Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kolombusznak miért nem tűnt...

Kolombusznak miért nem tűnt fel egy kicsit sem, hogy az cseppet sem India vagy bármi más Ázsia?

Figyelt kérdés

A kor emberei sem voltak hülyék... Ismerték az indiai kultúrát, legalább felületesen. Földrajzi ismereteik is voltak azért és ismerték a pártok formáit. Az nem két tojás Ázsia és Közép-Amerika... Másrészt nem szanszritul, hindiül, meg egyéb indiai nyelveket beszéltek, hanem az európai fülnek valami érthetetlen, fura nyelven. A külsőjük sem indiai volt. Bár a tibetiek esetleg hasonlíthatnak, de a kínaiak és az indiaiak egyáltalán nem. De ő nem is Tibetre, hanem Indiára gondolt. A ruhájuk is más volt. Indiával azért korábban is volt kapcsolat. Miért nem ismerték fel őket? Másrészt hol voltak az ázsiai vallások? Hol volt a hinduizmus stb.? Hol volt az indiai vagy ázsiai élővilág, földrajz?


Nem volt egy kicsit sem gyanús?



2023. júl. 31. 18:26
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Egyébként nem. Elárulom: kifejezetten foglalkoztak az Indiában élő népek kultúrái.
2023. aug. 1. 02:03
 12/22 A kérdező kommentje:
A normális stílusban válaszolóknak köszönöm!
2023. aug. 1. 02:05
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

Miből kellett volna, hogy feltűnjön neki? A kontinens létezéséről korábban nem tudtak. A kor értelmiségi elitje is úgy gondolta, hogy Ázsia és a kelet-ázsiai szigetvilág legkeletibb csücskei az Atlanti-óceán túlsó felén hajózható távolságon belül helyezkedik el, lásd pl. Toscanelli térképét. Nem gondolta, hogy Indiában jár vagy a kontinensen jár, mint írták a térképeknek megfelelően azt hitte a dél-kelet ázsiai szigetvilág valamelyik csoportját érte el. A korszakban az Indies kifejezést nem csak Indiát, hanem egész Délkelet-Ázsiát is jelölte, pl. az Indonéz szigetvilágot is. Ázsia nyelvileg és kulturálisan olyan sokszínű, hogy semmi olyannal nem találkozott ami nem lett volna beilleszthető a képbe.

Az már más kérdés, hogy ahogy egyre több információ állt rendelkezésre egyesekben pl. Vespucciban már felmerült, hogy ja hát ez azért egy batár nagy földtömeg, nagyon nagy népességgel, csomó olyan állat, növény meg mindenféle furcsaság van itt amit semmilyen beszámolóból nem ismerünk tehát ez talán egy új kontinens és a régiek tévedtek amikor azt hitték itt nincs semmi más Európa és Ázsia között. De ő mondjuk jóval délebbre egészen le a Brazil partokon is járt, ezért jobban láthatta hogy nem jön ki a matek. Tehát egészen hamar rájöttek Európában, hogy ez nem Ázsia, de nyilván ez nem egyik napról a másikra nyert általános elismerést. Sokáig nem tudták pontosan mekkora kiterjedésű ez a földrész, talán Magellán útjáig azt sem hogy milyen messze van Ázsiától.

De gondolom te 500 éve első blikkre megmondtad volna mi a különbség, melyik ázsiai és melyik nem:


https://www.youtube.com/watch?v=5Hd7qhREcr8


https://www.youtube.com/watch?v=ij0DVQhj0n8

2023. aug. 1. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

11: Amúgy ha foglalkoztál Indiával akkor gondolom azt is tudod, hogy ott is élnek/éltek törzsi csoportok és pl. a legkeletebbi részein eléggé kelet-ázsiai jellegűek.


https://www.youtube.com/watch?v=76GZGOdA3jg

2023. aug. 1. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Ne a mai kor szemüvegén át nézd a 15. századot. Akkoriban egészen más kép élt az emberekben az Ázsiai kultúráról. Attól, hogy foglalkoztak, "tanzlulmányozták" őket, még írhattak róluk emeletes baromságokat. Egy sötétebb bőrű, érthetetlen nyelven beszélő, félmeztelenül járó népcsoport láttán Kolumbusz joggal hihetetlen azt, hogy Indiának egy addig ismeretlen partszakaszára vetődött. 1492 után évtizedekben kellett eltelnie, hogy a különböző felfedezők (pontosabban kalandorok) beszámolói után a kor tudósaiban egyáltalán felmerüljön, hogy ez lehet egy teljesen új földrész
2023. aug. 1. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

A 15. században nem volt közvetlen kapcsolat Nyugat-Európa és a Távol-Kelet között.

Régi leírásokból tudtak India, Kína létezéséről, de már Marco Polo útleírásai is 200 évesek voltak, a kapcsolatot Kelet, és Nyugat között a mórok jelentették, akiket éppen akkoriban űztek ki Spanyolországból.

Kolumbusz pontosan azért indult nyugatra az óceánon keresztül, mert a régi, keleti útvonal már évszázadok óta el volt vágva, az iszlám területeken keresztények nem juthattak át, és a távol-keleti kereskedők sem juthattak nyugatra.

