Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Aki bölcsészetet tanul az...

Aki bölcsészetet tanul az egyetemen, abból mi lehet? Ha egyszer el kezd dolgozni, mivel foglalkozik?

Figyelt kérdés
Szerkezetlakatos és hegesztő vagyok. A cégemnek Pécsen volt dolga az egyetem körül és ott találkoztunk egy csapattal akik rólunk beszéltek miközben mi tőlük álltunk egy méterre hogy hát a középosztály meg hogy munkásosztály. Szabályosan ott kielemeztek minket. Zavaró volt, és nem értem ők kik, miért? Kik lesznek ők?

2012. dec. 20. 10:31
1 2 3
 1/21 anonim válasza:
36%
Hát, belőlük nagyon sok minden lehet. Általában őket látod a mekiben meg a bőrgerkingben. Nekik fogjuk mondani a köv. években, hogy "két sajtburgert kólával" :D középosztály..., hagyjad már, azért mentek ők oda, mert semmihez nem értenek és nem is fognak soha, csak jó helyre születtek.
2012. dec. 20. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 2xSü ***** válasza:
51%

Érdemes ezt elolvasni:


[link]

2012. dec. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 Athandir válasza:
41%
Sokféle területen megállják a helyüket, intelligensek és nyitottak, jól alkalmaszkodnak mindenféle új helyzethez. A fizikai munkákat leszámítva, bárhol képesek átlagos teljesítményre. A bűrokráciát nehezen viselik, ezért inkább olyan munkaköröket választanak ahól van bizonyos döntési szabadságuk. Találkoztam már olyan bölcsésszel aki kereskedelmi alkalmazottként kereste a kenyerét, de ez nem túl gyakori. Az oktatás területén találkozhatunk velük a leggyakrabban.
2012. dec. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Áh, 2xSü linkjén már olvasható az a poén, amit le akartam írni...

Egyébként manapság már sajnos nem csak a bölcsészek vannak nehéz helyzetben. Magyarországon is tudok olyan fiatalról, aki a frissen megszerzett jogászdiplomájával pizzafutárként dolgozik; de az egyenesen elképesztő, hogy a londoni pizzafutárok között szép számmal akadnak magyar jogászok. Továbbá sok diplomás magyar nem a végzettségének megfelelő munkakörben dolgozik sem itthon, sem külföldön. :(((


Kérdező, te viszont ne szívd mellre a történteket. Más embereket kizárólag a származásuk, a nemzetiségük vagy az egyéb hovatartozásuk alapján megítélni, lenézni szerintem b.nkó dolog; az ítélkezők saját magukat minősítik ezzel a beskatulyázó és felületes gondolkodással.


A tudás nagy kincs, vitán felül pozitívum; de nem osztályfüggő; a szaktudás meg pláne nem az. Lehet, hogy te a saját szakmádban ezerszer jobb vagy, mint azok a leendő bölcsészek valaha is lesznek. A tanulás lehetősége pedig mindenki számára adott, akár a közoktatásban, akár magánúton, sőt, önállóan (autodidaktaként) is; csak akarni kell: lehet kitörési lehetőség, vagy szimplán egyéni passzió.


És akkor az egyéb emberi értékekről (pozitív tulajdonságok, jellem) még nem is beszéltünk; pedig ez is nagyon fontos. Én több nagyon rendes, tisztességes, becsületes és kedves szakmunkást ismerek, akik a munkájukban is jók; és sok olyan diplomást is, aki a szakmájában gyenge és / vagy úgy egyébként tahó. Ilyen esetekben egyértelmű, hogy számomra melyik egyén vagy csoport az értékesebb.


Azt is el tudom képzelni, hogy mivel a bölcsészpalántákat köztudottan elég sokan lenézik (az ún. büfészakosok közé sorolják), ők ugyanezzel a hozzáállással próbálják a saját önbecsülésüket fenntartani, hogy felsőbbrendűnek érezhessék saját magukat másoknál. (Ez sajnos úgy általában jellemző az emberek többségére: nem csak a diplomások nézik le az alacsonyabb végzettségűeket, ill. egymást, hanem pl. sok pesti a vidékieket, a különböző nemzetek és a nemzetiségek egymást stb.)


Szóval még egyszer: ne vedd a szívedre. :)

2012. dec. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Az az ember aki tényleges tudással rendelkezik sose fellengzős nagyképű!Az meg az emberi butasághoz tartozik hogy valaki a saját végzettségét többre tartja másénál!
2012. dec. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Hát én a végzettségüktől vagy attól függetlenül, hogy hova járnak még pofán csaptam volna őket.
2012. dec. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim válasza:
58%
Röviden tömören tisztelet a.kivételnek : társadalom heréi-élősködői
2012. dec. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
0%

6 ,7 Végre értelmes hsz ek a 7 es ha lehetne most kapott volna 10 pontot tőlem.

