Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért voltak a csehek sikertel...

Miért voltak a csehek sikertelenek a II. ipari forradalom ágazataiban a magyarokhoz képest a O-M. Monarchia korszakában?

Figyelt kérdés

Cseheknek egyetlen nagy konszernjük volt a Skoda művek, mely nem a piacról, hanem főként Osztrák állami hadiipari megrendelésekből tartotta fent magát.


A cseheknél ugyan hatalmasra, óriásira duzzadtak az első ipari forradalom korszakának termékei és gyártása.

A cseh iparcikkeknek csak kis része mindössze 20%-a ment külföldi exportra, és azokat is csak szláv tesóik vásárolták a balkánon és az orosz birodalomban.



Cseheknél csak egy kisebb autógyár létezett a Laurin & Klement. Nincsenek cseh autóbuszok sem.


Automotive industry


Austrian Empire


Prior to World War I, the Austrian Empire had four car manufacturer companies. These were: Austro-Daimler in Wiener-Neustadt (cars trucks, buses),[45] Gräf & Stift in Vienna (cars),[46] Laurin & Klement in Mladá Boleslav (motorcycles, cars)[47] and Lohner-Werke in Vienna (cars).[48] Austrian car production started in 1897.


Kingdom of Hungary


Prior to World War I, the Kingdom of Hungary had four car manufacturer companies. These were: the Ganz company[49][50] in Budapest, RÁBA Automobile[51] in Győr, MÁG (later Magomobil)[52][53] in Budapest, and MARTA (Hungarian Automobile Joint-stock Company Arad)[54] in Arad. Hungarian car production started in 1900.


Elektronikáról villamoiparról csehországban nem beszélhetünk. Nem voltak olyan vállalataik mint a GANZ, TUNGRAM vagy az orion


Nincsen cseh gőzturbina turbogenerátor gyártás, semmi jelentős villanylámpa generátor gyártás, telefonokat és telefonközpontokat sem gyártottak a korszakban.


Nincsenek cseh repülőgyárak és repülőmotor gyártás sem.


Nincsen továbbá dízelmotor gyártás sem a cseheknél.


Nem volt komoly ipari méretű cseh mozdonygyártás, néhány vasútikocsit gyártó üzem létezett.



2015. dec. 10. 11:59
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Jó a hajóipart dízel-elektromos tengeralattjárókat nem említem, mivel tengerpartjuk sem volt szerencsétleneknek.
2015. dec. 10. 12:00
 2/17 A kérdező kommentje:
valami ötlet?
2015. dec. 10. 12:35
 3/17 A kérdező kommentje:
Senkinek semmi ötlete arra, hogy miért voltak ilyen sikertelenek a csehek?
2015. dec. 10. 20:53
 4/17 anonim ***** válasza:

A dualizmus után a törvényi szabályozás (ami nálunk belső ügyeket tekintve teljesen önálló lett) is megváltozott Magyarországon (bejöhetett a külföldi tőke, szabályozták a részvénytársaságok működését stb.), önálló magyar bankok alakultak, a pénzügy az független lett idővel (a cseheknek nem), illetve Magyarország adottságai is sokkal jobbak voltak mint a csehekéi. Gyakorlatilag itt minden volt, a peremvidéken gazdag nyersanyaglelőhejek (fa, szén, vasérc, nemesfémek, emellett a földeken gazdagon termő földbirtokok stb.), az ország belső területein pedig feldolgozóipar. Tökéletes gazdasági egységet képezett az ország. És népességben, potenciálban is nagyobb, lehetőségekben bővelkedő ország volt ekkor Magyarország, sokkal jobban, mint Csehország.


És nem utolsósorban ott van az a tény is, hogy rengeteg magyar feltaláló pattant ki ekkor a földből, akik olyan dolgokat találtak fel, hogy karburátor, villamos stb., amik alapvető találmányok... A Ganz gyár mérnökei feltalálták a transzformátort. Ez azért nem semmi ám! Mindig az az ország fejlődik a legjobban, ahol innováció van, és ez nálunk megvolt, a politika, gazdaság pedig hajlandó volt erre áldozni, és meg is térült ez bőségesen. Temesváron volt Európa első utcai közvilágítása, Budapesten építették meg a világ első földalatti vasútját... És még sorolhatnám. Igazából nemcsak Csehországot köröztük le, de Ausztriát is egy idő után, sőt, a térség legdinamikusabban fejlődő országa Magyarország volt a századfordulón.

2015. dec. 11. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Ennek ellenére a csehek gazdagabba voltak, bár náluk high-tech. iparág nem sűrűn volt, de a régi iparágak annyira virágoztak, hogy ipari országnak számított, mi pedig nem.
2015. dec. 12. 18:55
 6/17 anonim ***** válasza:
A dualizmusban Magyarország is ipari országnak számított, jelentős hangsúlyeltolódások voltak a gazdaságban, és a monarchián belül is 1914-re beértük iparilag a cseheket és az osztrákokat is. Más kérdés, hogy a népesség nagyobb része még mindig a mezőgazdaságban dolgozott, de ez társadalmi probléma.
2015. dec. 12. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
igen, de csak a modern II. ipari forradalom vívmányaiban értük be és köröztük le a cseheket, Csehország azonban szinte bombasztikus volt még a régi I. ipari forradalom ágazataiban.
2016. jan. 13. 11:56
 8/17 anonim ***** válasza:

"Nincsenek cseh autóbuszok sem."

Én hittem neked. Ezért, amikor Veszprémben és Pécsett helyijáratos Skoda buszokon utaztam, mindig ordítottam egyet, hogy: ez a busz nem is létezik!

2021. márc. 14. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
8-as hol láttál vagy hallottál I.Vh előtti cseh autóbuszokról? Legyen már eszed!
2021. márc. 16. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Nem is arról beszélek, oda van írva első mondatomban, hogy mire reagáltam.
2021. márc. 16. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!