Perzsa, arab, török, és ki tudja még milyen kereskedőkön keresztül volt kevés tudásuk , ami kb arra terjedt ki, hogy drága fűszereket, értékes kelméket lehet ott beszerezni.

Az ott élő népekről, az ottani területekről nagyon kevés, szinte semmi aktuális információjuk nem volt.

A Föld méretét is rosszul számolták ki, az volt az egész tévedés alapja, amire ráerősített, hogy a Karib szigetvilág tele volt ismeretlen, egzotikus növényekkel, állatokkal, Kolumbusz egy viszonylag kis területen járt csak.

Amerigo Vespucci nagyobb területet beutazott, és már 1502-re határozottan egy új, imeretlen főldrésznem írja le a területet.

Ez rámutat a kor információ áramlásának sebességére is, Kolombuszhoz 4 év alatt nem jutottak el Amerigo leírásai, haláláig (1506) hitte, hogy Indiát találta meg.

2023. aug. 1. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Úgy emlékszem, hogy régebben egy Viola Zoltán nevű írótól olvastam olyan novellát, melyben életveszélyes és idióta low-tech felfedezőutak helyett a bolygó lakói nyugisan kifejlesztették a műholdtechnológiát, amivel simán körbefotózták a bolygót és felfedeztek egy amerika-kategóriás kontinenst!

:-)

2023. aug. 1. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%

Mégis miféle Indiát, Kínát, Ázsiát keresel úgy "Melanézia vonalában" hatvan nyelvcsaláddal és háromezer nyelvvel odébb a kínai kultúrától? Tessenek kinyitni egy térképet, azt megnézni, hogy India épp oly messze esik attól a fülöp-szigeteki, pápua-új guineai, új-kaledóniai, melanéziai, mikronéziai térségtől, - ahová elméletük szerint befutottak volna, - mint Európától. És rettentő halvány és hiányos ismeretük volt az európaiaknak ezen térség szigetvilágáról és lakóiról az ázsiai szárazföld felől nézve is. Még a kínaiak se tudták, mi minden van arra előttük.

Ergo ismert indiai és kínai kultúrába akkor se futottak volna, ha Amerika tényleg nincs.

Különben is egy kupacként emlegetni egy kínait, egy malájt meg egy melanézt, az pontosan olyan, mintha összemosnánk egy spanyolt egy arabbal meg egy négerrel. Aztán egy afgánon kérnénk számon a norvég kultúrát.

Csoda, hogy viszonylag hamar kiigazították a tévedést.

2023. aug. 3. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Gondolom majd jön némi lepontozás, de a Columbus történetet még ma is a sok új tény után is még töredékében sem ismert általánosan. A tankönyvi változat régesrég lemaradt a friss történelmi ismeretektől.


Szóval kérdező valójában sejtette. Egy kis idézet...


James W. Loewen történész


(James W. Loewen: Hazugságok Amiket A Tanárom Mondott Nekem - Minden Ami Az Amerikai Történelem Tankönyvben Téves, Lies My Teacher Told Me)(Ha jól tudom nincs magyarul kiadva és csak g-gyors fordítás ami néhol talán magyarul fura, de megteszi.)


"Niña, Pinta és Santa Maria nem volt „vihar sújtotta”. Egy jobb mítosz érdekében a tankönyv szerzői azt akarják, hogy az utazás nehezebbnek tűnjön, mint amilyen volt, ezért kitalálják a rossz időt. Columbus saját naplójából kiderül, hogy a három hajó élvezte a vitorlázást. A tengerek olyan nyugodtak voltak, hogy a tengerészek napokig képesek voltak egyik hajóról a másikra társalogni. Valójában az egyetlen alkalom, amikor mérsékelten nyílt tengert tapasztaltak, az az utolsó napon volt, amikor tudták, hogy zárazföld közelében vannak. Hogy jobb tévhit legyen, hogy az utazás hosszabbnak tűnjön, mint volt, a legtöbb tankönyv figyelmen kívül hagyja Kolumbusz Kanári-szigeteki megállóját. Az ismeretlen Atlanti-óceánon átívelő út egy hónapig tartott, nem kettő."


"Miközben Kolumbusz harmadik útján Venezuela partjain cirkált, elhaladt az Orinoco folyó mellett. „Azt hittem, hogy ez egy hatalmas kontinens, amely eddig ismeretlen volt” – írta. „Nagyon támogat engem ez a nézet e hatalmas folyó és ez a friss tenger miatt.” Kolumbusz tudta, hogy egyetlen sziget sem képes eltartani ekkora vízáramlást. Amikor hazatért, címerében egy kontinenssel egészítette ki a szigeteket, melynek jelenléte a bal alsó kvadráns alján vizuálisan megrója az amerikai történelem tankönyvek szerzőit." (És a kép hozzá...)


Columbus címere a heraldica.org oldalán:

[link]


Columbus címere a Project Gutenberg oldalán is:

[link]


Columbus harmadik hajó útvonala Venezuela és az Orinoco deltája érintésével:

[link]

2023. aug. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Mellékesen ekkor a folyó az Orinoco... Elég egyértelmű a következtetés.


[link]

[link]

2023. aug. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!