Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sósavat hogyan tudnék koncentr...

Sósavat hogyan tudnék koncentrálni?

Figyelt kérdés
Szárítást, nem biztos, hogy meg tudom valósítani. Inkább párologtatásra gondoltam. Mekkora hőmérsékletet alkalmazzak?
2010. aug. 1. 16:41
 1/8 anonim ***** válasza:

A sósav - gáz. Amit "koncentrálni" akarsz, az a sósav vizes oldata. A "koncentrálással" csak az a baj, hogy hevítés hatására nem csak a víz párolog el. hanem a sósav is, méghozzá elég gyorsan - és mivel meglehetősen mérgező, nem igazán jó dolog beszippantani.


Szóval én nem nagyon tanácsolom az ilyen kísérleteket...


Pedro

2010. aug. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Menj el egy koncentrációs táborba :P
2010. aug. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

Házilag sehogyan. Mint az első válaszoló írta, a sósavoldat hevítésekor a HCl gáz fog távozni az oldatból (némi vízgőzzel együtt). Ha mondjuk tudnál fejleszteni ezzel az eljárással több száz dm³ HCl gázt, majd azt kevés vízben feloldanád, akkor kapnál töményebb oldatot. Viszont sajnos a hidrogén-klorid korlátlanul elegyedik vízzel. Ahhoz, hogy 1 liter tömény (36%-os) sósavad legyen nagyjából 280 dm³ HCl gázt kéne feloldanod 755 gramm vízben.


Viszont ez otthon aligha kivitelezhető, ráadásul nagyon veszélyes is.

2010. aug. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Híg sósavoldat desztillációval töményíthető.

Többszöri desztillációval egészen az azeotrópos pontig eljuthatsz. Ennél töményebbet nem állíthatsz elő desztillációval (az azeotróp elegyek változatlan összetétellel desztillálnak).

Az azeotróp sósav 20,2% HCl tartalmú.


Ha ennél töményebbet akarnál előállítani azt többféleképpen oldható meg:

- további HCl gáz abszorpciójával (kemiszorpció)

- azeotrópos pont eltolásával (pl külső nyomás változtatása, adalékolás)

2010. aug. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha abszolút kínai amit írtam (pl nemtod mi is az a desztilláció), tényleg ne kezdj neki.

Ha nem tudod mit csinálsz, akkor csal az egészségedet teszed kockára.

Remélem nem szándékozol tömény sósavat előállítani.

Csak magad rombolnád vele - pl. füstöl mint állat (-bár már a 20% os is szemmel láthatóan füstöl...

előző voltam

2010. aug. 2. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha abszolút kínai amit írtam (pl nemtod mi is az a desztilláció), tényleg ne kezdj neki.

Ha nem tudod mit csinálsz, akkor csal az egészségedet teszed kockára.

Remélem nem szándékozol tömény sósavat előállítani.

Csak magad rombolnád vele - pl. füstöl mint állat (-bár már a 20% os is szemmel láthatóan füstöl...

2010. aug. 2. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 lcb ***** válasza:
Nem tudom, hogy miért füstölne a 20%-os, de én ma vettem egy palack 20%-os háztartási sósavat, és szobahőmérsékleten nem láttam füstöt. Az ujjamat is hozzáérintettem, hogy kipróbáljam, mennyire vigyázzak vele, de nem mart.
2021. márc. 12. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 lcb ***** válasza:
Habár a szaga elég erős, azaz lehet párolog rendesen a HCL.
2021. márc. 12. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!