Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet kiszámolni egy agy...

Hogy lehet kiszámolni egy agy "aritását"?

Figyelt kérdés
Aritás alatt azt értem, hogy átlagosan egy neuronhoz hány másik neuron kapcsolódik adott irányba. Az emberi agy esetében (wikipédia szerint) 100 milliárd neuronról és 10 billió kapcsolatról beszélhetünk. A kettő hányadosa adhat egy átlagos számot, de mekkora lehet a szórás? És mit jelent ez a szám?

2019. aug. 20. 14:55
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez egy értelmetlen szám lenne. Az agyban olyan változatosság van neurontípusok tekintetében, hogy nem mond semmit egy átlagos szám még szórással sem.


Egyes neurontípusok szinaptikus kapcsolatainak átlaga szórással már sokkal informatívabb.


[link]


Nézzünk meg egy Purkinje sejtet, milyen borzasztó komplex a dendritfája és ebből következően a szinaptikus kapcsolatainak száma.


A lényeg, hogy erre szerintem nincs megbízható statisztikai módszer, csak ha elektronmikroszkóppal beszkennelnéd a teljes agyat szeletenként és végigkövetnél minden sejtet.


Addig a legegyszerűbb ha a már anatómiailag ismert és feltérképezett (trackelt) neurontípusok átlagos / feltételezett szinapszisszámát vizsgálod statisztikai módszerekkel.

2019. aug. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Úgy sejtem, hogy bizonyos neurontípusok aritása valamilyen arányban áll a Dunbar-számmal. (Ez utóbbi azt mutatja meg, hogy hány közeli ismeretséget tud az ember fejben tartani.) Elvégre az agy a szociális készségeinkért fejlődött ekkorát.

Jó lenne összehasonlítani különböző Dunbar-számmal rendelkező állatok agyi aritását...

2019. aug. 21. 13:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!