Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora a legkisebb nemnulla...

U. Xorter kérdése:

Mekkora a legkisebb nemnulla mérhető sebesség?

Figyelt kérdés

2021. aug. 9. 10:15
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, mennyi időt szánunk rá. Elég hosszú idő alatt megtehet akkora távot egy tárgy, hogy mérhető legyen az elmozdulása.
2021. aug. 9. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
41%
Nincs ilyen, mert sem a tavolsagnak, sem az idonek nincs 'kvantumja'. A Planck-tavolsag csak egy mestersegesen letrehozott elmeleti hossz-egyseg, a 'kronon' pedig meg ennel is teoretikusabb egysege az idonek.
2021. aug. 9. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Wadmalac ***** válasza:
94%

Éppenséggel a Planck-hossznál kisebb hosszot elméletileg sem tudunk mérni, ebből a szempontból az az "alja", de ahogy első írta is, ez nem jelenti, hogy ez egy kvantumos egység-érték.

Egyszerűen csak a mérhetőség határa.

2021. aug. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
A kérdésem is a mérhetőségre vonatkozik. Nekem az volt az első gondolatom, hogy osszuk el a Planck-hosszt az Univerzum élethosszával, és kész!
2021. aug. 9. 12:11
 5/14 Wadmalac ***** válasza:
94%
Ennél jobb megoldást nem nagyon tudok én sem mondani. :)
2021. aug. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"a Planck-hosszt az Univerzum élethosszával"

Ez most egy elméleti vagy egy gyakorlati limit?

2021. aug. 9. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
92%

"Ez most egy elméleti vagy egy gyakorlati limit?"

Nem hiszem, hogy jelen esetben a két fogalom szétválasztható, hiszen sem elméleti, sem gyakorlati példát nem nagyon lehet kötni hozzá. :D

2021. aug. 9. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Mondjuk ez igaz. Egyébként erre utaltam az elején, hogy attól függ, mennyi időt szánunk rá, vagy mennyi áll rendelkezésre. :)


Kb: v_min = legkisebb mérhető hossz / "leghosszabb" időtartam

2021. aug. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
Talán inkább mégis gyakorlati. Mert ugyan a Planck-hossz elméleti határ is, de a világegyetem várható élettartamának nem nagyon van fizikai törvényhez szigorúan kötődő határa.
2021. aug. 9. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Ezen link alapján: [link]

idézem:

[2×10^36 év múlva:] "A becslések szerint eddigre a megfigyelhető világegyetem minden nukleonja megbomlik, ha a proton felezési idejének a legkisebb becsült értékét vesszük"

Tehát, ha most elkezdjük mérni a leglassabb objektum sebességét, akkor ennél több ideig úgy se nagyon tudjuk mérni, mert nem lesz mivel.

A planck-hossz 1.616×10^-35 m.

Ez azt jelenti, hogy a legkisebb nemnulla sebesség, amit gyakorlatilag mérhetünk az 1.616×10^-35 km / 1000 / (2×10^36 × 365.25 × 24 h) = 9.2 × 10^-79 km/h.

Jól számoltam?

2021. aug. 9. 14:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!