Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a Holdak és a...

Mi a különbség a Holdak és a bolygók között?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy miért nem nevezhetjük az úgynevezett "Holdakat" is bolygóknak?

2020. szept. 13. 23:19
 1/9 Mojjo ***** válasza:
100%
A bolygók közvetlenül a központi csillagjuk körül keringenek - pl a Naprendszer esetében a Nap körül. A holdak pedig a bolygók körül keringenek közvetlenül - a központi csillag körül csak a bolygóval együtt.
2020. szept. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%
Ld. #1, de amúgy néha van, hogy nem egyértelmű. Például van egy aszteroida, ami hol megelőzi a Földet, hol lemarad tőle. Tekinthetnénk nagyon elnyúlt pályájú holdnak is, és ilyen furcsa pályájú kisbolygónak is. Nézőpont kérdése, hogy a Föld vagy a Nap körül kering. (Inkább az utóbbinak tekintjük.) Mondjuk kevés ilyen van, a legtöbbször egyértelműbb a helyzet.
2020. szept. 14. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
22%
A bolygókra van egy olyan feltétel, hogy megtisztítják a csillagportól a saját sávjukat a Nap körül.
2020. szept. 14. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
65%
A Plútónál sem volt egyértelmű, mi a helyzet, mert az egyik holdja majdnem akkora, mint a bolygó, vagyis a kisbolygó.
2020. szept. 14. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
82%
A plutó a nap körül kering, a holdja meg a plútó körül. Ez egyértelmű helyzet. Nem a méret számít. Legalábbis a hold és a bolygó viszonylatában.
2020. szept. 14. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
88%

Erre most nem esküszöm meg, de valahol olvastam egy olyan definíciót, hogy ha a közös tömegközéppont az egyik obejktumon belül van, akkor bolygó és holdja, ha kívül, akkor kettős bolygónak tekinthető. De valószínűleg ez is csak egy defincíó a sok közül.


"There is debate as to what criteria should be used to distinguish "double planet" from a "planet–moon system"."

[link]

(Vita tárgya, hogy milyen kritérium alapján különböztethetjük meg a kettős bolgyókat a bolygó-hold rendszertől.)

2020. szept. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
18%

A föld és a mars tömegközéppontja határozottan mindkettőjükön kívül van. Véletlenül sem tekintjük őket kettős bolygónak.


Energiatermelés szempontjából az égitestek lehetnek önálló energiatermelők (azaz napok, amelyekben atomi folyamatok hatalmas hőt termelnek, eközben elemátalakulás történik), és olyanok, amik ilyent nem tesznek, aktív hőtermelésük nincs (a föld magmája például hatalmas hőtartály ugyan, de ez egy korábbi állapotból maradt vissza, ma aktív önfenntartó folyamatok nincsenek benne - ezért nem nap).


Mozgásukat tekintve az égitestek valamilyen tehetetlenségi pályán haladnak. Ha ez a pálya zárt, akkor vizsgálható, mi körül kering. Ha egy önálló energiaaktivitást mutató égitest körül, és ő maga is ilyen, akkor kettős nap. Ha ő maga passzív, akkor bolygó, amely egy nap körül kering. Ha az objektum és ami körül kering, mindkettő passzív, akkor egy bolygó körül keringő holdról van szó.

Ha a pálya nem zárt, ezt általában a naprendszerünkben figyelhetjük meg, és aszteroidának nevezzük őket.


Vannak speciális esetek. Például egyes üstökösök ugyan félig zárt pályán mozognak, azonban pályájuk a naprendszer elfogadott térségén kívülre nyúlik. A félig zárt pálya azt jelenti, hogy ugyan periodikusan mozognak, de nem pont oda érnek vissza, ezért egy idő után kikerülnek a látókörünkből (önálló fényük nem lévén, csak akkor látjuk őket, ha megvilágítja őket a nap).

Nemcsak egyes égitestek, hanem égitest csoportok is mozognak. Ezek a galaxisok, és például a tejútrendszer gravitációs középpontja körül keringenek.

2020. szept. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"A föld és a mars tömegközéppontja határozottan mindkettőjükön kívül van. Véletlenül sem tekintjük őket kettős bolygónak."

Ezt direkt csinálod, ugye? Szerinted két objektum csak kettősbolygó vagy bolygó-hold páros lehet? Egymás körüli keringésről volt szó. (facepalm)

2020. szept. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
5. Nem teljesen igaz, hogy a hold a bolygó körül kering. Közös tömegközéppont körül keringenek. A Plútó és a (legnagyobb) holdja kb. egymás körül keringenek. Aztán van több holdja is, azok is bedobják a kis módosításaikat a tömegközéppont történetébe. Cseles dolog ez a gravitáció, mert nem csaka nagyobb vonzza a kisebbet, hanem a kisebb is a nagyobbat, tehát minden mindennel gravitál, még nagy távolságokra is, csak ez nyilván nem számottevő, pl. a Plútó és a Föld egymásra gyakorolt gravitációs hatása.
2020. szept. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!