Jó vezetők,nagy emberek?

Figyelt kérdés

A történelemből melyik nemzet kiváló képességű emberét mondanád,hogy Magyarországnak is jó lett volna ha egy ilyen személlyel rendelkezik?


én Otto von Bismarck-ot mondanám.



ápr. 8. 13:58
 1/9 MDaniel98 ***** válasza:
100%
George Washington
ápr. 8. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Augustus, III. Fülöp spanyol király, Victoria angol királynő
ápr. 8. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
85%

Nem lehet tudni. Azért volt Mátyásunk, utána a Monarhia részeként is voltak jó uralkodók, de ők birodalomban, nem Magyarországban gondolkoztak.

Szerintem olyan időszakban, amikor Magyarország önálló országként létezett, a legtöbb "nagy politikus" futva menekült volna.

Nekem most a II. VH alatti bénázások jutnak eszembe, amikor beléptünk a háborúba úgy, hogy a németek nem kérték, utána ki akartunk úgy lépni, hogy a nyugati szövetségesekkel tárgyaltak, nem a Szovjetunióval, a tárgyalópartnerek hiába mondták, hogy Sztálinnal kell egyezkedni.

Előtte Magyarország Mátyás idején volt önálló. Akkor rengeteg energiát fektetett abba, hogy megszerezze a Cseh trónt. Ez félig meddig sikerült neki. A nagy fenyegetést a Törökök jelentették, de szövetség helyett, megostromolta Bécset. Amit a törvénytelen fiával tett, az mind emberileg, mind politikailag botrány (Hol elismerte, hol nem, hol az utódjának nevezte, hol nem. Tudom mindnek meg volt az oka.) Szerintem egy jobb szövetségi politikával (országon kívül és belűl), az öröklés gondosabb tervezésével talán maradt volna valami az országból. Ha ebben a két kulcs időszakban valami nagyobb formátumú politikus a vezető, akkor is marad rengeteg kérdés:

Mátyás idején a különböző hatalmi szempontok miatt nehéz volt az országot egyben tartani. A király halálával szét is esett.

A világháború alatt szintén a fő gondot az eltérő hatalmi szempontok jelentették:

*Revizionista törekvések

*Az elit egy része csak az angol nyelvű szövetségesekkel volt hajlandó szóba állni

*Az elit egy része egyértelműen németbarát volt, ezért kiszivárogtatta a tárgyalásokat

Vajon ebben a két sorsdöntő időszakban egy nagyobb formátumú politikus a hatalom 2. (3.) vonalát tudta volna rendezni, a saját akaratára hajlítani?

Szerintem egyik korban sem a felső vezető (Mátyás, Horty) személye volt a probléma, hanem az ország 2. vonalbeli vezetőinek érdekei nem egy irányba mutattak, ami mindkét esetben az ország pusztulásához vezetett.

ápr. 8. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
21%
Azért ne feledjük, hogy ha Mohácsnál megverjük a törököket, aminek amúgy meg is volt a reális esélye, teljesen máshogy alakul a Magyar Királyság története. Ezért is van a mondás, hogy több is veszett Mohácsnál.
ápr. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
74%
Azért nem sok esélye volt a magyar seregnek. A sereg egy része meg sem érkezett. A magyar és a török sereg között akkora volt a különbség, hogy a törökök azt hitték, hogy az előőrssel találkoztak. Abban az időben a törököknek voltak a legjobb lőfegyverei. A török sereg egy jelentős része reguláris csapatokból állt, a magyar nemesi felkelőkből, akiknek a fegyelme és a képzettsége is hagyott kívánni valót. Nagyon nem volt egyenlő a küzdelem. A magyar kincstár nem is lett volna képes kiállítani egy, a támadókkal versenyképes hadsereget. Az, hogy megpróbálták, minden résztvevőnek hősiesség, de sem a felszereltség, sem a szervezés sem a vezetés nem volt professzionális egy jóval nagyobb harcedzett sereggel szemben.
ápr. 8. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Dehogynem. Túl sok ponton hibáztak, emiatt lett vereség. Ha egy részét elkerülik, akár nyerhettek is volna.
ápr. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Mohácsnál nem csak a kimenetel volt végzetes, a gond II. Lajos halála volt. Ha ő nem hal meg, az ország egyben marad, nyilván az oszmánok tudnak terjeszkedni valameddig, de azt se felejtsük el, hogy Magyarország már nagyon a birodalom hatósugarának szélén volt, nem véletlen, hogy az összes nagy ostrom (1529, 1683 - Bécs, 1552 - Eger) ősszel zajlott, Kászim napja (a török seregek téli szálláshelyére volnulta) előtt 1-2 hónappal. Csak eddig tudott hadakozni a fősereg, és ennyi idő nem lett volna elegendő az ország katonai megszállására.

