Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen könyvekben olvashatok...

Milyen könyvekben olvashatok a szabad akarat témájáról? Írók, filozófusok, aki erről írtak?

Figyelt kérdés
Bocsánat ha nem a legjobb helyen tettem fel a kérdést.

2014. dec. 30. 10:18
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

"itt vajon a szabad akarat vagy a genetika/körülmény játszanak????"


Ebben az esetben a genetika/körülmény játszanak szerepet, csakhogy nem feltétlenül minden esetben játszanak mindössze ezek szerepet.


Én úgy látom, hogy vannak determináló tényezők, de ugyanakkor nem vagyunk totálisan determinálva.


Persze ha biorobotok vagyunk, akkor végső soron totálisan determináltak vagyunk, mert pl. ha fejlesztjük egy képességünket, mint ahogy 1-es írta a példát, még mindig a genetika hatására jön az inger, az ihlet, hogy azt az adott képességünket fejlesszük. Tehát ezesetben ingerek és késztetések játékszerei vagyunk. Több késztetés ostromolja a tudatunkat, és amelyik erősebb, arra hajlunk, így az akarat szabadságnak csak az illúziója létezik.


De ha nem pusztán az anyag szerveződésének termékei vagyunk, hanem valami transzcendens forrása van a tudatnak, akkor új dimenzióba kerülhet a probléma, amiről minden vallás szól: emelkedj fölül a testedet ösztökélő erőkön, a késztetéseken, és valósísd meg, hogy végső soron nem ez a test vagy - a szabadság megvalósításának új távlatai nyílnak meg. Ezt hívják a keleti vallásokban moksának, felszabadulásnak.


Jelenleg szakdolgozatot írok a témához, és szeretnék valóban a mélyére látni, milyen elképzelések születtek a témával kapcsolatban. Köszönöm a tippeket, és a kis vitát is :).

2015. jan. 14. 11:09
 12/16 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam a genetikát a szabad akarat irányítja...
2015. jan. 14. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Ezt milyen szakra írod?
2015. jan. 14. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 MesCool válasza:

szerintem túlbecsülitek a genetikát, és elsiklotok egy nagyon fontos dolog mellet: hogy az elme élete során tudatosan és tudatalatt is TANUL!


Például ha én 30 évesen egy hegedű-virtuóz vagyok, akkor az egyáltalán nem a genetika következménye. "Adottság" szokták mondani, pedig minden készség fejleszthető!

Azért juthattam el erre a szintre, mert gyerekként sok hasonló tevékenységet végeztem, kifejlődtek az ujjaimban a motorikus reflexek, plussz a szüleim és a társadalom elismerte amit csináltam, ezért örömet okozott nekem, és tovább csináltam. Mivel élveztem rengeteget foglalkoztam vele, és ettől csak még profibb lettem.


A gének csak az alapvető dolgokat adták meg (2 kéz, 10 ujj)

Végig külső hatások befolyásoltak. Tulajdonképpen a "szabad" választás, hogy ezt akartam csinálni, tiszta determinizmus, mert más hatások váltották ki bennem az érzést, amit aztán önálló gondolatként értelmeztem.


De mégis létezik a szabad akarat illúziója mert lehetetlen felmérni ezeket a hatásokat, tehát szinte soha nem lehet kikövetkeztetni, hogy mik játszódnak le az elme tudattalan részében.


(ui.: természetesen nem vagyok hegedű-virtuóz :) )

2015. jan. 15. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Honnan veszed, hogy a genetika okozza a szabad akaratot? Mindent a DNS-sel akarnak megmagyarázni, de valójában nem tény, hogy a DNS határoz meg mindent.


Az előttem szólóhoz pedig az lenne a kérdésem, hogy jó-jó, nem a genetika miatt kezdtél el hegedűlni, de annyi más dologgal találkoztál az életed során. Miért pont a hegedű fogott meg annyira? Mert van olyan ismerősöm, aki zenész családban nőtt fel, zenére és képzőművészetre oktatták, most pedig - habár szeret ma is zenélni és festegetni - legszívesebben szociális munkakörökben mozog, amivel azelőtt, gyerekkorában nem volt kapcsolata.


Szóval a kérdés szerintem árnyaltabb - hát igen, igazából metafizikai, nem véltetlenül a filozófia tárgya, s nem a természettudományoké.


Egyébként teológiát tanulok, ahhoz írom ezt a szakdolgozatot.


Amire én eddig jutottam, az, hogy A, biorobotok vagyunk, egy kizárólag atomokból és fizikai törvényekből álló, mechanikus létben, így az akaratunk szabadságának tapasztalása puszta illúzió, determinálva vagyunk - igazából ez esetben elég nehéz meghatározni, mi az a "vagyunk" - egy rakás vegyszer kavarog, ami a tudat, az önnmagát tapasztaló anyag anomáliáját produkálja.


Na már most én ebben nem tudok hinni. Véleményem szerint a tudat maga nem alakulhat ki puszta neuronhálózatból. Ez már részben egy másik történet, itt nem mennék bele, de igazából nevetségesnek tartom ezt a gondolatot.


A B, verzió szerint tehát kell lennie valaminek, ami a tudatot produkálja, és nem azért mert jól koccantak az atomok, hanem mert van egy létező, aminek alapvető, tőle elválaszthatatlan természete a tudatosság. Ezt a tudatosságot befolyásolhatják az anyagi világ hatásai, ha azonosúl az anyaggal. Ez esetben az érdekes számomra az, hogy meg lehet-e szabadúlni az anyag determinitásától - végső soron minden ősi vallás erről szól, és nem arról, hogy Isten adja meg a mindennapi kenyerünket -, illetve ha meglehet tőle szabadúlni, hogyan? Itt a keleti megközelítések érdekesek, amik yoga/egyéb folyamatokkal operálnak, és elmagyarázzák, hogy az adott folyamat bizonyos pontjain mit kell csinálni, és hogy az milyen hatással lesz a tudatra a folyamat helyes, illetve helytelen alkalmazását követően. Ez azért érdekes, mert ellenőrizhetővé teszi, azaz tudományossá - még ha ez msot elsőre nagyon vadul is hangzik.


Nem untatok ezzel tovább senkit, mert leírsáotok alapján ti gond nélkül eltudjátok fogadni azt, hogy mindent meglehet magyarázni az anyag segítségével, így gondolom a B, pont nem érdekel titeket.

Az A, pont sikerén pedig nem vagyok meglepődve, mert el kell ismernem, hogy manapság nagyon jó propagandát kap :)

2015. jan. 15. 15:14
 16/16 A kérdező kommentje:

ui.: oh, most néztem, hogy rosszúl emlékeztem a kijelentésedre. Nem azt írtad, hogy a genetika határozza meg a szabad akaratot, hanem hogy a szabad akarat a genetikát? Ezt nem értem, hogy érted?

A genetikánkon már nem tudunk változtatni - amilyen készlettel születtünk, az van. A képességeink fejlesztésével pedig tudtommal nem módosúlnak a génjeink. Ezért nem értem, mire céloztál az imént.

2015. jan. 15. 15:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!