Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy gamma kitörésből érzékelné...

Egy gamma kitörésből érzékelnénk valamit?

Figyelt kérdés
Ha telibe találná a Földet. Laikus vagyok, nem tudom mi az a távolság, ami reális. Pár száz, vagy pár ezer fényév? Tehát pl nyugisan nézzük a tévét, rágcsáljuk a ropit, és jönne egy ilyen nagy erejű gamma kitörés, sugárzás. Melegünk lenne, vagy felkiáltanánk, hogy "Hé de világos lett hirtelen" ? Vagy csak BAMM, és mindenki halott lene a Földön a következő pillanatban? Kb hogy kell ezt elképzelni? Hatásást, lefolyását, mit tapasztalnánk, ha egyáltalán bármit is.

2021. okt. 6. 09:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ.

Előfordulhat olyan eset, hogy semmit nem érzékelnél, mert 1 másodperc alatt porrá égetne.

Fényt nem valószínű, hogy látnál - hőérzet akkor lenne, ha lenne rá időd.

De ezek általában nagyon gyors kitörések, és forognak is, szóval igen rövid ideig lenne itt a hatása.

2021. okt. 6. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát először is meglepődnél, hogy mitől lőttek a tévéadásnak.

Aztán erősségtől függően gyorsan vagy lassan hatalmasodna el rajtad az akut sugárfertőzés, mármint az erős ionizálódás hatása.


Ha mondjuk pár fényévről kapnánk ilyen ajándékot, amire szerencsére semmi esély, akkor az bizony elég gyorsan hatna ahhoz, hogy ne legyen időd problémázni, az vinné nem hogy a komplett légkört, de a földkéreg felső rétegeit is azonnal vinné magával, miközben téged pillanatok alatt élettelen bomló anyaggá és plazmává változtatna.

2021. okt. 6. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Kafa. És ha messzebbről jönne? Vagy mit tudom én, közepes távolságból. Amúgy Köszi a választ!
2021. okt. 6. 10:56
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"És ha messzebbről jönne? Vagy mit tudom én, közepes távolságból."

Mondom, bizonyos mértékű sugárbetegség az eredmény.


A "messzebb" és a "közepes távolság" nehezen értelmezhető.


Itt olyan jelenségről beszélünk, ami jóval több energiát lőhet ki egy másodperc alatt, mint amennyit a Nap egy év alatt produkál és a hatása mérettől függően több tíz, száz fényév távolra is fatális lehetne.



Sok millió, milliárd fényévről láttuk már jelét akkora FRB jelenségnek is, ami olyan energiát hordozott, mintha a napunk kompletten energiává alakult volna.


Szóval itt a közepes kifejezés is nehezen kategorizálható.

2021. okt. 6. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezt hívják kozmikus totónak.

A nyertes ingyen hamvasztást kap.

2021. okt. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Elöször is elképesztő kicsi az esélye, hogy mondjuk 1000-10000 fényévről eltaláljon egy ilyen. Ezenkivül kis szerencsével a föld tuloldalát találná telibe, és csak a hülye amcsikat égetné porrá.
2021. okt. 7. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem nagyon tudunk veszélyes közelségben lévő potenciális ilyen objektumról.

Szóval remélhetőleg nincs is.


Egyelőre elég egy napkitöréstől foschni, az is épp elég bajt tud produkálni.

2021. okt. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!