Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tudták-e a kortársak, akik az...

Tudták-e a kortársak, akik az egyes ma elnevezett művészettörténeti korszakokban éltek, hogy ők most pl. a gótika idejében vannak, vagy hogy most éppen a reneszánsz korszak zajlik?

Figyelt kérdés
Persze nem a XX. század eleji különféle izmusok képviselőire gondolok, hisz ők persze hogy tudták, hogy melyik stílust képviselik, hanem a klasszikus, nagy korszakokra. Aki járt olyan egyetemre, ahol komoly professzorok tettek erről említést, azok válaszát várom első sorban, de persze saját vélemény is jöhet.
márc. 14. 15:53
 1/7 UlfOrmson ***** válasza:
100%
A reneszánszt tudthatták, mert az elméletileg kortárs kifejezés, viszont a gótika, mint kifejezés a reneszánszban született meg
márc. 14. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Román > Gótika > Reneszánsz

Ebből az utolsóban, a reneszánszban pontosan tudták az előző kettőt, viszont a szóhasználatot csak később a 19. században használták a mai értelemben.

márc. 14. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
És talán hasznos, hogy a kifejezés és az ilyen kifejezések viszonylag maiak, de ettől még tudtak a korszakról sok mindent. Szóval nem úgy kell érteni, hogy a saját korukról alig tudtak valamit, csak mert nem így nevezték, mint ahogy ma szoktuk.
márc. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Én is úgy tippelem, hogy a reneszánsz korban élő gondolkodóbbakban lehetett valamiféle büszkeség a korszellemre, de talán nem reneszánsznak nevezték a korukat, hanem önmagukat humanistának, amivel a korábbi vallási kizárólagosságot haladták meg. Ez nyilván jól kimutatható filológusok számára, ha igaz. Köszönöm válaszaitokat!
márc. 14. 23:31
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha művészeti korokról beszélünk, azt kb mindig tudták és elég gyorsan elhelyezték, amikor beütött, így lehet tudni mik az aktuális irányzatok. Szerintem a román stílust is tudták, még akkor is ha nem így hívták.
márc. 15. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Az átlagember nem hiszem, hogy mélyebben foglalkozott volna ilyen jellegű kérdésekkel, de szerintem az még neki is feltűnt - már amennyiben volt szerencséje elhagyni a szülőföldjét -, hogy újabban más stílusú épületeket emelnek mint régebben.
márc. 15. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:

Most is tudunk, tudnánk korszak megnevezéseket kitalálni a jelen korunkra és vannak is ilyen kezdeményezések és van sok lehetőség a névválasztásra. A legjellemzőbbek névadónak: modern kor, űrkorszak, elektromosság korszaka, internet korszaka, digitális korszak, információ korszaka, számítógép kora, műanyag kora, atomkor, stb. Ezeket viszont néhány száz év múlva áttekintve korunkat már talán másképpen fogják nevezni. A régebbi korszakok mai elnevezéseinek bár voltak korai szóhasználatai, viszont azok nem korszak megjelölésűek voltak és jellemzően az utána lévő korokban adtak nevet a megelőző korszakoknak.


A reneszánsz nem büszkeség volt (most mellőzve a kifejezés többrétű értelmezését), hanem emberi, humán és minden másra is kiterjedő mozgalom, mint a művészet (építészet, festészet, szobrászat, irodalom és költészet, stb), filozófia, társadalom szemlélet, politika, tudományok, vallás és egy általános emberi megújulási mozgalom volt, ami áthatotta a társadalom különféle területeit. De lényeges, hogy nem csak művészet volt, hanem főként emberi, humanista, szellemi és emberközpontú szemléletmód. Amiből csináltak egy nagyjából művészetre leszűkített korszakot (persze történelmileg azért nem így értelmezik), de sokan tényleg csak egy művészetként ismerik a reneszánszt. A reneszánsz az ókori klasszikusokhoz való visszanyúlást volt, ami kiterjedt még az antik szövegek új és pontos fordításaira is, mivel azokat valamelyest átformálták, átírták az idők során.


A római stílust általában úgy dátumozzák, hogy 1000-től vagy a 11. századtól. Ez inkább csak félig helytálló, mivel volt egy folytonosság. A római stílus az a Római Birodalomból folytatólagosan használt, átörökölt építészeti megoldások és stílus volt és nem találtak ki hirtelen a Római Birodalom összeomlása után valami más építészetet, hanem ugyanazokat a megoldásokat használták ahogy tudták. Amit román stílusnak nevezünk kb 1000-től, az inkább csak egy kiforrott változat és Európában is egységesen használt stílus komplexum volt. A Római Birodalom 395-ben ketté szakadt, lett helyette Nyugatrómai Birodalom (395-476) és közben után ugyanúgy épületek hasonló stílusban épültek. Ez látható is az épületeken. Ezt érdemes tudni a román stílus kapcsán.


A gótika és reneszánsz kifejezések felbukkannak írásokban a maguk korszakában is, (kivétel a román stílus). De azok korabeli szóhasználatok és a mai értelmezésük sokkal később, a 19. század közepétől kezdve vált ismertté.


ROMÁN

Etimológia:

lat: "Roman" + "esque" (Vulgar Latin: "Romanice")

"romane" - "a rómaiak módjára"

A "római művészet" elnevezést a 19. században népszerűsítették, amit Charles de Gerville francia régész és történész fogalmazott így meg 1818-ban és 1835-től kezdték el általánosan használni. William Gunn történész 1819-ben az "romanesque" és "romanesco" szavakat használta.

Angolban "Romanesque" a 17. század végén. Németben "romanische Kunst" 1818-ban.


GÓTIKA

Etimológia:

lat: "gothicus" - "gótokkal kapcsolatos"

"Gothic"

Eleinte az "Opus Francigenum" ("franciák munkája") szót használták.

A "gótikus" ("Gothic") szót először Raphael olasz reneszánsz festő használta X. Leó pápához írt levelében 1518-ban mint minősítést. Giorgio Vasari olasz reneszánsz festő és építész 1530-ban úgy írt róla, hogy "szörnyű és barbár" és "rendellenesség".


A " gótika" mint művészet szót kezdetben pejoratív értelemben a "barbár" vagy "alacsonyrendű" szinonimájaként és változataként használták. Kritikusai ezt a középkori művészettípust kifinomulatlannak és a klasszikus művészet esztétikai arányaitól és formáitól túlságosan távolinak tekintették.

A reneszánsz szerzők úgy vélték, hogy Róma 410-ben a gót (germán) törzsek kifosztása után a klasszikus világ és minden általuk nagyra tartott érték pusztulását idézte elő.


RENESZÁNSZ

Etimológia:

lat: "renasci" - "újjászületni"

lat: "rinascita" - "újjászületés"

fr: "Renaissance" ("újjászületés") szóból

it: "Rinascimento"

A ma "román" és "gótikus" építészeti stílusoknak nevezett különbséget már a 15. században a reneszánszban felismerték és elkeztdék az antik művészet és filozófia visszaállítását, a művészetben éppúgy, mint az élet minden területén.

Giorgio Vasari olasz reneszánsz festő és építész (Michelangelo tanítványa) használta először 1550 körül megjelent művében, amiben a "rinascita" kifejezést alkalmazta. Jules Michelet francia történész Franciaország történelmének könyvsorozatában az 1855-ben megjelent hetedik kötetének a "Renaissance" címet adta.

A reneszánsz szóhasználat viszont csak a 19. század közepétől honosodott meg

mint történelmi periodizáció, stílus és korszaknév.

márc. 15. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!