Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyik állam ország volt a...

Melyik állam ország volt a történelemben a legjobb adottságokkal (éghajlat, nyersanyag, ásványkincs, környezeti adottságok) rendelkező ország?

Figyelt kérdés

ápr. 4. 00:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
19%
Magyarország.
ápr. 4. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%
Kína
ápr. 4. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%
Új-Zéland
ápr. 4. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

A történelmet különböző korszakokra lehet bontani, és mindig okkal változott, hogy merre volt a "világ közepe", ami nem feltétlenül esik egybe egy jelenlegi országhatárral.

Az azonban nem véletlen, hogy India, Kína területén több ezer éve kialakultak civilizációk, amelyek változtak, de lényegében folyamatosan megtartották a már megszerzett tudást.

A Földközi tenger medencéjében létrejött Római Birodalom sokkal később alakult ki, de azért tudott felemelkedni, mert a területén megvolt minden, amire szükségük volt... igaz nagy területen, pl Egyiptom volt a birodalom éléskamrája.

A középkorban Spanyolország már a gyarmatosítás úttörőjeként lett világhatalom, később beszálltak a versenye a portugálok (spanyol szövetségek), franciák, angolok, hollandok, és az igazi győztesek az angolok.

Szigetország, ami a hajózások korában előny, de náluk se volt minden a szigeten, viszont az angol hajók uralták a tengereket, óceánokat, gyarmatosították a fél világot.

Geopolitikailag a legjobb helyzete az USA-nak van, ami viszont egy nagyon fiatal államszövetség, történelmi léptékkel a 200 év nem sok, de okkal lett a világ vezető hatalma.

Nem szabad elfeledkezni az Orosz Birodalomról sem, ahol nyersanyagok, ásványok bőven vannak, de a klímája zord, és politikailag sem volt soha barátságos, de a gazdaságát szinte csak a nyersanyagok kitermelésével is el tudják tartani.


Nálam India, Kína a győztes,. ahol évezredekre visszamenőleg volt folyamatosan valamilyen civilizáció

ápr. 4. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
59%
Ha a Brit birodalmat egy államnak vesszük akkor szerintem az.
ápr. 4. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 MDaniel98 ***** válasza:
USA, Szovjetunió, nagy birodalmak úgy általában.
ápr. 4. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Tuvalu.
ápr. 4. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én a Németalföldet és észak Németországot mondanám a sok szénbánya, vasbánya, sóbánya miatt. Kereskedelmi szempontból ugyan csak nagyon jó helyen voltak, az angol piac és az orosz nyersanyagok útjában. Nem véletlenül voltak olyan gazdagok a Hansa városok és Hollandia. Ha kicsit korábbra akarunk visszamenni, akkor viszont Itália volt az ismert világ központja. Szintén a kereskedelem miatt mondanám őket a legjobbnak. Itt ért össze az összes kereskedelmi út, amiket a félsziget elfekvéséből adódóan nagyon jól tudtak kontrollálni. Az Alpok meg természetes védelmet képezett nekik. Ha csak nyersanyagok szempontjából akarjuk vizsgálni, akkor Oroszországot, Indiát vagy Kínát mondanám én is, viszont ezekben az országokban az éghajlat nem túl nagy előny, és India vagy Kína esetében nem is nagyon beszélhetünk egységes országról a történelem folyamán. India több kisebb királyságból és szultánságból állt, Kína meg folyamatos belviszályok és külső fenyegetés közepette nagyon nehezen tudott navigálni. Arról nem is beszélve hogy nagyon hamar lemaradtak technológiailag a nyugati országoktól, úgyhogy hiába volt sok nyersanyaga, a kitermelés nehézkes volt és nagyban függtek a britek, portugálok és hollandok kegyeitől.
ápr. 4. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Éghajlati szempontból nem igazán lehet legjobb adottságú térséget definiálni. Bármelyik éghajlatot is nézzük, megvannak a maga hátrányai: vagy az évnek legalább egy része komoly kihívásokat jelent (hideg van, szárazság van, stb.), vagy egész évben kellemesek a körülmények, viszont egyúttal sok minden más is jól érzi magát, például cecelégy. Másrészt az éghajlat támasztotta kihívások megoldásának gyakran nagy szerepe volt egy-egy társadalom fejlődésében.
ápr. 4. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 TappancsMancs ***** válasza:

Ezt így annyira nem lehet leegyszerűsíteni, mert mindenhol volt jó éghajlat, mindenhol voltak erdők (ami nyersanyag), volt víz, sok helyen lehetett hajózni, stb. Ez amúgy is csak az egyik fele a "kapok", "megszerezhető" nézete és hiányzik az emberi tényező, hogy hol, mikor, kik mit csináltak és mit akartak. Például bár nagy civilizáció volt Sumer és az ókori Egyiptom és a világ legrégebbi arany olvasztását Európában találták meg, és nem is nyugaton, hanem Bulgáriában (Várna).

Kína... valóban nem rossz általában is az összes felsorolt szempontból, viszont Kína mint egységes államalakulat az sokáig nagyon kicsi volt. Nem vicc. Ma megszoktuk, hogy Kína mennyire nagy ország, de ahogy változott a mérete a nyugati felét csak kb 1300 környékétől integrálta. Sőt ahogy indult az itt van:

Xia-dinasztia, ie. 2070 - ie. 1600 (a mai Kínán belül!)

[link]

[link]

Itt van összehasonlítva és bizony kb akkora volt, mint a mai Magyarország! :)

[link]

Ebből nem csak a változó államhatárok a tanulságos, hanem, hogy a Xia-dinasztia korában a mai Kína területét inkább népek társadalmai népesítették be és nem az amit ma Kínának mondunk.


Ma Brazília és Ausztrália több vasat termel ki a saját területén, mint az Egyesült Államok.

Általában erre a "kapható", "megszerezhető" válaszokat szokták adni, de az embereken múlott inkább. Nyilván kivételek vannak, ha az éghajlat annyira drasztikusan változik. A Szahara és Észak-Afrika is ~10 000 évvel ez előtt még zöldellő és erdőkkel, tavakkal és folyókkal teli régió volt. A Szahara homokja alatt ősi folyómedreket mutattak ki és a sivatagban vannak olyan ember nem járta helyeken is sziklafestmények, ahol semmi víz sincs. Mégis a festményen a szavanna állatai, nők mossák egymás haját és zajlik az élet.

Egyiptom, Úszók barlangja ("Cave of Swimmers"), nagyjából 10 000 évesre datálják. És mint a neve is mondja a vízilovak, orrszarvúk, elefántok, zsiráfok, antilopok és más állatok mellett úszó embereket ábrázol.

Ma így néz ki a környék (ott a barlang):

[link]

[link]

Ma ott mindenhol csak sivatag van:

[link]


Acacus-hegység (Tadrart Akakus), Líbia, és majdhogynem a Szahara mértani közepe. Nők hajat mosnak a 12000 évesre datált sziklafestményen.

[link]

Ma nincs ott kb semmi:

[link]


Mire Egyiptom kiemelkedett már elkezdett sivatagosodni és csak a Nílus környéke az zöldellt és ott meg is művelték.

ápr. 4. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!