Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy bocskoros nemesnek milyen...

Egy bocskoros nemesnek milyen előneve volt vagy hogyan kellett őt megszólítani?

Figyelt kérdés

Egyszerűen csak a vezetékneve elé tették, hogy nemes X. Az én bocskoros nemesi őseim valószínűséggel kollektív nemességet kaptak 1658-ban II. Rákóczi Györgytől, címerük is volt. Hogy képzeljem el a családot? Hogyan éltek? Meg lehetett nekik a nemeslevelük? Milyen társadalmi csoportba tartoztak?


Aki tud segítsen, hogy el tudjam képzelni egy bocskoros nemesi család életét!


Köszönöm előre is!



#nemes #nemesség #címer #bocskoros nemes
2012. nov. 29. 19:53
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


[link]


Az is lehet, hogy volt egy telkük házikóval esetleg egy-két napszámosuk, de az is lehet, hogy telkük se volt, hanem egy jobbágyhoz jártak napszámba. Ez a nemessség pont azért volt bocskorosnak, meg hétszilvafásnak gúnyolva, mert attól eltekintve, hogy járt nekik a megszólítás, meg egy-két apróság, sokszor teljesen szegény paraszti színvonalon éltek.


Sok nemesítés mindössze azért történt, mert a nemesek adták a katonaságot, így gyakorlatilag egy darab papírral lehetett anyaghoz jutni a sereghez.

2012. nov. 29. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az én dédszüleim is 'hétszilvafás kurtanemesek' voltak. De ők 240 hektár földdel, ménessel rendelkeztek, tehát volt vagyoni alapja is a nemesi címnek. Nagyapám még ebbe született bele, azután a kommunista rendszer államosítási időszakában belekényszerítették őket a MGTSZ- be (Mezőgazdasági Termelőszövetkezet), a földet, jószágot elvették.

Gyerekkoromban még én is láttam a padlásról előkerült nemesi levelet, de már elkallódott valamerre, sajnos.


Szóval, ők az akkori viszonyokhoz képest jól éltek, bár biztosan nem fényűzően. Keményen dolgoztak reggeltől- estig, mint akárki más. Erről még nagyapám mesélt egy keveset kiskoromban.


Egyébként, ha szeretsz olvasni, akkor sokat megtudhatsz a kisnemesek életéről Móricz Zsigmond: Úri muri, és Kivilágos kivirradatig c. könyveiből.

2012. nov. 29. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen és mindkettőtöknek!


#2-es Sajnálom a nemesi levelet! :(

2012. nov. 29. 21:58
 4/7 mustafa33 ***** válasza:
76%
lebab, akinek 500 hold földje volt az nem volt hétszilvafás ☺
2012. nov. 30. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Hát, hogy hivatalosan mekkora földterület tartozik egy 'kurtanemes'- hez maximum, ill. minimum, azt nem tudom. Az viszont biztos, hogy nagyszüleim így emlegették a régi címet, a régi időket.
2012. nov. 30. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez is jó olvasmány:


[link]

2012. dec. 21. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 mustafa33 ***** válasza:

A kurtanemesnek gyakran kevesebb volt mint egy nagyparasztnak. 500 hold = 250 ha az nagybirtok volt. ma is az. A kisparaszt 3-5 holdból élt, a 20 holdas már jó gazda volt.

A nemesi armálishoz földbirtok csak eleinte járt, később csak az előjogok, de birtokot nem adományoztak nekik. Volt zsellér szinten élő nemes is, akinek volt háza de földje nem. A hétszilvafás azért az, mert nem volt többje, mint 7 szilvafa a kertben. De nem kellet adóznia, mert nemes volt. katonának menni viszont köteles volt, nem tartozott közmunkával és robottal, nem volt a földesúr allatvalója, maga ura volt.

2012. dec. 23. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!