Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi van a fekete lyukban?

Mi van a fekete lyukban?

Figyelt kérdés
Miért nyel el mindent?
2008. dec. 14. 12:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
91%
Ez jó kérdés és engem is érdekelne a pontos válasz. Annyit tudok róla, hogy rettenetesen nagy erővel szippant be dolgokat. Pl: csillagokat, meteorokat, kisebb bolygókat, és azok soha nem kerülnek elő, de hogy hova tűnnek az is jó kérdés..
2008. dec. 14. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
89%
Pontosan a legnagyobb fizikusok se tudják. Nagyon kicsi térfogatba rengeteg részecske sűrűsödik össze, ezért olyan nagy a tömegvonzásuk, hogy még a fényt is képesek magukhoz vonzani. Amiket odavonzanak magukhoz, nem tűnnek el, csak mivel nem jut ki onnan a fény nem lehet többé látni őket.
2008. dec. 14. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Egy kiégett csillag gravitációja hatására összeroppan, innen indul el a fekete lyukká válás folyamata.

A fekete lyuk óriási gravitációval rendelkezik, elnyeli a fényt, az esetlegesen hozzákerülő tárgyakat. A befelé zuhanás folyamata uán elér egy olyan pontot, ahol, már a középpontjához képest is beljebb zuhan, ilyenkor jönnek létre a féreglyukak. Ami a tudomány állítása szerint átjáró két univerzum között.

Egy fantáziautazást tehetsz a fekete lyuk belsejébe itt:

[link] majd a Begin your voyage gombra kattintasz és kiválasztod az uticélt.

2008. dec. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszolónak: a 'rettenetesen nagy erő' egy kicsit csalóka.

A fekete lyuk éppen akkora erővel vonz bármit, mintha közönséges égitest lenne. A különbség az, hogy a fekete lyuk nagyon picike - egy hasonló közönséges égitest mondjuk akkora lenne, mint a Földpálya.


És valóban nem tudjuk, mi van benne: sok törvényünk már nem érvényes ott. Anyag van benne, az biztos - de hogy milyen állapotban...


A működésének a lényege pedig az, hogy az eseményhorizonton a tér pont fénysebességgel zuhan befelé - tehát ott bármi bármilyen irányban mozog, mindenképpen beleesik a lyukba. A fény is. Ezért fekete...


Elvileg az eseményhorizonton kívül lehet keringeni - de kockázatos, mert nem stabil a pálya, és bármikor beleeshetsz.


Amúgy a fekete lyukak sem örök képződmények: párolognak, így a kisebbek (pl. azok, amelyeket majd mi fogunk készíteni valamikor) gyorsan el is tűnnek.

2008. dec. 14. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Az igaz hogy most találtak egyet a Tejúton?
2008. dec. 15. 06:49
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Fekete lyuk elméletileg minden anyagtömegből keletkezhet, ha a Schwarzschild-rádiuszánál kisebbre nyomódik össze. Jelenleg azonban csak két olyan hatékony mechanizmust ismerünk, amely létrehozhatja ezeket az egyelőre csak feltételezett objektumokat. Az egyik a nagy tömegű csillagok magjának összeomlása közvetlenül a szupernóva robbanás előtt. Az igazán nagy fekete lyukak azonban nem így jöttek létre: a legnagyobb szörnyetegeket a galaxismagokban találjuk. Az elméletek szerint az aktív galaxisok magjaiban fekete lyukak húzódnak meg, és iszonyatos tömegvonzásuk révén folyamatosan maguk köré gyűjtik a galaxis anyagát, a gázfelhőket és a kifejlett csillagokat. A csillagokat aztán a roppant mértékű gravitáció szabályosan szétszakítja, így anyaguk a gázfelhők anyagával együtt egy örvénylő korongot képez a fekete lyuk körül. Ebből az úgynevezett tömegbefogási korongból az anyag a fekete lyuk felé zuhan. A behulló anyag végső eltűnése előtt hatalmas energiára tesz szert, amely sugárzás formájában szabadul fel. Ez a sugárzás adja az aktív galaxisok magjainak iszonyatos fényerejét. A lyuk felé zuhanó anyag egy részét a felszabaduló energia visszasöpri a világűrbe, két ellentétes, a tömegbefogási korongra merőleges irányú anyagkilövellés, idegen szóval jet formájában.


Tömegbefogási korongra láthatunk egy igazi példát. Az NGC 4261 jelű objektumról régóta tudjuk, hogy aktív galaxis


A Tejútrendszerünkben is találtak fekete lyukat: A Chandra űrtávcsövet üzemeltető csapat gyakran "ránéz" saját galaxisunk, a Tejút központjára is, amely a Nyilas csillagképben elhelyezkedő csillag-klaszterben helyezkedik el. 1999 szeptemberében semmit nem találtak, 2000 októberében azonban olyan sugárforrásra lettek figyelmesek, amely pontosan a feltételezett fekete lyuk eseményhorizontjánál villant fel. Az eseményhorizont az a határ a szupernehéz objektum körül, amely mögött a gravitáció már akkora, hogy sem anyag, sem fény nem juthat vissza - onnan már csak befelé vezet út

2008. dec. 15. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak egyet - már jó párat ismernek (azokon kívül, ahol tudják, hogy ott kell lennie, de még nem figyelték meg).


Általában ahol egy kettős csillag egyik tagja fekete lyuk, ott remekül lehet látni, ahogy ahogy az izzó anyagot elszipkázza a társától.

Van olyan csillag, amit már szét is szedett így a párja (szétesett a csillag, és leállt a fúzió benne).

2008. dec. 15. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
A fekete lyuk valójában egy gravitációs gömb. Ha valami a gravitációs terébe kerül az azonnal lebomlik, ez Az a sok kör szerű szines 'izé' ami kürölütte van.
2008. dec. 30. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Így igaz, nem nyel el semmit....hanem lebontja. Ha elnyelné akkor jöhetne a kérdés? vajon hova tünik? ..Nos erre lenetne az a válasz, hogy a fekete lyuk a féregjárat(téridő görbület) bejárata, aminek a másik végén fehérlyuk van, ami a feketelyuk ellentéte (innen minden távozik)
2008. dec. 30. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A helyzet az, hogy a fekete lyuk méretétől függ, hogy elpusztulsz- e ha megközelíted vagy "átlépsz" az eseményhorizonton. Persze előbb- utóbb széttép. A gravitácó árapály jelensége az ami széttépheti az anyagot, de ha kellően nagy a fekete lyuk ,akkor az árapály csak akkor erősödik fel, ha már nagyon megközelítetted a szingularitást. Példáúl szupermasszív fekete lyukak esetén.
2010. febr. 1. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!