Az, hogy innentől viszont hogy alakul a történelem, kérdéses. Lehet, hogy a nagyhatalmak idővel szimplán felosztják az országot, mint a lengyelekkel tették, de az is lehet, hogy a cseh és magyar területek nélkül a közép-ezrópai Habsburg-ház sosem tud nagyhatalommá válni.

ápr. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak a király, hanem sok nagy hatalmú úr is meghalt. Szerintem, ha II. Lajos nem hal meg (esetleg nem verik nullára a magyar sereget), legfeljebb kicsit később osztották volna fel az országot. A kincstár nagyon üres volt, a bevételek beszedése akadozott. Az lehet, hogy a Habsburg ház hatalma kicsit kevésbé erősödik meg, de nagy különbséget nem tudok elképzelni.
ápr. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
74%
Nem szeretek belemenni ilyen "mi lenne ha" találgatásokba, főleg a történelemmel kapcsolatban. Viszont Mohács sajnos már rég el volt dőlve a csata megkezdése előtt. És most nem azt mondom hogy esélytelen lett volna legyőzni a törököket, de ha le is győzzük, csak késleltettük volna az elkerülhetetlent. Az 1500-as évekre már olyan szinten volt az Oszmán Birodalom, hogy katonailag már szinte lehetetlen volt megállítani. Európa reménye az volt, hogy csak feltartóztassák a törököt, mert ahogy valaki előttem írta, télre mindig hazavonultak, így a földrajzi távolságnak köszönhetően Közép- és Nyugat-Európa biztonságban volt. Szerintem alapból ott siklott félre a magyar-török politika, hogy I. Ulászló megszegte a drinápolyi békét. Ez egyszerűen egy hibás politikai döntés volt, és hiába volt nekünk Hunyadink, V. Miklós pápa kiátkozással fenyegette meg a magyar-cseh királyt hogy indítson meglepetés hadjáratot a törökök ellen. Mondjuk az sem segített hogy V. Miklós valami rokona (asszem sógor) volt a velencei dózsénak, aki erősen kampányolt a keresztesháború mellett, ő maga végül egy katonát sem küldött a törökök ellen, ellenben a Trieste térségben szépen lassan átvették a kereskedelem irányítását, amíg a magyarok és a horvátok éppen kikaptak a törököktől Várnánál... 1444-ben még megállítható lett volna az Oszmán Birodalom, ha az európai uralkodók nem hagyják magára Magyarországot. Ekkoriban Bizánc még tartotta Konstantinápolyt, a balkáni keresztények épp lázadtak a törökök ellen, az Oszmán Birodalom folyamatos támadás alatt állt a kelet-anatóliai török törzsek által, a rhodoszi lovagok megsemmisítették a török flotta harmadát, illetve délről a Mamelukok folyamatos fenyegetést jelentettek rájuk. Ha ekkor a pápa nem csak egy imát mond el értünk, hanem felszólítja a keresztényeket hogy támogassák a keresztes hadjáratot, a törökök összeroppantak volna, mert nem tudtak volna ennyi felé figyelni. Nem véletlenül mentek bele fél évvel a hadjárat előtt a drinápolyi békébe, tudták hogy mennyire sebezhetőek. Még egyszer mondom, a találgatásokat nem szeretem, viszont azt szentül hiszem hogy a 15. század közepén könnyen megállíthattuk volna az oszmánokat. Utána meg már mindegy mit csináltunk, törökök legyőzték a mamelukokat, integrálták a lázadozó törzseket, kiegyeztek a balkáni keresztényekkel, megszilárdították a hatalmukat a térségben. Európa meg el volt foglalva a reformációval és egymás gyilkolászásával. Úgyhogy ha győzünk is Mohácsnál, 1527-ben lett volna egy Mohács 2.0 és akkor veszítünk sajnos
ápr. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!