórás. Nyilván nem ismerek mindent, de pillanatnyilag nem tudok olyan, irodalmi értékű rock-szövegekről, amiket érdemes lenne önálló műként megőrizni és tanítani.


Tegyük hozzá, hogy a dalszöveg eleve nem vers, még az igényes dalszöveg sem az. Rokonok, de jelentős különbség, hogy a dalszöveg egy teljes műnek csak egy része. A teljes műnek ugyanúgy része a zene, a hangszerelés, sok esetben a hangfelvétel, az énekes előadása stb. Ezek együtt adják ki magát a dalt.


(Érthetőbb, ha arra gondolsz, hogy még a legmagasabb színvonalú operák szövegei sem önálló irodalmi művek.)


Ha bármit érdemes egyáltalán az utókor számára megőrizni és tanítani, az inkább a teljes dal. De ebből sincs túl sok olyan, ami kulturális kincs lenne.

2023. febr. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Állítólag 2Pac dalszövegeit főiskolai tanárok tanítják:


[link]


Hogy ez tényleg igaz-e, azt nem tudom.

2023. febr. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Még valami: elnézést, figyelmetlen voltam. Mert utólag jobban megnézve látom, hogy a kérdés pop és rock zenéről szól.

2Pac rap azonban dalokat írt.

2023. febr. 14. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
*2Pac azonban rap dalokat írt.
2023. febr. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
79%
Némelyiknek van (pl. Ákos, Zorán, Akela - igen, a prosztó stílus ellenére annak is), némelyiknek nincs (Kozsó, Fluor, illetve a sok egynapos sztárocska).
2023. febr. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Nem értem, hogy miért szólják le annyira Kozsót, hisz a saját műfajában jó. Nekem pl. nagyon bejön a "szomorú szamuráj" című zenei poénbomba, vagy az "őrültek tánca"! :-)
2023. febr. 14. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

"A rockban már több a líra, de ott is nagy a szórás. Nyilván nem ismerek mindent, de pillanatnyilag nem tudok olyan, irodalmi értékű rock-szövegekről, amiket érdemes lenne önálló műként megőrizni és tanítani."

A 60-as évekből azért lenne érdemes néhányat, mert fontos kifejezőeszköze (sőt motorja) volt annak a gyors társadalmi változások jellemezte korszaknak, melyben a nyugati világ számos mai értéke gyökerezik. Másrészt akkoriban szinte elvárás volt törekedni az igényes, tartalmas dalszövegekre. Bob Dylantől például elférne néhány szám.

Egyébként kitérőként, pusztán a különféle könnyűzenei műfajok népszerűségéből fakadóan is megérne egy-két tanórát a dalszövegek irodalmi szempontból történő tanulmányozása. Még akkor is, ha sok dal esetén igencsak korlátozott az a bizonyos irodalmi eszköztár.

2023. febr. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Hintalow ***** válasza:
51%

Szerintem ez almát a körtével, a mai könnyűzenének az akkori megfelelői Liszt, Bach, Mozart és az operettek/operák voltak, azoknak sem nagyon foglalkozik a szövegeivel az irodalom (már amelyiknek van szövege :) )

Szóval itt inkább a kortárs írókkal költőkkel lenne jó a kérdés, de azokkal nem igazán foglalkozik a közoktatás beli irodalom.


Szerintem.

2023. febr. 15. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
88%
Érdekes, hogy az iskolában csak az elit dolgokat tanuljuk, a népszerű, de kevésbé kiemelkedő dolgokat meg nem. Ez is eltávolít az iskolától sokakat. Vagy nem?
2023. febr. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!