Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van Fiuménak nagyobb...

Miért van Fiuménak nagyobb méretű történelmi belvárosa mint Győr Szeged Debrecen Miskolc Pécs belvárosa együttesen? Pedig csak akkora mint Győr.

Figyelt kérdés

Miért van Fiuménak nagyobb történelmi belvárosa mint Győr Szeged Debrecen Miskolc Pécs belvárosa együttesen? Pedig csak akkora mint Győr.


Ráadásul nem egy két emeletes alacsony házak hanem pesti méretű belvárosi házak.



2023. júl. 6. 22:06
1 2 3 4 5 6 7
 11/68 A kérdező kommentje:
Nem volt katonai kikötő Fiumében, ha lett volna akkor a tengerészek katonai barakkokban lettek volna elszállásolva mint máshol. Ja és nem az áruraktárokról beszélek, hanem a belvárosi bérpalotákról.
2023. júl. 7. 17:04
 12/68 A kérdező kommentje:

Na ez Szeged belváros: [link]


Ilyen házak Franciaországban kb. 30-40ezres kisvárosokban épültek....

Méghogy nem az ugart jelképezik?

2023. júl. 7. 17:20
 13/68 A kérdező kommentje:

Szegeddel azonos lakosságú Francia Toulon városa, óriási bérpaloták kilométereken át. Csak hogy legyen összehasonlítási alapod az ugarral!


[link]

2023. júl. 7. 17:39
 14/68 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg, ha New York belvárosával hasonlítanánk össze a magyarországi települések épületeit, azt is megállapíhatnánk, hogy a magyar városokban vakondtúrások az épületek.

New Yorkban többen élnek, mint Magyarország össz lakossága, hogy elférjenek építkeznek fel az égig.

Nem volt rá indok, és nem volt szükség sem arra, hogy a kérdéses időszakban 4-5 emeletnél magasabbra építkezzenek, főleg nem akkor, ha azok lakóházaknak épültek.

A hivatali épületek, üzemeket sem éitették fölfelé, egyszerűen azért, mert volt elég terület a lapos építkezéshez.

Az, hogy a magyar épületek eltérnek a többi nemzetre jellemző építkezési stílusoktól, teljesen természetes jelenség, a lengyel, cseh építkezés sem olyan, mint a franciákra, vagy angolokra, vagy akár a németekre jellemző, minden tájegység bele vitték a vidékre jellemző sajátosságait, még egy országon belül is.

Teljesen más jegyeket viselnek magukon a svábok, zsidók, székelyek, alföldi települések hegyvidéki települések épületei, a jómódot akkoriban nem a fölösleges emeletekkel, hanem az épület díszítéseivel mutatták, akkor építkeztek fölfelé, ha arra szükség volt, és müszakilag nem volt akadálya sem.

Egy alföldi településen akkoriban a víztorony magassága meghatározta azt is, milyen magasak lehetnek az épületek, a vízellátás akkoriban még ejtős rendszerrel működött, ma már víztornyok nélkül, szivattyúkkal tartják a nyomást a vízvezetékekben.

2023. júl. 7. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/68 A kérdező kommentje:
Hogy jön ide New York? Hasonló méretű Európai városokat hasonlítottam össze. Franciaország elég nagy területtel rendelkezik, szóval a helyhiány nem jöhetett szóba.
2023. júl. 7. 19:33
 16/68 anonim ***** válasza:

A századforduló környékén kb 80-90 ezer lakosa volt Szegednek. Miért építettek volna 5 emeletes házakat? Volt hely bőven horizontálisan is építkezni.


Egyébként ez is Szeged belváros:

[link]


[link]



Meg még ez is:

[link]



[link]


[link]



Igazad van, olyan ugaros 😭😭😭

2023. júl. 7. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/68 anonim ***** válasza:
100%
Jó a linkeket elbaszta a google, de a street view-t nézd és forgasd körbe. Tele van patinás 2-3 emeletes épülettel a belváros, a földszintes a ritka, de igaz, van olyan is. Mintahogy Fiumeben is.
2023. júl. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/68 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, hova szeretnél kilyukadni a kérdéseddel? Igen, a magyar városok többsége, főleg a jelenlegi országhatáron belüliek, nem fejlődtek úgy a 20. századig mint mondjuk az adriai nagyobb kikötő városok. Nem volt akkora lakosság szám, alacsonyabb volt az átmenő forgalom, kevesebb nagy cég volt jelen. A társadalmi fejlettség is jóval alacsonyabb volt ezekben az időkben Magyarországon. Nálunk elhúzódott a feudális berendezkedés és megkésve érkerzett a polgárosodás. Ezek mind okai, az alacsonyabb fejlettségű városainknak, amelyet aztán némely városunk a 19. század végétől kezdett ledolgozni. A nagyobb városaink pedig fel is zárkóztak pl. Kolozsvár, vagy később akár Szeged is, bár ott a fejlettebb belváros kialakulásához kellett egy pusztító árvíz is.
2023. júl. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/68 A kérdező kommentje:
Alacsony kétemeletes szegedi belvárosi házak. Franciaországban egy 40-ezres városba vannak ilyenek.
2023. júl. 8. 16:13
 20/68 anonim ***** válasza:
100%

Fura ez a magassag fétised 😅


Amúgy én a linkeken láttam 3 emeleteseket is bőven.


A vidéki városfejlődés Magyarországon csöppet más utat járt be, mint Franciaországban. Itt sokkal többen laktak kertes házban a 19.század végén, 20. század elején még a városokban is, mint Franciaországban. Szegedet, Debrecent, Miskolcot, Pécst, Győrt pedig inkább a hasonló méretű szlovák, román, cseh, lengyel, szerb, horvát városokkal hasonlítsd össze. Fiume meg ugye inkább a kivétel, mint a szabály a horvát városok közül. Nezd csak meg a 96 ezer lakosú Eszék belvárosát (Horvátország)

2023. júl. 8. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!