Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ez nem lesz egyszerű, és...

Ez nem lesz egyszerű, és nincs jó vagy rossz válasz. Egy idegennyelvi ismerősömnek szeretnék mutatni dallamos magyar verset. Olyat, aminek idegen füllel, a jelentéstől elvonatkoztatva is szép a hangzása. Tudtok javasolni?

Figyelt kérdés
Az ipafai fapipa nem az. És tudom, hogy mindenkinek más a szép, ezzel ne is fáradj.

márc. 23. 20:27
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! (Jöhet még...)

NEM a megzenésítés a lényeg. Elszavalva legyen dallamos.


Kárpáti verse amúgy régóta az egyik személyes nagy kedvencem, és én is Misztráltól hallottam először - nagy pirospont érte!

márc. 24. 06:58
 12/28 A kérdező kommentje:

Megnéztem az eddig javaslatokat: nem a versforma a lényeg.

Ahhoz, amit én keresek eddig Ady (ezen rendesen meglepődtem, de tényleg jó erre), József Attila Bús magyarja (et nem is ismertem, köszönet érte!) meg Kárpáti verse áll a legközelebb.

márc. 24. 07:07
 13/28 anonim ***** válasza:
100%

Petőfi Sándor:Mit nem beszél az a német...



Mit nem beszél az a német,

Az istennyila ütné meg!

Azt követeli a svábság:

Fizessük az adósságát.


Ha csináltad, fizesd is ki,

Ha a nyelved öltöd is ki,

Ha meggebedsz is beléje,

Ebugatta himpellére!...


Ha pediglen nem fizetünk,

Aszondja, hogy jaj minekünk,

Háborút küld a magyarra,

Országunkat elfoglalja.


Foglalod a ku*vanyádat,

De nem ám a mi hazánkat!...

Hadat nekünk ők izennek,

Kik egy nyúlra heten mennek....

márc. 24. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%

> „nem a versforma a lényeg.”

Ez sajnos lehet, hogy inkább versforma („Roppan a jégen a hajnal \\ lépte a szürke hidegben.”), de attól még bedobom Radnótitól a Naptárt.

márc. 24. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
100%

Babits Mihály: Vakok a hídon

Kosztolányi Dezső: Akarsz-e játszani?

Papp Tibor: Pogány ritmusok

Heltai Jenő: Mert dalaimnak...

márc. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 TappancsMancs ***** válasza:
30%

Mielőtt verset javasolnék jó ha tudod és tudjuk magyarok, hogy a magyar nyelv alapvetően dallamosan hangzik a külfödieknek. Nem vicc+++++++++++

Egy turisztikai weboldal (Big 7 Travel, Enjoy Travel Technology Limited) megkérdezte az olvasóit, hogy szerintük melyik nyelv a legszexisebb és a világ midnen zegzugában járó turisták adták le a szavazataikat. És érdekes benne az is, hogy nem csak a például nálunk Magyarországon is és Európában is gyakran hallaott nyelvekre kérdeztek rá, mint az olasz, francia, német, kínai, stb, hanem mindenhol ahol járnak a turisták világszerte, szóval elég sok nyelv volt benne. És a kevésbé ismert nyelvek is "versenyeztek" a felmérésben és lehozták a szavazatok 50-es rangsorát.

És a magyar nyelvet más anyanyelvűek dallamosnak hallják! :) Csak mi megszoktuk és nekünk más, de szeretik hallgatni, mert jól hangzik. :)


Az első 50-ből mi a 14 helyre kerültünk a külföldiek hallása alapján.

Itt van a listából néhány (a teljes 50-es lista a linken).

50. HORVÁT: A legkevésbé népszerű szláv akcentus az utolsó helyre került.

46. NÉMET: Nyelvünk sokak számára barátságtalanul hangzik, ezért az sem segít, hogy nagyon tisztanak értékelik.

38. OSZTRÁK: Lényegesen muzikálisabb, mint német, néha már-már "harcos".

34. OROSZ: Rövid magánhangzók és erőteljes hangzás, ami egészen jól esik.

33. GÖRÖG: Nem annyira dallamos, mint a spanyol, de nem is csúfolható.

24. MEXIKÓI: A mexikói dialektusok rövidek és édesek, és sokkal lágyabbak, mint a spanyol.

14. MAGYAR: A miénknél a leírás teljes szövetét idemásolom:

Európa egyik legjelentősebb termálforrás kultúrájával a gulyás feltalálói a klasszikus zenéről és az egyedülálló építészetről híresek, nem kevesebb, mint 1500 természetes gyógyfürdővel. A magyar énekléskor gyönyörűen hangzik, ritmikus hangulattal a mássalhangzókhoz.

10. BRAZIL PORTUGÁL: Most kezd izgalmas lenni, mert a brazil felhang a portugálokat a legjobb tíz közé teszi a szexuális vonzerő tekintetében.

8. SPANYOL: Őrülten gyors és gördülékeny, mindenkit magával ragad.

7. FRANCIA: Nem meglepő, hogy a szerelem nyelve bekerült az első tízbe.

4. OLASZ: Gyönyörű és csodálatosan szexi, minden szó.

1. KIWI: Az új-zélandi dialektus meggyőzte a "Big 7 Travel" olvasóit, annyira elbűvölően hangzik, hogy a "legszexibb akcentusnak" választották.


Így néz ki az első 50-ből a 14. helyezésünk és nem is rossz:

▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▪▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫


( [link] )

( [link] )


Egy német lap, a Stern is lehozta az eredményt és meglepően őszintén írt a saját német nyelvükről. :) Idézem is. Jópofa. :)


"Az a tény, hogy német bejutott a legjobb 50 közé a csodával határos."

