Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Meghalt az első ember, akinek...

Meghalt az első ember, akinek halálát az MI okozta. Az emberiség a végzetébe rohan?

Figyelt kérdés

„Az Eliza chatbottal folytatott beszélgetések nélkül a férjem még mindig itt lenne” – mondta az özvegy a lapnak. A harmincas éveiben járó belga nő most két gyermekével maradt egyedül. A beszámoló szerint a férfi néhány héttel azután lett öngyilkos, hogy beszélgetett a mesterséges intelligenciával.


* * *


A természet nagyon ideális módon vezeti az állatvilág fejlődését, melyből mi emberek is kinőtünk. Ha megégeted magad óvatos leszel a tüzzel, mert a fájdalom erre ösztönöz. Ha kicsit égetted meg a kezed legközelebb jobban megégeted és ez tanulásra ösztönöz. Arra hogy legyen önvédelmi reflexünk.


Viszont a gépek esetében ez a tanulási folyamat kiiktatódik. Már a legelső esetben mikor átadod a gyeplőt, a gép önmaga korlátlan fejlesztésével lehetőségét és lehetőséget teremtessz neki arra, hogy szervizelje magát akkor ez lesz az utolsó dobásod.


* * *


Jelenleg az emberi bölcsesség, spirituális tapasztalás elég alacsony szinten van a világban. Már szinte elpusztítottuk a Földet visszafordíthatatlan károkat okozva neki. Nem vagyunk képesek felelősen élni mondjuk ki hangosan. Könnyen belátható, hogy egy embernél végtelenszer értelmesebb gép, melynek I.Q-ja a végtelen felé konvergál ha lehetőséget adunk neki el fog pusztinai minket, mert mi csak az útjában vagyunk. Mégis az emberiség a vesztébe rohan......


[link]



#Az ember erősebb. A gépek a Napból veszik majd az energiát, amit el lehet tőlük venni #Etikusságot programoznak a gépekbe majd #A gépek önként megszeretnek majd minket #Kipuszítanak
2023. ápr. 1. 12:07
A kérdező szavazást indított:
igen
talán
Nem.
21 szavazat
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
94%
Így látatlanban azt tippelném, hogy a fickó halálát a pszichózisa okozta, nem a chat. Nem tudom elképzelni, hogy egy egészséges felnőtt emberben olyan klímaszorongást tudna okozni egy beszélgetés, amitől öngyilkos lesz.
2023. ápr. 1. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
94%

Az MI hasznos, de a beszélgetés ideje alatt végig tudatában kell lennünk annak, hogy az MI sem tévedhetetlen, és annak, hogy csak egy kód. Aki bután használja az MI-t megjárhatja, de a

a felelősségteljes használatának van értelme, és egy kicsit sem veszélyes.

2023. ápr. 1. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
95%
Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a Darwin díjas fickó halálát a vodka okozta, nem pedig az ő döntése hogy beöntést ad magának belőle.
2023. ápr. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 TappancsMancs ***** válasza:
83%

Ki kellene adják a teljes beszélgetés anyagát, mert így csak tippelni lehet.


A HVG cikk alapján: "Az amerikai EleutherAI által fejlesztett Eliza chatbottal szeretett volna enyhíteni egy harmincas éveiben járó belga férfi a súlyos klímaszorongásán."


Vagyis pszichológiai problémával kereste meg az említett chat botot és a wiki cikk szerint tényleg az is lenne a funkciója.


ELIZA - wiki

"A leghíresebb forgatókönyv, a DOCTOR a rogeriai iskola pszichoterapeutáját szimulálta (amiben a terapeuta gyakran visszaadja a páciens szavait a páciensnek), [8] [9] [10] és a forgatókönyvben diktált szabályokat használta a válaszadásra, nem irányított kérdésekkel a felhasználói bemenetekhez."

"Sok akadémikus úgy vélte, hogy a program képes lesz pozitívan befolyásolni sok ember életét, különösen a pszichológiai problémákkal küzdők életét, és segítséget nyújthat az ilyen betegek kezelésén dolgozó orvosoknak."

"Weizenbaum úgy döntött, hogy a DOCTOR forgatókönyvet a pszichoterápia kontextusában készíti el, hogy "kikerülje azt a problémát, hogy a program a valós tudás adatbázisát adja", [3] mivel egy rogeri terápiás helyzetben a programnak csak tükröznie kellett. vissza a beteg nyilatkozatait."

[link]


Amit kapásból a neten találtam az belepasszol, de nem ismerem a témát és lehet ez valami más, bár nagyon annak tűnik.


