Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az amerikai polgárháborúban...

Az amerikai polgárháborúban miért ellenezték a rabszolgatartást az északiak?

Figyelt kérdés

2017. júl. 22. 23:11
 1/10 meszike91 ***** válasza:
79%
Gazdasági okai voltak. Északon farmok voltak, nem ültetvények.
2017. júl. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 hollófernyiges ***** válasza:
12%
Erkölcsi okból, helytelennek gondolták ha valakit egy másik személy teljes mértékben birtokol. A civilizált világban akkor már szinte mindenütt eltörölték a rabszolgaságot (Angliában pl 1803-ban), Amerikában gazdasági okokból (ültetvények, ahogy az első írta) fennmaradt, de csak idő kérdése volt, hogy meddig.
2017. júl. 23. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
89%

#2 alom világban élsz ha azt gondolod azért ellenezték mert erkölcstelen volt. Addig amíg haszon volt belőle addig maradt.


#1 igazad van maximálisan.

2017. júl. 23. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Az északi államokban 1804 óta törvénytelen volt a rabszolgatartás, szóval nem a polgárháborúban ellenezték.
2017. júl. 23. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A rabszolgatartást már jóval a polgárháború előtt tiltották az északi államokban (nézz utána a Missouri-kompromisszumnak). Ennek több oka is volt, egyrészt, az északi államokban az ingyenmunkát gazdaságtalannak tartották, másrészt erkölcstelennek is (északon a kereszténység nagyon erős tényező volt), harmadrészt pedig az alkotmányban is benne van, hogy minden ember egyenlő... Az amerikaiak nagyon büszkék voltak a felvilágosult alkotmányukra, ezért nehezen viselték, hogy délen egy ilyen elavult, embertelen rendszer létezik. Ezért sok északi segített is délről feketéknek szökni, leginkább vallási és erkölcsi okok vezérelték erre az embereket.


Az más kérdés, hogy északon, a vadkapitalizmus korában, az ipari munkások helyzete sem volt túl jó. Az Észak és Dél című filmben, ami egy déli ültetvényes és egy északi iparmágnás barátságáról szól (ezen a címen több sorozat is van, én a régire gondolok, ami kb. a 80-90-es években készült) egy alkalommal a déli barát meglátogatta az északit, és látva, hogy a munkások milyen nyomorúságos körülmények között laknak, és éhbérért húzzák az igát, azt mondta, hogy délen a feketék ennél sokkal jobb körülmények között laknak, szerinte a munkásság helyzete sokkal rosszabb.


Ez érdekes volt számomra, mert habár biztosan voltak túlkapások délen a rabszolgák ellen, de ebben a korszakban a rabszolgák és az alja munkásság helyzete nem különbözött sokban, sőt, szerintem a munkásság helyzete rosszabb volt. A fő különbség az volt, hogy papíron az egyiknek voltak jogai, a másiknak nem...

2017. júl. 23. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
82%

"Erkölcsi okból"


Ahha:D

Jót röhögtem :D

2017. júl. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Miért is? A 19. század Amerikája nem a hamburgert zabáló, világukról semmit nem tudó, nagyképű emberek világa volt. A mai sztereotípiát ne vetítsd vissza évszázadokkal korábbra (megjegyzem, ez a hamburgeres dolog is inkább sztereotípia, bár minden sztereotípiának van alapja...).
2017. júl. 24. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 hollófernyiges ***** válasza:
20%

"Jót röhögtem"


Örülök hogy jól szórakozol, de tényleg ez volt a fő ok. Az Egyesült Államok kiválóan ellehetett volna úgy ahogy addig, vagyis, hogy egyes államokban engedélyezett a rabszolgatartás, másutt nem. Az északiaknak a bevándorlás miatt bőven volt olcsó munkaerejük, nem szorultak rá a déli feketékre (igazából nem is vágytak rá, hogy áttelepüljenek, annak örültek volna legjobban, ha visszamennek Afrikába) Volt egy nagyon erős rabszolgaellenes mozgalom, ahol a fehérek az életüket kockáztatva szöktettek feketéket északra a saját pénzükön. A háború során is sok idealista déli csatlakozott a Unióhoz, ahol egész századokat alkottak. Fordítva ez gyakorlatilag egyáltalán nem fordult elő.

2017. júl. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Érdekes dolog az erkölcs, valamiért mindig csak akkor kerül elő, amikor nem megy szembe a kényszerű szükségszerűséggel, a profittal és a gazdaságossággal.

Az északi államokban ez a helyzet korábban jött el, mint délen.

2017. júl. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a rabszolgatartás nem volt gazdaságos, a rabszolgatartáson alapuló ültetvényes gazdálkodás Délen csak a nagybirtokosok elit családjainak kedvezett, a társadalom egészének a tőke és ipar hiánya nem (aminek a rabszolgaság az egyik akadályozó tényezője volt).


Kb. hasonlított a helyzet a hazai jobbágyság gazdaságtalanságához. Ezt sok északi látta (és déli is), de az érveikben inkább erkölcsi indokok jelentek meg, és kevésbé ez az oldala (de ez is jelen volt!).


Észak és Dél között az eltérő gazdasági felfogás okozta a politikai konfliktusokat, aminek egy tényezője a rabszolgaság volt (tehát nem a rabszolgaság MIATT, hanem az ebből is (!) fakadó gazdasági-politikai ellentétek miatt tört ki a polgárháború).

2017. aug. 27. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!