Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A demokrácia valaha megvalósul...

A demokrácia valaha megvalósult abban a formában amilyen az alapelvei szerint lennie kellene?

Figyelt kérdés

Jelenleg ugye nem az a demokrácia van érvényben amelyet a demokrácia alapelvei diktálnának, hiszen nincs egyenlőség az emberek között, inkább az erőtörvények, farkastörvények uralkodnak, míg azt az illúziót keltik az embereknek, hogy ők döntenek, választanak.


Nem tudom az ókori demokráciák milyenek lehettek egész pontosan. Épp ezért szerintem jó kérdés, hogy az olyan hangzatos rendszer elvei mint a demokrácia valaha megvalósultak az eredeti formájában vagy a szocializmushoz hasonlóan csak egy lebutított, erőtörvényekhez igazított verzió valósult meg?


ápr. 4. 07:52
 1/4 anonim ***** válasza:
92%

"nincs egyenlőség az emberek között"

A demokrácia nem is jelent semmi ilyet, kevered a kommunizmussal. Legfeljebb jogi értelemben vett egyenlőséget jelent, illetve egyenlő szavazati jogot.

ápr. 4. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 MDaniel98 ***** válasza:
Nem. De a szocializmus, kommunizmus, kapitalizmus stb. sem. Az alapelképzelések általában erősen idealizáltak egyébként is.
ápr. 4. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem először érdemes lenne inkább a fogalmakat tisztázni. Mert pl. rögtön az emberek közötti egyenlőségről beszélsz (ezt úgy beállítva, mint a demokrácia fogalmának egyik attribútumát), azután pedig rátérsz az ókori demokráciákra, ahol - a mai értelemben - nyomokban sem voltak az emberek egyenlőek.


Még Periklész korában is a demokrácia csak a polgárjogokkal rendelkező férfiak között létezett, de még akkor is a fontosabb politikusok a vagyonosabbak közül kerültek ki. Igazából Athén inkább oligarchikus köztársaság volt, maguk a kortársak is az ilyen berendezkedést tartották ideálisnak, a demokráciát már "elfajzásnak", mert ha mindenkinek egyenlő szava van, az káoszhoz vezet (szerintük). De még egyszer írom, az ókorban a mai értelemben vett "egyenlőség" fogalma értelmezhetetlen, mert ebben az egyenlőségben nem voltak benne a nők, azok a városlakók, akik szabadok voltak, de nem volt polgárjoguk (vagyis a lakosság döntő többsége), a szolgálók, a rabszolgák stb. Az, hogy kinek volt polgárjoga, igazából mondhatjuk úgy, hogy születési előjog volt.


A fogalom tehát időben és térben is változik, te számon kérsz a fogalmon valamit (egyenlőség), amin önmagában el lehet vitatkozni a mi korunkban is, hogy mit jelent. Erre az ókorral kezdesz el példálózni, amikot biztosan nem azt jelentette, amit ma. És ugye ma sem ugyanazt jelenti sok ember számára...

ápr. 4. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
59%
Mi az higy amit a demokrácia alapelvei diktálnak? Az emberek diktálnak dolgokat, és a történelemben jó sok filozófus és politikus jó sok módon írta le a demokrácia jellegét. Nincs konszenzus abban, hogy mit jelnetene a demokrácia egészen pontosan.
ápr. 15. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!