Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A kőkorszakban voltak ketszint...

A kőkorszakban voltak ketszintes lakóházak?

Figyelt kérdés

ápr. 20. 07:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
7%
Akkor még egyáltalán nem voltak házak.
ápr. 20. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%

A Közel-Kelet neolitikus, városias területeiről vannak adataink kétszintes lakóépületre, de nem ez volt a jellemző háztípus ott sem.

Jellemzően a paleolitikumban (a legtöbb ember ezt érti kőkorszak alatt) sátrakat és kunyhókat építetttek, esetenként barlangokban húzták meg magukat.

Klasszikus értelemben a mezolitikum–neolitikum határán jelentek meg a Kárpát-medencében olyan épületek, amire már nyugodtan rámondhatjuk, hogy ház. Viszont ezek a régészeti nyomok alapján kivétel nélkül földszintesk voltak (paticsfalú háznak hívja a szakirpdalom; A vesszővel font falat vastagon betapasztották sárral vagy anyaggal. Ez az építkezési forma a 19–20. századig használatban maradt még a Kárpát-medencében is)

ápr. 20. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
17%

"Jellemzően a paleolitikumban (a legtöbb ember ezt érti kőkorszak alatt) sátrakat és kunyhókat építetttek, esetenként barlangokban húzták meg magukat."


Kb. az egyes válasz is implicite ezt írta, de mégis a vörös földig lepontozták!

ápr. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
89%
#3 "Akkor még egyáltalán nem voltak házak." Ez így ebben a formában egyáltalán nem igaz.
ápr. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 TappancsMancs ***** válasza:
33%
Nem csak sátrakat építettek (azokat az elmaradottabb csoportok építették) és kérdező van kétszintesre példa, de az a neolitban. Majd írok hozzá még...
ápr. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 TappancsMancs ***** válasza:
47%
A tényeket ugye nem lehet lepontozni és ez csak az ismeretek hiányosságaira mutat rá.
ápr. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 TappancsMancs ***** válasza:
84%

A neolitban Európában is van kétszintes építkezésre példánk. Jó példája a "cucuteni"-ek több ezer éves kultúrája, a mai Románia, Ukrajna és Moldova területén. Lényeges (és nem elfelejteni), hogy a mai államokat, kultúrákat és államhatárokat ne értelmed rá, mert akkor még ezek nem voltak. A dátumok nagyságrendileg az ie.5800-ie.3000 között eltelt kétezer éves fennállását fogják át a cucuteieknek. Emlékeztetőnek és időbeli elhelyezésnek, hogy az első egyiptomi piramis is több ezer évvel ez után épült, ami Dzsószer (Djoser) fáraó piramisa, ami ie. 2650-re lett készen.

A cucuteni kultúra területe itt van mellettünk:

[link]


A pontosabb elnevezése "Cucuteni-Trypillia kultúra", aminek eredete csak annyi, hogy két külön helyen is megtalálták a leletanyagaikat, amiket eleinte külön neveztek meg "Cucuteni" és "Trypillia" néven és még nem kapcsolták össze. Majd kiderült, hogy egy népességről van szó, de ma már többnyire csak röviden "Cucuteni" megnevezést használnak.

Minőségi rekonstrukciót még nem láttam róla, de itt van ami jól elérhető. A "Nebelivka" lelőhely templom rekonstrukciója:

[link]

[link]


Lakóházaik jellemzően kétszintesek voltak, de egy szintes épületeket is használtak különféle célokra. Ez tipikus két szintes lakóházuk:

[link]

Vagy szintén:

[link]

[link]


Nebelivka területén amúgy rengeteg építményt találtak és nagyon kiterjedt településnek számított a becsült 15-17 ezer fős népességével. Itt van a település alaprajza a beazonosított épületmaradványok elhelyezkedésével. Jól kivehető a település szerkezete, középen a közösségi térrel

[link]

Mondjuk a wikis képnél nagyobb felbontásban jobban láthatóak az épületek:

[link]


Szintén lakóház rekonstrukciók:

[link]

