Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Chernobyl-ban nem nyomják...

Ha Chernobyl-ban nem nyomják meg az A3-5 (AZ-5) vészleállító gombot, akkor másképp is történhetett volna?

Figyelt kérdés

Pl nem történik meg a katasztrófa, vagy nem lenne olyan vészes? Csak mert sok helyről azt hallani, olvasni, hogy az váltotta ki a robbanást, közben amikor megnyomták, akkor már mindegy volt úgyis tudtommal, azaz a gomb megnyomása, csak előrébb hozta azt, ami amúgy is megtörtént volna, mert akkor már elszabadult a reaktor, mint egy dízelmotor, ami a légbeömlőn keresztül szív be olajrészecskéket és addig pörgeti magát, amíg be nem döglik.


Szóval, ha nem nyomják meg a gombot, akkor is megtörtént volna ugyanaz, ami megtörtént, csak picit később?


Vagy esetleg a lassabb reaktivitás növekedés miatt keletkezhetett volna egy nem, vagy nem túl destruktív hatással bíró repedés, ami kiengedi a gőzt és lecsökkent volna a reaktivitás és leállhatott volna az egész, vagy stabil szintre beállhatott volna?


Tudom, hogy itt többnyire nem nukleáris tudósok vannak, de hátha vki jobban konyít a témához xD



2021. febr. 13. 14:37
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
97%
Amikor megnyomták akkor már mindegy volt, a reaktor akkor már megszaladt.
2021. febr. 13. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
100%
Valami más lett volna, de addigra már csak idő kérdése volt, hogy megszaladjon.
2021. febr. 13. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
90%

Amennyire én tudom, a mai napig nincs tisztázva, hogy pontosan miért nyomták meg a vészleállítót.

Az is egy elmélet, hogy befejezettnek és sikeresnek tekintették a kísérletet, amit végezték, és befejezésül benyomták a vészleállítást.


Amit biztosan tudni lehet:

- 1:23:04-kor elkezdték a kísérletet(a turbinák gőzellátását kikapcsolták)

- Az automatikus reaktorszabályzó rendszer 26 másodpercen keresztül egészen biztosan kontroll alatt tartotta a reaktormagot

- 1:23:40-kor megnyomták a vészleállítást.


Tehát az is egy elmélet, hogy abban a 10 másodpercben történt valami, ami arra késztette őket, hogy megnyomják az AZ-5öt, amit így lassan 40 év távlatából szerintem már soha nem fognak kideríteni.

2021. febr. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
100%

egyébként magyar szövegben nyugodtan írd Csernobilként, mert így kicsit olyan az összhatás, mintha kizárólag valami külföldi bulvároldalon találkoztál volna a katasztrófával.

(az öregre sem úgy szokás hivatkozni, hogy Vladimir Putin Moscow-ból)

2021. febr. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:

Végignéztem a Gyatlov interjúját és Akimov meg Toptunov elvileg teljesen nyugodtan beszéltek a gomb megnyomása előtt, tehát ha igazak a szavai, akkor egyáltalán nem is sejtették másodpercekkel a robbanás előtt sem, hogy mi fog történni. Ez így nekem legalábbis azt sejtetné, hogy a 3. válaszoló által említett elmélet lehet helyes, miszerint "Az is egy elmélet, hogy befejezettnek és sikeresnek tekintették a kísérletet, amit végezték, és befejezésül benyomták a vészleállítást."


Mit gondoltok?

2021. febr. 13. 16:33
 6/32 anonim ***** válasza:
88%

Az az igazság, hogy kinyomozni sem lehetett, mert halálos az egész környék.

Ettől független modellezni hasonló problémákat lehet, de nem hinném hogy pár másodperc alatt ütött be a crahh.

2021. febr. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg a HBO Chernobyl sorozat utolsó részét, ahol a tudós a tárgyaláson részletesen megmutatja a történtek mechanizmusát. Teljesen mindegy, hogy megnyomták a gombot, így max kicsit felgyorsították az elkerülhetetlent.
2021. febr. 13. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
100%

"Végignéztem a Gyatlov interjúját"


Én is, de azért az ilyesmit illik erős fenntartásokkal kezelni.

Akkoriban a Szovjetunióban volt halálbüntetés, és csávót még így is kényszermunkára ítélték, szóval minden oka megvolt rá, hogy úgy adja elő a sztorit, mintha minden rendben lett volna, csak hogy mentse a seggét.

2021. febr. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
85%

"Nézd meg a HBO Chernobyl sorozat utolsó részét, ahol a tudós a tárgyaláson részletesen megmutatja a történtek mechanizmusát."


Bár én nagyon szeretem azt a sorozatot, de azért azt szögezzük le, hogy nem dokumentumfilm, nem tényszerűen festette le az eseményeket.

2021. febr. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 A kérdező kommentje:

8-as: Igen, értem, viszont az interjúban mondott olyan dolgokat is, hogy eltitkolták előtte és mindenki előtt a vészleállító gomb hibáját, illetve, hogy (Leningrádban talán? Már nem emlékszem) meg ugyanígy volt egy durva reaktivitás megnövekedés a gomb megnyomásakor és ezt már 10 évvel azelőtt is tudták és nem közölték velük. Tehát mondott olyan dolgokat, ami kormányellenes volt.


Ezzel csak azt akarom mondani, hogy szerintem ha annyira védeni akarta volna a seggét, akkor talán ezt sem mondta volna, mert akkor azt sem mondhatta volna, hogy a kollégái nyugodtan, mit sem sejtve nyomták meg a gombot =/

2021. febr. 13. 17:05
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!