Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ezen a sírkövön látható...

Pro Patria kérdése:

Az ezen a sírkövön látható szimbólumok mit jelentenek?

Figyelt kérdés

A hátoldalán legfelül egy amfóra, alább egy szitakötő, középen egy mindentlátó szem, 19 nyílvesszővel (6+6+7), és hat darab ötágú csillaggal körbevéve.

Alul pedig 12 lángnyelv.

[link]

[link]


A túloldalán felül egy latin kereszt, alatta nemesi címer, lejjebb szárnyas homokóra. A dór oszlopok felett Dávid-csillagok szemből, és oldalról is, összesen nyolc darab.

[link]


2015. jan. 6. 15:00
 1/7 Armand B. ***** válasza:
hol találtad ezt?
2015. jan. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Egy temetőben fotóztam.
2015. jan. 6. 16:59
 3/7 2xSü ***** válasza:

Hát túlságosan nem vagyok járatos a szimbolizmusban, de talán tudok néhány adalékot adni.


Az amfórát nem ismerem általános szimbólumként. De úgy mégis a formája miatt tartjuk számon. A forma, ami a tartalmat befogadja. A tárgy, ami formát ad a tartalomnak, ahogy a test, a személyiség formát ad, befogadja a lelket. Utalhat erre is. Utalhat az urnára is.


Szitakötő: Rövid élet, de szárnyakkal rendelkező állat. A szárny utalhat a lélek szárnyalására, vagy az idő múlására. A szárnyas homokóra szintén a múlandóságot, az idő tovaszállását, a számunkra rendelkezésre álló idő elszállását szimbolizálhatja.


A mindent látó szem több kultúrában is előfordulhat, az egyiptomi vallásban, a kereszténységben, az alkímiában, a szabadkőművességben. Lásd: [link]


A csillagokat egyelőre nem tudom értelmezni a mindent látó szemben. Mindenesetre az ötágú csillag lehet az ember szimbóluma is.


A latin keresztet gondolom nem kell bemutatni.


A Dávid-csillagot alapvetően zsidó szimbólumnak tartjuk, de más kultúrákban is előfordulhat. Szintén közkedvelt szabadkőműves szimbólum. A két felfelé és lefelé mutató háromszög a világ kettősségére, az isteni és emberi világra is utal. A hármasság – ami pl. a mindent látó szemben is megtalálható – megint sok vallásra jellemző (Atya-Fiú-Szentlélek, Visnu-Shiva-Brahma, Ozirisz-Ízisz-Hórusz). Jelenti a hat fő irányt is. Sokféle egyéb jelentéstartalom is kiolvasható belőle.


A láng szintén lehet a lélek szimbóluma. De a tudásé is, azé a lángé, amit tovább lehet adni, és ami megvilágítja a dolgokat. Lehet akár a 12 állatövi jegyé is, így szimbolikusan az ég összes csillagát is jelölheti.


Most vagy valaki összehozott egy csomó tetszetős díszt, vagy tényleg üzenete van a sírkőnek. Szerintem a Dávid-csillag és a latin kereszt ritkán fordul elő egy sírkövön. Érzetre én feltételezem, hogy ezek szándékoltan szabadkőműves szimbólumok. Anno volt olyan időszak, mikor úgymond divat volt szabadkőművesnek lenni, és aki valamilyen módon a szellemi, politikai elithez tartozott, az szabadkőműves is volt. (Persze az a szabadkőműves mozgalom nem az volt, ami ma és nem az, amiről az összeesküvés-elméletek beszélnek.)

2015. jan. 6. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Természetesen nyilvánvaló volt előttem is, hogy szabadkőműves jelképrendszert használ, csak azt nem tudtam, pontosan mi mit jelent rajta. Abban bíztam, hogy ebben a kategóriában biztos megfordul olyan, aki számára ez nyitott könyv, és leírja nekem a benne hordozott tartalmat.

Elképzeléseim, előfeltételezéseim nekem is vannak, sőt, megkopottan, de emlékszem arra, hogy egy ezzel kapcsolatos ismertetőben már hallottam is, mit jelentenek a számok, a lángnyelvek, de pontos leírást nem találtam ezidáig.

2015. jan. 6. 21:23
 5/7 Armand B. ***** válasza:

A tizenkét láng jelölheti a tizenkét tanítvány (jézus tanítványai) csodába illő történetét miszerint:

Miután jézus meghalt a tanítványok kétségbe estek mi lesz velük ha keresztre feszítik amiért terjesztik a hitet és hogyan fognak több nyelven beszélni az emberekkel hogy terjesszék a hitet ekkor 12 lángcsóva jelent meg a teremben és mindegyikük feje felé szált egy egy és egyik pillanatról a másikra tudtak több nyelven beszélni ez a tudás lángjának jelképe is lehet így.

2015. jan. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Dátum és hely is kellene hozzá.

Az, amit ma mindenki szabadkőműves jelképnek értelmez, nem mindig és mindenhol minősült annak. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a maga korában elterjedt keresztény szimbólumokat szabadkőművesként azonosítanak. Ezért segít a hely és a dátum.

2015. jan. 29. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Minden hozzászólást utólagosan is köszönök.


A sír 1848 előtti, ha ez segítségedre van az értelmezésében. Bocsánat a megkésett válaszért.

2015. febr. 11. 14:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!