Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szabad akarat és a jövő...

A szabad akarat és a jövő ismerete, az előre elrendeltetés nem mond ellent egymásnak?

Figyelt kérdés

Ha vannak jóslatok amikben hiszünk, hogy beteljesülnek akkor a sorsszerűségen hiszünk. Hogy előremeg vannak írva,el vannak rendezve a jövendő eseményei. Elrendeltetett, hogy mi lesz. Tehát velem csak megtörtének a dolgok,nincs rájuk hatásom.Nincs beleszólásom a jövőbe.

Ha van egy jóslat ami beteljesül(t), akkor azt előre tudta valaki. Tehát meg volt írva,ami sorsszerűség. Viszont akkor hol a szabad akarat ha előre le van osztva, hogy kinek mit kell tenni ahhoz,hogy az a majdani esemény bekövetkezzen?


Ha a szabad akaratban hiszek amit Isten adott akkor én hozom a döntéseket és nincs előre elrendezve,hogy mi lesz. Formálom a jövőt.

1,Aki az egyikben hisz az ellentmond a másiknak. Vagy rosszul értelmezem? (Istentől,vallástó függetlenül kérdem)

2,A kettő, hogy fér össze a Biblia szerint,mert úgy nézi ki,hogy mindkettő van és létezik?

Szabad akaratot kaptunk amivel formálhatjuk a jövőnk, ami előre meg van írva? Hogy van ez?


Kicsit ilyen filozófiai kérdés és lehet,hogy a példa is rossz. Azért érthető mire gondolok?



2014. jan. 30. 21:15
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
58%

Ugye értelmes válasz ezekre a kérdésekre azért nem adható, mert értelmes válaszokat a tudomány adhat. De az efféle fogalmakkal, hogy sors, végzet, akarat, jó, meg rossz döntés komolyan vehető tudomány nem tud mit kezdeni. Komolyabb tudományon a fizikát értem. Az ún. szellemtudományok persze bátran használják ezeket a szavakat, de ott ugye nincs számonkérés, sőt még az se nagyon zavarja a művelőit, hogy a jelentésük tisztázatlan, egyáltalán nem egységes. Szóval ha ezektől eltekintünk, akkor a tudomány számára nem létezik szabad akarat, hanem magasabb rendű agyműködés van, mely nem más, mint egy nagyon összetett, sok elemből álló kibernetikai rendszer folyamatos tevékenysége. Ha ennél "többet" nem képzelünk magunkról, akkor nincs olyan, aminek szabad akarata lehetne. De hát ez a legtöbb ember számára világnézeti okokból nem elfogadható.

Persze van a kérdésnek egy gyakorlati megközelítése is, amennyiben a társadalomnak igazolható igénye van arra, hogy cselekedeteinket megítélje, és ne bújhassunk a szbad akarat hiány mögé, ha olyat teszünk, amit a társadalom nem komál. Ebben a gondokatörben munkahipotézisként igenis van létjogosultsága, annak a feltételezésnek, hogy az ember sok esetben dönthet, és felelősségre vonható a döntéséért.

De a vallási értelemben vett szabad akarat eddigi tapasztalataim szerint csak és kizárólag arra jó, hogy a hívőknek meg lehessen indokolni a sok "rossz" létezését miközben azt kell hinniük a Teremtés tökéletes volt.

2014. febr. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Nagy ellentmondás nincs mivel a három dolog közül egyik sem létezik
2014. jún. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim válasza:

Érdekes idézet Balázs Ferenctől:

Való tény, hogy az elektrónok statisztikailag általában egyforma arányú többsége úgy viselkedik, hogy az általuk alkotott nagyobb egység, az atom, mindig egyenlő értékkel bír, de ez nem úgy áll elő, hogy

némely elektrón mindig »szabályszerüen«, mások pedig mindig eltérően mozognak. Az a látszat, hogy bármely elektrón bármiképp viselkedhetik, az egyénnek tehát a legteljesebb szabadsága van, bár a helyzet valahogy mégis úgy alakul ki, hogy az alkalmi többség a jellemző irányt

mindig fenntartja. Olyan ez mint egy nagy város élete, amelyben mindig előre megmondható, hogy az emberek többsége felöltözve, egészségesen fog az uccára kilépni, naponta átlag csak százat üt el az autó, csak huszan lesznek öngyilkosok. A nagyváros élete állandó jellegű : megkötött.De az egyének élete nem. "

2015. jan. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

"De a vallási értelemben vett szabad akarat eddigi tapasztalataim szerint csak és kizárólag arra jó, hogy a hívőknek meg lehessen indokolni a sok "rossz" létezését miközben azt kell hinniük a Teremtés tökéletes volt."


Honnan tudod, hogy a Teremtés nem tökéletes? Csak akkor tudod megállapítani, hogy valami tökéletes-e, ha ismered annak a dolognak a célját. Mi van, ha az élet direkt van ilyen "tökéletlenre" termetve? Ha azért létezik szenvedés, mert a karma létezik?


Honnan veszed, hogy csak anyag van? - leírásodból legalábbis ordít, hogy úgy hiszed. Persze hiheted, de a hitedet miért tálalod tényként?


Az előző is én voltam egyébként. Az idézet jól tisztázza, hogy az egyéni szabad akarat és a jövő jóslása - legalábbis az olyan globális jóslatok, mint pl. a Jelenések könyve - lazán megférnek egymás mellett. Ergo nincs ellentmondás, a kérdés inkább az, hogy az akarat szabadsága, illetve a jövő megállípíthatósága létezik/lehetséges-e?

2015. jan. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!