Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell napi 2-3 liter...

Miért kell napi 2-3 liter folyadékot inni, ha a vese eléggé tág határok közt tud ehhez alkalmazkodni?

Figyelt kérdés

Tehát az érdekel, hogy miért 2-3 literben határozták meg az optimálist.

Hiszen az egészséges vese a napi vizeletet asszem 0,5 és 12 liter közt tudja beállítani; ha keveset iszunk, akkor 0,5-höz lesz közelebb, ha többet, akkor a 12-höz. De mindkét véglet normálisnak számít!

Miért kell nekünk odafigyelni a folyadékbevitelre, ha a vese ilyen tág határok közt képes fenntartani az egyensúlyt?


(Percenként 120 ml vér érkezik a veséhez, ennyiből min. 0,3; max. 12 ml szűrlet lesz legelőször. Vagyis már az első lépés is végbemegy mind kevesebb, mind több folyadékbevitel mellett.)



2020. aug. 17. 14:27
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Hogy mihez tud alkalmazkodni a szervezet szélsőséges körülmények között, az egy dolog. Hogy ez hosszútávon mennyire egészséges, az egy másik.

A 2-3 liter egy átlagos felnőtt optimális napi folyadékbevitele. Amivel hosszabb távon is egészséges körülmények között képes funkcionálni a szervezet.

2020. aug. 17. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
91%
Lehet, hogy kibírja a veséd, de attól még nem egészséges.
2020. aug. 17. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:
87%

"ennyiből min. 0,3; max. 12 ml szűrlet lesz legelőször."

Ezt mondjuk nem tudom, honnan vetted. Egy átlagos testalkatú embernél a szűrletképződés rátája 90-130mL/perc körül van. (40 éves kor alatt, utána kis mértékben csökken.) Az általad megadott értékek nagyon súlyos kórós elváltozást mutatnak!! (15mL/perc alatt dialízis szükséges.) Ráadásul a szűrletképződés sebessége nem is változik jelentősen normál esetben.

[link]

2020. aug. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 EagleHUN ***** válasza:
93%

Ahogy előzőek írják csak rövidtávon elviselhető, hosszútávon nem egészséges egyik véglet sem.


Továbbá a 2l víz (vagy üres tea) fogyasztást és bevitelt egy 22C -os szobában ülő vagy fekvő (pl kórházi ágyon) munkavégzést és mozgást nem végző egyénre kell értelmezni!


Továbbá az étel fogyasztással és a mellé az emésztéhez kívánt bevitt víz (vagy üres tea) illetve az egyéb folyadékok mint gyümölcslé, tej, kávé stb nem számítanak. Csak a tisztán étkezések kötött bevitt víz (vagy üres tea) semmi más.


Bármelyik paraméter eltér a fentiektől akkor csak több lehet ami minimálisan szükséges!

Pl ha csak fúj a szél vagy csak egy kicsit melegebb van megnő a párolgás.

Vagy munkát végez az illető akkor szintén.

Szóval inkább a 3 liter vagy afölötti beviteli érték a helytálló.


Továbbá eddig csak a vese által kiválasztott mennyiséget vettétek figyelembe! Holott a légzéssel és izzadással is tetemes mennyiségű folyadék távozik. Ezek a vesével kiválasztottal együtt mérendőek!


És ha például olyanok a körülmények hogy forró száraz sivatagban menetelsz ahol sokat párologtatsz más úton is, lehet hogy megiszol 3 liter vizet és még pisilni sem fogsz mert annyi hiányzik a normális létfentartásodhoz hogy a vese már alig választ ki valamit, gyakorlatilag lassan haldokolsz miközben 3 litert ittál meg. Csak ez ott és akkor már kevés!

2020. aug. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sadam87 ***** válasza:
(Amúgy a 0,3 ml/perc kevesebb, mint napi fél liternek felel meg, ebből még a vizelet mennyisége sem jön ki.)
2020. aug. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

Leírom egy saját tapasztalatom.

Többnapos (2nap) túrára indultunk pár éve a dolomitokban Augusztusban, bivak házban alvással stb.

Nagy hátizsákot jól megpakoltam és kb 4.5 liter vizet raktam el.

Nem is volt túl meleg kb 25 fok lehetett.

Első nap először 500m szint fel 2-3 km -en aztán 400 le 5-7km -en aztán 800m szint fel meredek köves lejtőn 2900 m magasságig.

Ezen az első napon megittam minden vizem!

Az volt a szerencsém hogy pár nappal előtte egy vihar során a hegytetőn esett egy kis hó és ebből voltak még foltok. Azt olvasztottam gázmelegítővel másnapra.

Illetve másnap még a patakot is meg kellett támadjam vízért, már nem igen érdekelt mi van benne. Szerencsére arrafelé elég tiszta minden.

Egy kis muflon vagy mormota pisi nem árt meg. XD

Túratársaim is ezt csinálták szóval nem csak én méreteztem el vízben mire is vállalkoztunk. :P

Túléltük jó volt örök emlék az az emelkedő.

2020. aug. 17. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, azt se felejtsd el, hogy amit a vese elvisel, azt evolúciósan kb. 30-35 éves korig kell teljesítenie. Ha alig iszol, azt fiatalon jól tűri, de nem mindegy, hogy 40 vagy 60 éves korodban kezded végigjárni a rendelőket és kórházakat ilyen-olyan problémákkal.
2020. aug. 17. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak!
2020. aug. 19. 19:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!