Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Heritabilitás és a Hereditab...

Dizelesgozgep kérdése:

A Heritabilitás és a Hereditabilitás végülis ugyanazt takarja?

Figyelt kérdés

Azt értem Heritabilitás annak az aránya hogy egy fenotípus mögött milyen arányban állnak genetikai és milyen arányban környezeti tényezők.

De ha jól értem ez nem egyenlő azzal, hogy ha ez mondjuk 60% akkor 60% biztos hogy örökli az utód az adott dolgot.

Ez utóbbi a Hereditbilitás, vagy erre nincs szám és a két szó ugyanaz



#örökölhetőség #Heritabilitás #Hereditabilitás
2020. ápr. 18. 10:36
 1/5 sadam87 ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, de szerintem ugyanazt takarja a kettő.

"ha ez mondjuk 60% akkor 60% biztos hogy örökli az utód az adott dolgot."

Itt nem igazán értem, mire gondolsz.

2020. ápr. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Például az ADHD Heritabilitása kb. 60%

Ha mondjuk én ADHD-s lennék az azt jelentené hogy ezért 60%-ban a génjeim felelnek.

De ez jelenti azt hogy 60% az esélye hogy gyermekem ADHD-s lesz?

Eddig olvasgatva a neten az az érzésem hogy ezt nem lehet állítani de nem vagyok biztos.

2020. ápr. 20. 17:27
 3/5 sadam87 ***** válasza:

"De ez jelenti azt hogy 60% az esélye hogy gyermekem ADHD-s lesz?"

Nem, két okból is. Egyrészt a gyerek genotípusa nem egyezik a tieddel (a másik szülő DNS-e is játszik). Másrészt jó eséllyel a környezetben lehet hasonlóság, így ez növeli a fenotípusos hasonlóság esélyét.

Őszintén szólva nem tudom, hogy mennyire alkalmazható a heritabilitás ilyen egyéni példákra. Eleve az is befolyásolja, hogy szűkebb (csak additív hatásokkal számoló) vagy tágabb (domináns öröklődéssel is számoló) értelemben beszélünk a heritabilitásról. A heritabilitás függ környezeti hatások változatosságától is (nagyobb környezeti változatosság => nagyobb környezeti variancia).

Az alábbi kísérletben például azt mérték, hogy az ADHD heritabilitása 78% (a teljes életkorra nézve), de ha megnézed a második táblázatot, akkor látod, hogy még az egypetéjű ikrek esetén is több olyan ikerpár volt, ahol csak a pár egyik tagja volt érintett, mint olyan, ahol mind a kettő.

[link]

2020. ápr. 20. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Értem köszönöm !

Ilyen mélységekben elég is nekem :)

Logikus hogy belejátszik a másik szülő is.

2020. ápr. 22. 18:01
 5/5 A kérdező kommentje:

Egyébként köszi a linket :D

később még hasznos lehet.

Fura hogy nem találtam meg ezt a kutatást pedig pár adatbázist átnéztem

2020. ápr. 22. 18:11

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!