Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Aki véletlenszerű rendszerek...

Aki véletlenszerű rendszerek matematikáját tanulja egyetemen, az majd mivel tudja szolgálni az emberiséget, milyen területeket segíthet a munkájával?

Figyelt kérdés
Remélem érthető a kérdésem, illetve leesett hogy semmit sem konyítok a matematikához...

2020. nov. 19. 11:32
 1/9 anonim ***** válasza:
95%
Például a mesterséges intelligencia-fejlesztésnek is ez az egyik alapja.
2020. nov. 19. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kezdj matekozni, jó buli :D
2020. nov. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

De mesterséges intelligencia kutatás van külön azon az egyetemen.


Igazából van egy ismerősöm, aki ezt tanulja egy elég neves egyetemen, de nem tudom belőni, hogy mi az amit neki és a többi hasonló okos embernek köszönhetünk majd, mert nekem a tiszta matek nagyon megfoghatatlan... Amikor próbáltam kérdezni, akkor konkrét választ nem adott.


Van egy másik ismerősöm is, aki molekuláris bionikus mérnök, és ilyen irányban van doktorin is és Ő, amikor kérdeztem, akkor rögtön mondott 10-20 gyakorlati példát arra, hogy mire lehet használni, milyen területeken hoz az átlag emberek életébe áttöréseket ez a tudományterület.


Ilyesmi érdekelne a fent említett matematikai szakkal kapcsolatban is, bár azt is el tudom fogadni ha az olyanoknak mint én nem igazán lehet lebutítani...

2020. nov. 19. 11:59
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálom röviden megfogalmazni. Jelenlegi tudás szintünkön a körülöttünk lévő világot még mindig véletlenszerű rendszernek kell tekintsük. A legtöbb általunk vizsgált folyamat véletlenszerűnek látszik, a "mögöttes Isteni irányító erő" nem tudományos. Simán lehet,hogy pár évszazad múlva ezen röhögni fognak, hogy miért nem láttuk a fától az erdőt, de most ez van. Miután rengeteg véletlenszerű folyamat van a körülöttünk lévő világban, ezek megismerése a világ megismerését jelentik. A matematika egyik fontos használata a világ megfogható modellezése. Ma már nem olyan egy kutatás, hogy ül Newton az alma fa alatt, fejére esik az alma és kitalálja a tömegvonzást. Ma már komoly csapatmunka, fizikus, matematikus stb. együtt tudja a világot megismerni.

A dolog egy másik megközelítése, hogy mára jutott el odáig a számítástechnika, hogy képes az emberiség olyan számítógépet gyártani amelyek az ezekhez szükséges számításokat belátható időn belül elvégzik.

Ha elvonatkoztatunk az alapkutatás jellegtől (amit fent írtam), vannak egészen gyakorlati alkalmazások. Pl. folyamatok előrejelzése (pl. tözsdei folyamatok), időjárás előrejelzés (ez egyrészt matek egyrészt meteorológia), most egyre nagyobb a nyomás a földrengés-cunami-vulkánkitörés előrejelzésére, egyenlőre ezekhez is ezek a matek módserek kellennek.

Ott van a rejtjelzés (biztonságos kommunikáció), szintén kapcsolódik ide. És ma már ez nem egy sci-fi, ha kértél a személyidbe elektronikus aláírást az is egy rejtjelzési módszeren alapul. És a példák hosszan sorolhatóak lennének.

2020. nov. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy így kifejtetted, így már kezdem érteni! :)
2020. nov. 19. 12:31
 6/9 Baluba ***** válasza:
100%

A 4-es válaszoló remekül leírta.


Én annyit tennék hozzá, hogy a mai matematikában gyakori, hogy az elméleti matematika és a gyakorlat teljesen szétválik olyan értelemben, hogy egy ma Budapesten publikált, tisztán elméleti matematikai dolgozat eredményeit lehet, hogy 10 év múlva fogja egy mérnök Buenos Airesben vagy egy meteorológus Teheránban használni. Az is lehet, hogy ez a publikáció csak a matematikát építi tovább, és az erre alapuló egyéb, még mindig tiszta matematikai eredményeknek lesz egyszer gyakorlati haszna. Meg persze az is lehet, hogy soha senkit nem fog érdekelni, de a tudomány már csak ilyen.

2020. nov. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ide kapcsolódik, a XX. első felében élt egy magyar származású matematikus. Több területen is letette a névjegyét. És többek között elkezdett a játék elmélettel foglalkozni. Sokan nem értették, hogy ez mire lesz jó, majd egy munkatársával közösen megmutatta, hogy pl. a közgazdaságtanban elég jól használható. Eredményei a mai napig rendkívül meghatározóak ezen a területen. Sajnos - főleg Magyarországon - ezeket az eredményeit nem nagyon emelik ki, más területen végzett munkásságáról többet tudnak az emberek. Pedig sokak szerint ez talán a legjelentősebb alkotása.
2020. nov. 19. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
)Bocs a vége lemaradt) a Játékelméletben a véletlen nem szerepel (csak nagyon áttételesen), de jól mutatja, hogy egy látszólag "értelmetlen" dologból mi sülhet ki.
2020. nov. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Meteorológia, pamdémia, mondjuk.

De a gráfelmélet is van már majd háromszáz éves, annak se látszott semmi "haszna"

Aztán most próbálj. Világpénzügyről, ellátási láncokról, idegrendszerről gondolkodni hálózat elméletek nélkül, hogy a netet ne is említsem.

2020. dec. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!