[link]


Lakóház belső rekonstrukciói:

[link]

[link]


Érdekességként akkoriban Európába már Ázsiai beáramlások voltak, volt távolsági kapcsolat és Európában jelen volt az ázsiai kultúra és népesség. Itt egy cucuteni kerámia jin-jang ábrázolással:

[link]

Ez meg egy evőkanál:

[link]

ápr. 20. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ha meg a paleolitra érted a kérdést, akkor arról nem tudunk, hogy építettek volna többszintes épületeket, de vélhetően nem.
ápr. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 TappancsMancs ***** válasza:
75%

Amúgy 1-es mondjuk nem pontoztam le, de tényleg túlegyszerűsített és ezért nagyon félreérthető. Ennek kapcsán a "ház" definiálásához kérdező...


Nyilván ahogy ma a házat meghatározzuk az nem illeszthető a paleolitra, mint például a de a neolitra már igen. A régészet többnyire "lakóhely" és más kifejezésekkel közli az ilyeneket meg több konkrét lakóhely típus amit sajátos néven illetnek. Olyan ez, mint az "állam" vagy "ország" is rendelkezik egy mai definiálással ami viszonylag késői az utóbbi száz évből és attól függ min nevezünk államnak. Ez is félreértés tárgya szokott lenni, hogy akkor előtte nem volt állam és egy végletesen értelmezett "kószáló emberek csoportjai"-ra egyszerűsítik a modern államok előtti államalakulatokat. Ilyen a "ház" is és tényleg nem mindegy mit nevezünk háznak.


A legrégebbi paleolit lakóépítményünk, amit már biztosan tudunk, az "Terra Amata", 380 000 éves és Franciaországban találták. Ma látogatható múzeumként üzemel. Összesen 21 lakóhelyet találtak és elég rendes méretekkel rendelkeztek a 16x7m mérettől egészen a kisebb 9x4m-ig. Az alakjuk ovális volt. Ha a nagyobbat nézzük az ~100 m² és az már nem kicsi építmény. Bár kérdező nem emeletes, de mint a legrégebbi emberi lakóhelyünk gondolom érdemes megemlíteni a kérdésed kapcsán. Persze azokban a 30-100 négyzetméteres hajlékokban nem egy három fős család lakhatott, hanem a nagyobbakban többszörös nagycsaládok is.


Ez a múzeum Franciaországban: Musée de Préhistoire Terra Amata

[link]


Sajnos teljesen megfelelő rekonstrukció nem készült, de azért egy kis kiegészítés hozzá. (ki tudod nagyítani)

Rekonstrukció a borítón: [link]

Helyszín: [link]

Az építmény sematikus rajza: [link]

A feltár cölöplyukak egy része: [link]


Már a paleolitban sem csak egy fajta lakóhelyet építettek mindenhol, hanem változó módokon készítették a régiós sajátosságok, szokások, ismeteretek szerint és időben is változásokon mentek keresztül. Nem beszélhetünk egy bizonyos lakóépítményről a paleolitban sem.

Egyszerű lakóhelyek példái: [link]

A Terra Amata lelőhelyhez hasonló konstrukció: [link]

A szerkezet és a borítás módja: [link]


Talán még mellékesen hasznos lehet némi kronológia:


Kőkorszak - Stone Age (3 millió év - ie.3000)

--- Őskőkorszak - Palaeolithic (3 millió - ie. 12 000)

--- Középső Kőkorszak - Mesolithic (ie. 20 000-5000)

--- Újkőkorszak - Neolithic (ie. 10 000-4500)

A dátumok régiónként eltérőek, úgyhogy ez csak nagyjából.

ápr. 20. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha akartak volna biztos tudtak volna valami kétszintes házszerűséget, építeni, de nem volt rá szükség. Olyan kevés ember élt akkora területeken, hogy fel se merült, hogy ezt meg kéne oldaniuk. Szerintem legfeljebb valamilyen vallásos, szertartásos, egyébb spéci okból építettek bármít is többszintesre.
ápr. 21. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!