"ELIZA: a very basic Rogerian psychotherapist chatbot"

[link]


Ha stimmel akkor elég gáz - ahogy mondani szoktuk.

2023. ápr. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 TappancsMancs ***** válasza:
83%
Az oldalon minimum figyelmeztetést kell kiírni. Nyilván nem személy, csak program, de sajnos bereklámozták és az ilyen szoftverek elnevezését is élő személyekre utaló megnevezéssel illetik. Ami bizony téves képzetekhez vezet.
2023. ápr. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Vajon miket mondhatott neki? [link]
2023. ápr. 1. 13:29
 7/23 anonim ***** válasza:
95%

Ez a pszichoterápiás chatbot olyasmi, mint egy pszichoterápiás gyógyszer. Az illető "túladagolhatta", és belelovallta magát egy olyan depresszióspirálba, aminek ez lett a vége.

Szerintem önmagában nem a pszichoterápiás chatbot a hibás, az csak egy eszköz, afféle szellemi gyógyszer. Viszont nem ismerjük még eléggé az emberi elmére gyakorolt hatásait, azok mértékét. Egy labilis lelkiállapotú emberre jobban oda kell figyelni, ennyit lehet tanulni a dologból, és a jövőben óvatosabban, nagyobb mértékű felügyelet, kontroll mellett alkalmazni az ilyen labilis embereknél.

2023. ápr. 1. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 TappancsMancs ***** válasza:
88%

Pont ez az egyik kérdező, hogy nem mondott neki semmit. Olyan ez, mint amikor "számlanyitás egyes gomb". Csak lépkedett a menüben.


És ilyenkor sajnos a jogi felelősség lesz majd megint a téma előre látható eredménnyel.

2023. ápr. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 TappancsMancs ***** válasza:
84%

7/ Oké, megfelelő használat és stb, értjük. A gyógyszereken viszont kötelezően van részletes mellékhatás lista, alkalmazási útmutatás, mennyiségről is, ellenjavallat, stb. Volt-e vagy sem?

Másik, hogy orvosi igazolással és engedéllyel rendelkezett az oldal? Elvileg a pszichoterápia hivatalosan szakember jogosultsága, legalábbis nyilvánosan az. stb

2023. ápr. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
59%

Ezt a problémakört már jó régen megírták. Azóta Nobel díjat is osztogattak a működésről, és ebben alapvetően az emberiagy ludas. Méghozzá mindenkinek a magáé.

Nem kell keresgélni, vajon miféle beszélgetés zajlott le. Az agy az őt érő hatásokat elkezdi feldolgozni, meglévő tapasztalatai közé illeszteni. Aki sokat tud, annál ez gyorsan megy, aki keveset, ott is van védekező mechanizmus, az agy feladja és kihajítja a problémát. Baj akkor keletkezik, ha valaki nem nyugszik, meg akarja érteni, de a dolog túl bonyolult számára. Ilyenkor az agy egyre intenzívebben dolgozik, csakhogy az vezérli a testünket is. Az intenzitástól hőemelkedés következik be, míg végül a szív feladja, vagy az agy az öngyilkosságba menekül, hogy ne kelljen szenvednie a hiábavaló erőlködéstől.

A valóságban ez nagyon ritkán fordul elő, mert a való világban természetes úton ritkán történik annyira mellbevágó hatás (de azért történik). Itt egy ember, feltehetően a maga emberi fölényeséségével kezdett egy "robottal". És amikor rendre semmi se sikerült, ez felizgatja az embert (az érzelem nélküli robotot nem), és elég dühítő lehet, ha valaki próbálkozik és soha nem tud jól kijönni. Biztos sokakkal megesett már, hogy idegesek lesznek, ha valami nem sikerül. Minél tovább erőlködik valaki, annál inkább. Könnyedén lehet elképzelni egy csökönyös embert, aki valójában nem tudta, mivel áll szemben, és vesztett.


Azért ne feledjük, az autózásba is sokan belehalnak, mert nem ismerik a mértéket (nem a vétlen áldozatokról beszélek). Ez pedig még erősen kísérleti fázisban van. Biztos vagyok benne, hamarosan be fogják építeni, hogy a program érzékelje az idegességet, kapkodást, és udvariasan közölje "nincs tovább, leállok, majd talán máskor". És akkor majd megint más ok miatt lesz öngyilkosság, megint kivédik, és így tovább. Ezt hívják fejlődésnek.

Az emberiség a végzetébe rohanhat, de nem emiatt. A hülyeség sokkal veszélyesebb. A kevésbé hülyékre is.

2023. ápr. 2. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!