Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Sigmund Freud hiteles szakembe...

Sigmund Freud hiteles szakember, vagy pedig szélhámos? Érdemes olvasni valamelyik művét?

Figyelt kérdés

Gondoltam elolvasom valamelyik művét, de aztán láttam valahol, hogy a pszichoanalízis áltudomány, Freud pedig kutatásokat hamisított meg.


Mennyire gondoljátok igaznak? Érdemes olvasni valamelyik művét? Vagy úgy kell olvasni, mint Hitler Mein Kampf című könyvét, hogy fenntartásokkal kell kezelni amit ír (tervezem olvasni, valaki azt mondta, hogy úgy kell olvasni azt a könyvet, mintha te lennél a pszichológus, Mein Kampf pedig Hitler elméjébe ad betekintést)? Esetleg felesleges időtöltés, mert hülyeségeket talált ki?


Előre is köszönöm!


2014. dec. 23. 16:55
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

Nem felesleges, ő az egyik alapja a pszichológiának, azóta is sokan és sokat hivatkoznak rá, őrá épül sok más is. Nyilván ahogy feljődik a tudomány, jönnek újabb dolgok és felülbírálják részben elődeiket, de nem hülyeség.

Nyilván más szezmszögből közelíti meg a dolgokat egy nem materialista, mint ő, de hát semmit sem könnyű teljesen objektívan szemlélni.

2014. dec. 23. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A pszichoanalízis csak Hovind szerint áltudomány, ő pedig egy elmebeteg, szóval a véleménye nem sokat számít.

Freud alapművet írt - amit azóta már sok mindenben túlhaladtak (pl. nem mindennek a szexualitás a mozgatórugója) - ezzel együtt érdemes elolvasni és tanulni belőle.

2014. dec. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
95%
Munkássága ALAPVETŐ. Semmiféle áltudományról nincs szó, ő maga nagyon is komoly tudós ember volt, rendkívül szkeptikus és kritikus gondolkodású. Természetesen azóta már sok minden változott, de ez mit sem von le abból, hogy bátor és úttörő munkát végzett. Korántsem hülyeségeket. Személetformáló jelentőségű dolgokat írt meg, olyan szempontból kell kritikusnak lenni, hogy sok ponton túlhaladott.
2014. dec. 23. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Egyre jobban kezd érdekelni, főleg az "Álomfejtés" és "Rossz közérzet a kúltúrában" művei.
2014. dec. 23. 19:56
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az Álomfejtés megvan, bár nem sokat olvastam, de eléggé tudományosnak, komolynak tűnt. Nem misztikus módon közelíti meg az álmokat, hanem valóban a reális okát nézi, mit miért álmodik az ember.

(A Rossz közérzet...-re úgy emlékeztem, Jung, de rákerestem, és tényleg Freud. Legalább most ez is helyén van.)

2014. dec. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
17%

Érdmes olvasni, mint kultúrtörténeti jelentőségű művet, de

-valóban áltudomány

-Freud valóban kutatási eredményeket hamisított meg

-és gondolatmenetei távolról sem természettudományosak

-terápiaként számos esetben ront az analizálton, pl. József Attila (erre persze azt mondják, hogy csak ha szakszerűtlenül csinálják - de sokszor csinálják szakszerűtlenül, és sok a szexuális visszaélés is)

2014. dec. 23. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!