Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen filozófiai alapművek...

Milyen filozófiai alapművek vannak, amik segítenek elmélyülni a létezés és az emberi lélek fogalmában?

Figyelt kérdés
Az asztrológiával,csillagászattal,elméleti fizikával foglalkozó könyvek szintén érdekelnek..Tehát ha valaki tud fejből ajánlani vmit akkor azt nagyon megköszönöm előre is. ?(:
2009. febr. 24. 20:49
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

Gaarder: Sofie világa - filozófia

Hawking: Az idő rövid története - tér, idő.


Szerintem kezdd ezekkel.

2009. febr. 25. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Abszolút kezdőknek filozófiából ezek ajánlhatók:


Descartes: Elmélkedések az első filozófiáról

Platón: Phaidón

2009. márc. 3. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
59%

Ha amúgy is van természettudományos érdeklődésed, akkor szerintem az emberi dolgokkal kapcsolatos kérdéseket szerintem kifejezetten könnyen megszerettetik, közel hozzák a természeti népek kultúrájával kapcsolatos néprajzi művek. Ilyen népekre gondolok, akik tényleg még mezőgazdaságot sem művelnek (vagy ha igen akkor még csak kezdetleges szinten, pl. ásóbot). Eszkimók, szibériai népek, pigmeusok, busmanok, ausztrál bennszülöttek.


A kulturális antropológia rengeteg filozófiai kérdést vett fel. Hogyan lehetséges egyáltalán a megértés? Miért vagyunk képesek egyáltalán megérteni olyan műveket, amelyeket egy más kultúrában élt emberek alkottak valaha? Megértheti-e valaha a tudós a természeti népek gondolkodását, és ha igen, milyen szinten? Bele kell-e ehhez élnie magát a bőrükbe, vagy pedig elég csak valahogy a szimbólumrendszerüket felfognia az értelmével, szóval semmi misztikus beleélő készség nem kell?

2009. márc. 7. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
57%
Én egy nagyon jó filozófiai témájú könyvet ajánlok,bár az nem az ember látezéséről hanem a nagy testvérről szól a címe Orwell : 1984
2009. ápr. 4. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
82%

a preszókratikusok közül az eleiaiak és Hérakleitosz töredékei (a milétosziak csak kozmogóniával foglalkoztak)

A szofizmussal kerül az ember a központba - Protagorasz - Homo Mensura tétel.

Ezek után a léttel Platón foglalkozik: Phaidón (a lélek halhatatlanságának bizonyítása)

Arisztotelész!

Újplatonikusok,pl: Plótinosz. A három eredendő valóságról

Ókeresztény egyházatyák (patrisztika): Szent Ágoston: A szabad akaratról és Aquinói Tamás. Az őt út

Ezek után Descartes: Elmélkedések az első filozófiáról

Kant: A tiszta ész kritikája, és a gyakorlati ész kritikája, a filozófiai kopernikuszi fordulat, teljesen az ember szemszögéból indul ki - innentől kezdve a művek nagy koncentrációt és odafigyelést igényelnek.

Heidegger: Lét és idő

Hegel, Leibniz, Nietzsche.

Érdekes Hilary Putnam: Agyak a tartályban c. cikke (Magyar filozófiai szemle -online)

Baruch Spinoza


Elméleti fizika: Én Einsteint nagyon szeretem olvasni:)

Van egy német nyelvű könyv: Kozmogonie und Antimaterie, (H. Alfvén)

James Gleich: A káosz (nagyon jó könyv!)

2009. szept. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
13%
Ha filozófiát tanulsz akkor mehetnek a preszokratikusok descartes is jó. Ha nem akarsz végigszaladni a filotörténeten és a főbb problémákon (amihez Boros Gábor által szerkesztett Filozófia -Akadémia kiadó- a legjobb könyv) akkor GONDOLKOZZ!!!! Mi az ember? Miért ember? A világ és ember kapcsolata. A létkérdés (ontológia) az elég bonyolult de Platón barlang hasonlata nyújthat némi bevezetést. Utána Parmeidész és Zénon. És természetesen Arisztotelész de az hardcore! De gondolatébresztőnek ezek szerintem jók. De ha igazán érdekel a téma akkor gondolkozz!!!
2009. okt. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
29%
Bocsánat a sok De-ért. Amúgy a legjobb lenne először a külömböző vallások ember és létfelfogásával ismerkedned. Hamvas Béla Scientia Sacra című könyve remek összefoglalója az arhaikus kultúra világképének. Ajánlom továbbá még Mircea Eliade könyveit. Ezek után el lehet kezdeni ezeken gondolkodni és tudományos szemszögből vizsgálgatni.
2009. okt. 26. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
43%

helló

én találtam egy olyan könyvet, ami összevonja az összes filozófiai eszmét, vallást és "kézzel fogható" tudományt, hihetetlenül racionális elmélet, én fiatal korom óta rakom össze a dolgokat életről magamban, meg is kreáltam az elméletemet, és ez, név szerint "mentalizmus" teljesen letisztította, megformálta a meglátásomat, ugyanerre gondoltam ,csak nekem az információm kevés volt, viszont a következtetésem jó, és célt adott nekem. nagyon mély irodalom, elgondolkodtató, és valódi, csak meg kell érteni.

Paul Brunton : Az Önvaló bölcsessége

[link]

2010. ápr. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!