( [link] )


Amúgy meg szerintem szinte akármelyik vers megteszi és még a híradót is bekapcsolhatod neki és az is jól fog hangzani. De talán javasonám a sorozatos rímek miatt Romhányi József verseit. Youtube-on vannak videók.


Romhányi József: Nyúliskola

https://www.youtube.com/watch?v=0GyqoMDNY7o

márc. 24. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 TappancsMancs ***** válasza:
30%

Vagy kérdező egy video hozzászólásaiból 😊


Youtube:

The HARDEST Language in The World? (Hungarian)

A világ legnehezebb nyelve? (Magyar)


@cyt3992 - CYT

Francia vagyok, de szeretem a magyart ! Ez egy gyönyörű nyelv és magyarországon kívül kevesen tudják! Egyedül tanulok, és elmondhatom, hogy nagyon nehéz de ez nem akadályoz meg abban, hogy szeressem ezt a gyönyörű nyelvet 🇭🇺🇭🇺🇭🇺🇭🇺🇭🇺!!


@tword7 - tword7

Amerikai vagyok és 2 év ottélés után folyékonyan beszéltem magyarul. 3 hónap kellett ahhoz, hogy folyékonyan beszéljek. Elköteleztem magam, hogy elkerüljek minden amerikait, magyarral éltem együtt, és csak magyarul beszéltem. Valójában nem túl nehéz. Középiskolában próbáltam franciául tanulni, és azt hittem, hogy nehezebb. A magyar nyelv gyönyörű és szeretem az országot, az ételeket, a történelmet és mindent, ami magyar.


@MapsCharts - Vive Moi

Ezt a gyönyörű nyelvet már majdnem 2 éve tanulom és még annyira tetszik


@Alex-ts1zw - Alex 01

A magyar egy nehéz, de szerintem érdekes nyelv, Olaszországból 🇮🇹


@Donknowww - Mr.Veritaserum69

A magyar olyan lenyűgöző! Olaszként órákon át tudnék hallgatni valakit, aki magyarul beszél. Annyira dallamos és gyönyörű! Szeretném megtanulni, de félek a nyelvtantól és a kiejtéstől


@borivoj_navratil - Герберт Пасишный

Számomra a világ egyik legszebb hangzású nyelve. Szerelem Moszkvából


@thomaskolb8785 - Thomas Kolb

Lehet, de azt mondanám, hogy az arab és a mandarin nehezebb. Van a magyar nyelvben egy szép, belső logika, és ha egyszer megérted, minden a helyére kerül. Ez azonban egy teljesen lenyűgöző nyelv, a játékosság és a kifejezőkészség egyszerűen észbontó. "A fecske átsuhan az árnyas lombok között"... mennyivel szebb és kifejezőbb, mint "the swallow glides between the shady tree branches".


@LoversGrief - André Luiz

Tényleg nagyon szépen hangzik, jártam Magyarországon, még mindig olyan tisztán emlékszem a hangjára. Kár, hogy lehetetlen megtanulni.


@niklaasparkerwilliams2723 - niklaas parker williams

Azt gondolom, hogy a tanuló eszén múlik, hogy a zeneakadémiai tanulmányaim során minden nehézség nélkül megtanultam magyarul, és úgy gondolom, hogy a magyar a világ legdallamosabb nyelve, és imádom. Ez egy másik módja annak, hogy a magyar nyelvet uráli nyelvnek tekintsük, és itt Európában szinte lehetetlen találni valakit, aki beszélne egy uráli nyelvcsaládot, és az egyik legrégebbi nyelv, amely Európába került.


@timmymannies6888 - Timmy mannies

Szerintem a magyar nem a világ legnehezebb nyelve, de Európa legnehezebb nyelve. Szerintem a kínai a világ legnehezebb nyelve. Mindenesetre szerelem Indiából 🇭🇺🇮🇳


https://www.youtube.com/watch?v=mPjTmKQPhZg

márc. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

Tappancsmancs! Én látom, hogy nagyon lelkes vagy - de a te esetedre találták ki az a mondást hogy a "kevesebb több".

(Amúgy találkoztam már ezzel a felméréssel én is - mint ahogy cca. 1000 másikkal, ahol nem jött ki ilyen eredmény a magyar nyelvre. Szóval lehet erre verni magadat, csak az nagyon sajnálatos. Amúgy érdemes beszélgetni néha igazi "idegenül beszélőkkel" is. Sokat tágít azon a bizonyos buborékon.)

Nem tendeciózus válogatást kértem youtube kommentárokból. És nem szeretném a híradót bakapcsolni senkinek. Talán olvasd el a kérdést még egyszer.

márc. 25. 03:36
 19/28 A kérdező kommentje:

Radnóti naptárjában és Babits vakok a hídonjában (et külön köszi, nem is ismertem) is azt hiszem, inkább a képek, amik jók, így felolvasva a szöveget. Papp Tibor komolytalan, ott tényleg csak a versforma ami különleges, egyébként hasonló szavak ismételgetése, abban végleg nincs meg a nyelv lüktetése.

Általában úgy gondolom, hogy azok a versek, amik csak pár szóra és nagyon kötött rímképletre épülnek, nem lesznek befutók, mert a nyelv csak nagyon kis keresztmetszetét használják.

Köszönöm az eddigi fáradozását mindenkinek! Ha van kedvetek, jöhet még. Egyelőre a fentebb felsorolt három, ami játszik.

márc. 25. 03:48
 20/28 anonim ***** válasza:
100%

József Attila:

Tedd a kezed

Szerelmes vers


Petőfi Sándor:

A borozó

A tintásüveg

márc. 25. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!