Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénytöréssel kapcsolatos...

Fénytöréssel kapcsolatos kérdés ovis szinten? Kapcsolódó fotó lentebb.

Figyelt kérdés

[link]


Adott egy domború oldalú üvegtálka, amelynek a falán belül van egy kis kék tempera.

A kérdés az, hogy a perem felül miért látszik kéknek.

Értem, hogy 'fenytörés', meg ilyen címszavak is beugranak, hogy a fény útja az üvegben (lehet, hogy nem is jó úton járok), és itt megáll a tudományom.


7 éves a "Kérdező",én az anyukája vagyok.

Sajnos egyelőre nem tudom pontosan a magyarázatát, a következő pedig az volna, hogy igyekezzek az ő nyelvére lefordítva érthetővé tenni, ha itt meg is világosodnék.


Köszi előre is.



2020. jún. 5. 16:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem az üveg széle színezve van. Akkor is kék lenne, ha nem lenne semmi a tálkában.
2020. jún. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nincs színezve, teljesen áttetsző, színtelen. (több egyforma ilyen tálkánk van, onnan tudom biztosan.)
2020. jún. 5. 17:24
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

7 évesnek: A festékről visszaverődő kék fény az üveg belsejében "pattog" amíg ki nem ér a szélére és ott kijön.


többieknek :

A jelenség neve amúgy teljes visszaverődés, akkor lép fel ha nagy törésmutatójú anyagból (pl üveg) szeretne kis törésmutatójú anyagba (pl levegő) átjutni a fény, de egy bizonyos szögnél nagyobb a beesési szög.


Szemléletes ábra hogy mi is történik:


[link]

2020. jún. 5. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm, így érteni fogjuk. :)
2020. jún. 5. 18:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!