Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy könyvben olvastam, hogy...

Egy könyvben olvastam, hogy régebben a görög ABC 6. betűje nem a dzéta volt, hanem a stigma. Tud erről valaki valami részletet mondani? Mi volt az írásmódja? Mi történt ezzel a betűvel? Mióta és miért nincs benne a görög ABC-ben?

Figyelt kérdés

#stigma #görög ABC
2023. okt. 10. 15:08
 1/4 Mojjo ***** válasza:
100%

Teljesen félreértetted a dolgot, vagy a könyv írt hülyeséget. Tíz másodperc Google, tessék:


"Stigma (uppercase/lowercase Ϛ ϛ), is a sign that was used in the Greek alphabet for the combination of the two letters Sigma (σ) and Tau (τ). It is also used as a symbol for the number 6 in the system of Greek numerals."

2023. okt. 10. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

#1

A könyv írja, idéztem a könyvet.


Oké, de miért használják a stigmát 6-os szám szimbólumaként, ha ez nem egy valós betű? Ráadásul a dzéta sorrendben a hatodik betű.

2023. okt. 10. 15:38
 3/4 Mojjo ***** válasza:
100%
2023. okt. 10. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Bocsánat, ezt nem teljesen tudom értelmezni: "The numeral symbol, originally quite unrelated to the στ ligature, developed from the letter Ϝ, which stood for the sound /w/ in early pre-classical forms of the Greek alphabet. This symbol became obsolete as a letter during the classical era but remained part of the Greek alphabet-based system of numerals, where its value of 6 corresponded to its original place in the alphabet."


Eszerint akkor a stigma benne szerepelt az ABC-ben vagy nem szerepelt benne? Ha nem volt benne, akkor hogy érhetett hatot? Nem értem.

2023. okt. 11. 00:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!