Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az városi legenda, hogy az...

Az városi legenda, hogy az ember csak arra az időre tud visszaemlékezni gyerekkorába, amikor már tudott beszélni, azaz megfogalmazni a gondolatait? Ez pszichológiai tény, vagy csak közbeszéd?

Figyelt kérdés

2014. nov. 19. 08:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Elvileg szerintem nincs korlát... de a többség még arra sem emlékszik, mikor már tudott beszélni. 4 éves kornál régebbre nem igazán szokás visszaemlékezni, max. 1-2 emlék van.

Viszont arra is kell vigyázni, hogy az emlékek tudnak módosulni (akár az ideje is), és hamis emlékek is keletkezhetnek.

2014. nov. 19. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az, hogy az ember agysejtjeinek száma születéskor megvan és csak fogy, az városi legenda.

2-4 éves kor körül nagyon is sok agysejt születik és kapcsolataik is nagyon átrendeződnek. Ez nagymértékű memóriavesztéssel jár, ezért ebből illetve ennél korábbi életkorból nagyon kevés élmény, emlék marad csak meg. Ez persze emberenként változó mértékben igaz, de általánosan jellemző.

Tehát nem, nem városi legenda, csak nem a beszélni tanulás miatt (bár a beszédközpont fejlődése is beleszólhat, tehát részben igaz is lehet), inkább csak egyszerűen pont ugyanakkor történő két párhuzamos folyamat.

2014. nov. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
hipnózissal sem lehet visszamenni korábbra, az is csak városi legenda?
2014. nov. 19. 11:22
 4/11 Wadmalac ***** válasza:

Hát ugyebár merevlemezen is csak azt lehet visszaállítani, ami még fizikálisan ott van a lemezen. Ami felülíródott, azt nem.

Ez alapján egy regressziós hipnózis is csak részben lehet sikeres.

2014. nov. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
66%

Nekem határozottan van egy olyan képi emlékem, hogy lóg fölöttem egy kerek izé, és abból kilóg egy madzag. Utólag, hat éves koromban, mikor nagyapa volt infúzión rájöttem, hogy én is így járhattam valamikor, de a szüleim szerint csak valamikor két éves koromban voltam infúzión. Nem érzem valószínűnek, hogy akkor már tudtam volna beszélni, szóval szerintem ez inkább közbeszéd.


(Persze a pszichológusokból kinézem, hogy már akkor is tényként kezelnek „szabályokat”, ha van rájuk egy-két kivétel, ezért is nem vagyok pszichológus.)


Másrészt amennyire én tudom, az állatoknak is vannak emlékeik, még ha nem is tudják megfogalmazni a gondolataikat.

2014. nov. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

az én kislányom még nincsen két éves, és bár csak mi értjük, hogy mit mond, és még nem teljes mondatokban, de beszél, két-három szót összekapcsolva értelmesen, verseket már utánozva végigmondja


az pedig számomra is döbbenetes, hogy most két évesen visszaemlékszik egy évvel ezelőtti dolgokra, bár lehet hogy azokat el fogja később felejteni, de lehet hogyha felemlegetjük és fontos, akkor ő se fogja soha elfelejteni, és később, ha máshogyan nem, de hipnózissal visszahozható lenne

2014. nov. 19. 21:42
 7/11 anonim ***** válasza:

> „az én kislányom még nincsen két éves, és bár csak mi értjük, hogy mit mond, és még nem teljes mondatokban, de beszél,…”

Ez esetben sajnos nem vagyok cáfolat.


> „lehet hogyha felemlegetjük és fontos, akkor ő se fogja soha elfelejteni, és később, ha máshogyan nem, de hipnózissal visszahozható lenne”

Ezt valószínűnek érzem, de továbbra is csak laikus vagyok.

2014. nov. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 rodrigoo válasza:
100%

Szerintem nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonitani a hipnozisban visszahivott emlekeknek, ugyanis ezek lehetnek urjaalkotott emlékek, a később beszerzett informaciókból vagy az általános tudásunkból. A gond ezzekkel, hogy nagyon valóságosnak tünnek, holott lehet, hogy nem is a mi emlékeink.

Emlékeink azért még lehetnek ebből az időből is, csak nagyon kevés; az agy sokat változik és valószinű, hogy ezeket az emlékekt nem fogja sokáig érintetlenül megőrizni.

2014. nov. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

#8:

Ez valószínűleg az esetek többségében így is van, az agy állatira tudja kreált dolgokkal betömni a hiányokat.

2014. nov. 26. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
én tudományos eredményekre kérdeztem rá, én is így gondolom
2014. nov. 26. 11:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!