Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mért van ez a nyelvtan könyvbe...

Mért van ez a nyelvtan könyvben, és senki még nem jött rá? Mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Az szerepel a Többjelentésű szavak : pápa


oké, azt tudom hogy pl.: az egyház feje a pápa.

de mi a másik?

köszi :)


2009. máj. 7. 19:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
98%

város

igaz, az nagybetűvel van

2009. máj. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
91%
hát, érdekes... mert a pápát, mint a kat.egyh. fejét nem írják nagy kezdőbetűvel... vagyis hogy a várost nem írják kicsivel... De akárhogy töröm a fejem, nem jövök rá, mi lehet még a "pápa". Laurosse szerint csak egy jelentése van.
2009. máj. 7. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
98%
Az a helyzet, hogy élőszóban igen nehéz érzékeltetni a betűméretet. (És a nyelvtan nem csak az írott nyelvvel foglalkozik)
2009. máj. 7. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A városnévnek semmi köze a pápához, tehát ha erre gondolnának, nem a többjelentésű, hanem az azonos alakú szavak közé kellett volna tenniük. Szerintem egyszerűen hiba a tankönyvben, a kiadótól kellene megkérdezni.
2009. máj. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%
Utolsó válaszadótól kérdezném, hogy ha ez nem több jelentésű szó (hanem csak azonos alakú), akkor mondana példát a többjelentésű szóra?
2009. máj. 8. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Többjelentésű: gerinc

emberi gerinc, könyvnek a gerince, hegynek a gerince...

Ugyanaz a szó több helyen előfordul, hasonló jelentéssel, legalábbis szerintem ez rá a jó magyarázat.

De nem ám én vagyok ilyen okos. Kerestem és találtam.

2009. máj. 8. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A megszólított válaszol 02.20-nak (éjjeli bagoly vagy?): a legtipikusabb példa a körte, a villanykörte a hasonló formájú gyümölcsről kapta a nevét. Gyakran említett példa még a toll, mivel régen madártollal írtak. Tehát a többjelentésű szavaknak van közük egymáshoz, az azonos alakúság pedig csak véletlen egybeesés, mint mondjuk a fog (ige és főnév). Az ilyen szavak eredete is általában különböző, mondjuk az egyik lehet finnugor, a másik meg török.
2009. máj. 8. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A tankönyv írói esetleg arra gondolhattak, hogy a "papa" édesapát, családfőt jelent, míg a "pápa" is atya, a katolikus egyház feje. Persze a két szó nem teljesen ugyanaz, eltér egy ékezettel, úgyhogy szerintem is hiba lenne többjelentésű szónak venni a pápát.
2009. máj. 8. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ilyen hajnali órában már csak a viccre tudok gondolni, miszerint nem mindegy, hogy valaki a római pápa, vagy egy pápai roma :)


Egyébként a 05-07 21:39 válaszadónak tökéletesen igaza van, a több jelentésű és az azonos alakú szavakat illetően.

2009. máj. 10. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nekem a pápáról még a pápaszem jut eszembe, ami asszem szemüveget jelent... de okosítsatok ki, ha nincs igazam. Ez esetben lehetséges, hogy egy római pápán viselt szemüvegről nevezték volna el? Ez esetben sztem többjelentésű szó, de nem tudom, h egyezeik-e a pápaszem simán a pápával... na mind1, ez bonyolult :D
2009. máj. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!