Árpád vezér pozsonyi csatában győztes serege, megverte volna a törököket a mohácsi csatában?
#4
Az okfejtésed és a válaszod pontos, csak egy részletet cáfolnék:
"Egyébként pedig a magyar honfoglaló lovasságnak is volt páncélzata, igaz, a közembereknek inkább bőrpáncélja, de az előkelőek voltak annyira páncélozottak, mint egy nyugati lovag, pikkelypáncél boríthatta őket, ami a nomádoknál szokás volt akkoriban.. És volt annyi előkelő egy honfoglaló magyar seregben, amennyi páncélozott lovas egy nyugati seregben.
[...]
Szóval páncélozottság tekintetében nem volt a valóságban olyan nagy különbség egy nyugati és egy lovasnomád sereg között.
[...]
A magyar seregeket ne úgy képzeld el, hogy kaftánban vonultak a csatába mint a Feszty-körképen... Nem úgy néztek ki, pikkelypáncél borította őket."
Makacsul tartja magát ez a fals kép egyes körökben, de az a valóság, hogy _egyetlen_ lelet sem került elő, ami alátámasztaná, hogy a honfoglalás kori magyarok viseltek volna bármiféle páncélt. Még bőrpáncélra utaló jelek sem kerültek elő, mert bár a szerves anyagok lebomlanak, azonban beazonosítható nyomai maradnának - ha lennének. De nincsenek. Ehhez ismerni kell az adott kort és kultúrát, minthogy egy ló felszerszámozásához körübelül 30 kg-nyi vasanyagra volt szükség. A mocsári vasérc pedig nem alkalmas nagy mennyiségű vas előállítására - és a lovasnomád népeknél a ló elsődleges fontosságot képviselt, amiből ráadásul nem is csak eggyel rendelkeztek rendszerint. Az egykorú források leírják, hogy a magyarok minden esetben kerülték a közelharcot. A gyors manőverekre alapozott, könnyű lovasíjász harcmodorhoz nem is illett a páncél. Értelme sem lett volna, hiszen a láncvért csupán a vágások ellen véd (akkor is csak vastag aláöltözettel, hiszen egy kardcsapás ugyan nem vágja át, de a találat alatta így is csontot tör), a szúrófegyverek, valamint a nyílvesszők - vagyis a magyarok környezetét adó más pusztai lovasíjász népek általános fegyvere - ellen azonban teljesen hatástalan.
Egyébként sem értem, hogy miért is fontos néhol aféle nemzeti büszkeségként bebizonyítani, hogy a honfoglaló magyarok - vagy egy részük - talpig vasban harcoltak, hiszen éppen ilyen, nyakig felpáncélozott frank nehézlovasságot vertek meg és tartottak rettegésben egy évszázadig.
A honfoglaló magyarok állítólagos páncélviselését tehát sem írott forrás, sem régészeti leletanyag, sem képi ábrázolás nem támasztja alá (mindegyikből maradt fenn a jelenkorra).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!