Kérdező ,hogy abból mi lehet: Minden amit egy normális ember is meg tudna csinálni ha az állam pénzén ellébecol pár évet és megszerzi azt a két nyelvet meg ezt a hihetetlen nagy tudást ami a diplomával jár.

Egyébként nem 100%ban az ő bűnük hogy bunkók beképzeltek és ostobák mint egy papirzsebkendő, létezésükhöz hozzájárul ez a kapitalista gyarló hulladék világ is mivel a totális munkanélküliségben ha akarnának is szakmát tanulni és megélni belőle mint tudjuk nem igen lehet ,a munkának nincs presztise ,de ennek ellenére hogy valaki 23-29 évesen nagyra van magától és pofázik a hegesztő háta mögött hogy munkásosztály én a helyedben nem bírtam volna ki szó nélkül,csak egyet kellett volna nekik mondanod hogy mi a probléma? és már kusba is maradtak volna elhiheted.

2012. dec. 20. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
örülök neki hogy ilyenek elemeznek engem. én egylevegővel kijártam az ipari sulit, munka mellett le érettségiztem és most technikumra járok. remélem jövőre lesz még melónk ott:)
2012. dec. 21. 11:45
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem olyanok beszélgetését hallottad, akiknek nem érdemes adni a véleményére, hiszen még nem szembesültek a valósággal.

Az általános iskolai osztálytalálkozónk elég tanulságos volt, jól megmutatja melyik munka mennyit ér (most lépünk 30-ba).

A láthatóan leggazdagabb és legnyugodtabb, legkiegyensúlyozottabb volt osztálytársam egy fiú volt, aki még érettségit sem szerzett "csak" egy szerszámkészítő szakmája van. Egy ideig gyárban dolgozott, majd elment egy vállalkozóhoz, végül csinált egy saját céget. Akárhogy is nézem, ömlik hozzá a pénz. Mi (diplomások) kb. 5-6 szinttel alatta vagyunk és egyikünk sem tehetős. Sokkal inkább tartozik ő a nyugati értelemben vett középosztályhoz, mint mi.


A másik tény, hogy a statisztikai adatok elemzésekor mindig van egy érdekes kiugrás az adatokban, amikor a végzettség és a vagyoni helyzet kapcsolatát nézzük. Teljesen jól kirajzolódik, hogy nagy átlagban a szakmával rendelkezők helyzete jobb, mint a végzettségben őket megelőző rétegeké. A diplomás emberek is csak valamikor 40-45 után "hagyják le" őket. Ezek átlagok, tendenciák, de akiket hallottál, azok nem tudnak róla. Majd szembesülnek vele pár év múlva.


Most nagyra vannak vele, hogy ők a középosztály, de a nyugati értelemben vett középosztály színvonalát a többségük (most) nem fogja elérni. Ezt mondom úgy, mint akinek a 2 diplomája közül az egyik bölcsész.


Annak is igaza van, aki azt mondja, hogy sok bölcsészhallgatóban van hajlam túlértékelni önmagát, így védve az önbecsülését. Mindig jókat mosolyogtam, hogy a bölcsészeket mindenki lenézte az egyetemen, ők meg másokat. Magukat mindig az értelmiség krémjének nevezték. Ez pár tanárukra igaz volt, de rájuk? Azon az évfolyamon 170-en kezdtünk. Nekem szerencsém volt, a "megfelelő" időben végeztem, 6 éve kezemben a bölcsészdiploma. A diplomaosztón négyen kaptunk diplomát, azóta (minden évben nézem a névsort) még 29 ember vette át. A többi vagy feladta, kis része még harcol érte (és saját pénzből, mert kevesen tudják, de a nagy csúszás esetén az állam nem fizeti a tanulmányaikat). Tehát azok, akik magukat az "értelmiség krémjeként" jellemezték, még a diplomaszerzésig sem jutottak el.


Nekem hiába van két diplomám, ugyanúgy a munkásosztály része vagyok, mint te. Hiába dolgozom egyesek szerint ideálisabb körülmények között. Ha otthon elromlik valami, akkor hívom a szakit (na igen, ő inkább középosztály, mint én), de mielőtt hívom, két hónapig spórolom a pénzt (legalábbis nőként nem tanultam meg villanyt és gázt szerelni, de egy csöpögő csapot sem tudok megjavítani).


Nem a diplomaszerzés ellen beszélek, hanem az ellen a szemlélet ellen, amit a pécsi diákok egy részétől megtapasztaltál. Ha majd dolgozni kezdenek, kegyetlenül szembesülni fognak azzal, hogy lecserélhető munkások lettek.

Egyetértek azzal, hogy pár nevelő hatású pofon kijárt volna nekik.

2012. dec. 22. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!