Nietzsche szerint nincsen morális javulás?

Figyelt kérdés

Az értékek átértékelése című művében szerinte az emberek kissé olyanok lettek mint a gépek. Törvénnyel való konformitásra kényszerítették. Azt is fejtegeti, hogy a felsőbbrendű emberek bármit tehetnek. De milyen alapon döntjük el, hogy ki számít felsőbbrendűnek?

Másrészt ha a morált és a konformitást is elvetjük, akkor bárki szabadon gyilkolhat, lophat, csalhat. Ne legyünk alázatosak, behódolók. De kérdezem én akkor hogyan működtethető egy társadalom?

Harmadik szerinte Jézus az egyház ellen prédikált. Ám azt nem fejti ki, hogy miért gondolja ezt.


2014. jún. 12. 02:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem filozófiai művek alapján kell eldönteni, hogy milyen legyen a társadalom. Úgy működtethető, hogy csak azt tesszük törvényen kívülivé, ami valakinek kárt okoz. Ezen kívül pedig békén kell hagyni az embereket.
2014. jún. 12. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A filozófiával két fő baj van. 1. hogy annyira elvont dolgokról beszél, amiben csak sok magyarázattal lehet megértetni, mire is gondol a szerző. És ez gyakran nem sikerül. Pedig a filozófiai művek általában terjedelmesek. 2. hogy olyanok is olvassák, akik több mindent félreértenek belőle. Nem feltétlenül az ő hibájuk, hiszen alapdolgok értelmezése nem könnyű.


Nietzsche sok gondolatát meghaladta az idő, mondhatjuk úgy is, tévesen értékelt. De azt gondolom, amikor állít valamit, soha nem az összes emberre gondol, hanem a fő tendenciákra. Valóban kényszerítenek a törvénnyel való konformitásra. A kérdés az, jó-e ez, vagy rossz? Jó. Mert egy adott szinten szükségszerű valahogy viselkedni, viszont nem minden ember hajlandó rá, és ez káros a világnak. Erre kell a törvény.

A felsőbbrendű ember bármit tehet - ez attól függ, mit értünk bele. Ha azt, amit egy "alsóbbrendű" ember tesz, akkor baj van (ezt akadályozná a törvény). A felsőbbrendű (egy bizonyos értelmezésben) éppen attól az, hogy egyes dolgokat önmaga belső értékrendje miatt semmiképpen nem tesz meg. Mások meg megtesznek. Nietzsche ebben azt nem vette figyelembe, hogy a szavaknak jelentésük van. Mégpedig az, amit a többség ért alatta. És ha ezt rá hivatkozva alkalmazni akarják (és nagyon akarják!), akkor abból nagyon rossz dolog sül ki. A "felsőbbrendű" az általános emberi értelmezés szerint alá-főlé rendelő viszonyt tételez fel. Ami emberek között alkalmazva, katasztrofálisan káros.

A konformitás elvetése még Nietzsche értelmezésében is csak az általa felsőbbrendűnek nevezett ember számára engedélyezett.

Jézus valóban az egyház ellen prédikált. Akinek ki kell ezt fejteni, annak a számára csak sok oldalon keresztül lehetséges ez. Akkor se megnyugtatóan. Jézus az embereket cselekvésre ösztönözte, egyenlőséget (nem szó szerintit, hanem a lehetőség egyenlőségét) hirdette. Az egyház keményen hierarchizált, tekintélyelvű, hamis, mert amit hirdet, elsősorban önmaga nem tartja be. Ez nyilvánvalóan ellentétes Jézus tanításaival. Ha azonban az egyházat, annak szervezetét és irányítását a vallással azonosítjuk,akkor nagy bajok lesznek, például nem értjük az egészet.

2014. jún. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Wadmalac ***** válasza:

"szerinte Jézus az egyház ellen prédikált"

Legalább valamiben egyetértek vele. :D

Bár ez nem pontos megfogalmazás.

Jézusnak nem volt célja egyházat, új vallást létre hozni és nem akart dogmatikus hierarchiát építeni.

Ő közvetlen kapcsolatot hirdetett a teremtővel, nem papokon, bonyolult templomi hókuszpókuszokon, szertartásrendeken és "szent könyveken" át. A tanítványait nem papnak képezte ki, hanem tanított, hogy a tanítást tovább adják és az alapján mindenki saját magának találja meg Istent.

Ezt sajnos a mai keresztény irányzatok legnagyobb része még mindig nem hajlandó elfogadni.


Apropó Nietzsche és Isten:


Idézetek:

"Isten halott."

Nietzsche


"Nietzsche halott."

Isten.


:)

Sajnos a kereszténység sok dologban valóban épp a fonákjára fordította saját alapjait.

A mai pápák szépen sorban az összes ilyen fonákságért kezdenek bocsánatot kérni. A keresztes hadjáratokért, az inkvizícióért, Galileiért, Giordano Brunoért, a nácizmus feletti szemhunyásért...

2014. jún. 12. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!