Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha NaCl oldatban egy fémszeget...

Ha NaCl oldatban egy fémszeget és egy rézcsavart teszek elektrodnak akkor milyen anyagok keletkeznek?

Figyelt kérdés
A vasszögnél elkezdett pezsegni és zöldes sárgás vízet kaptam. A rézcsavar szürke lett. Mi ez a zöldszínű folyadék?

2022. jan. 5. 17:17
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Nagyon érdekelne egy magyarázat :)
2022. jan. 5. 17:17
 2/19 sadam87 ***** válasza:
51%

A csillagközi bolygókat jellemzően gravitációs mikrolencsézéssel tudják észeleni. Ehhez az szükséges, hogy a bolygó pont elhaladjon egy, a háttérben levő csillag előtt. Értelemszerűen ennek nagyon kicsi az esélye. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy ezt észelelni is kell, márpedig a 9. bolygóról még azt sem tudjuk, hogy pontosan merre van (már ha egyáltalán létezik).

Emellett a nagy méretű kóborló exobolygókat lehet infravörös távcsövekkel is keresni, mert a gravitációs összehúzódásuk miatt melegebbek a környezetüknél (akkor is, ha nics a közelükben csillag). De ez csak nagyon nagy (legalább Jupiter tömegű) bolygóknál hatékony, a feltételezett 9. bolygó pedig jóval kisebb, talán 5-10 földtömgenyi lehet.

[link]

2022. jan. 5. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
??? ez hogy jön ide
2022. jan. 5. 17:35
 4/19 sadam87 ***** válasza:
100%

Hú, bocsánat, ez teljesen más kérdéshez ment volna. :(

Akkor azért ide is próbálok válaszolni. Csak kéne tudni, pontosan mit is csináltál. A keresőszavak alapján gondolom, elektrolizáltad őket, de nem adtad meg, melyik elektród volt az anód, és melyik a katód.

Mindenesetre a zöldessárga szín vas ionokra utal (a Fe2+ ionok vizes oldatban zöld, a Fe3+ ionok barna színt okoznak). Úgyhogy gondolom, az volt az anód. A vas oxidálódott iojaira.

A rézcsavaron a szürke színt az okozhatta, hogy ott meg a vasionok kiválhatnak az oldatból.

(De mondjuk a pezsgésre most nincs ötletem miért van, úghogy lehet, hogy nem jó a magyarázat. Írd le pontosabban, mit csináltál!)

2022. jan. 5. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Igen elektrolíziálást próbáltam ki. Egy egyszerű usb kábelra tettem a vas szeget és a réz csavart. Ezt tettem bele a sósvízbe és áramotadtam neki. A vasszegnél erőssen elkezd pezsegni és közben zavarosodik, zöldül az oldat a csavar pedig beszürkül. Akkor most a rézcsavar kap egy vasbevonatot? vagy a réz válik ki az oldatba és azért zöldül? Ezt tudnám elképzelni , meg estleg hidrogén gáz keletkezhet közben?
2022. jan. 5. 17:52
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Rengetegféle anyag keletkezik, de az esetedben a vas-klorid (sárgásbarna) és a réz-klorid (zöld) lesznek a domináns összetevők. Az oldatban felhalmozódó nátrium hidroxid nagyon elbonyolítja a helyzetet.
2022. jan. 5. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 sadam87 ***** válasza:
100%

Még mindig nem modtad meg, melyik volt az anód! Melyik szögön volt a pozitív és a negatív pólus?

Én nem hiszem, hogy a réz okozná a zöld színt (egyrészt jóval magasabb a standard potenciálja a vasénál, másrészt nem a rézszög körül tapasztaltad a zöldülést). Egyébként, ha jól tippeltem, és tényleg a vasszög volt az anód, ott NaCl oldat elektrolízisekor klórgáz szabadul fel. Csak szerintem vas anód esetében inkább a vas oxidálódna a kloridionok helyett. (De lehet, hogy ha elég sok áramot adtál neki, akkor mindkét folyamat végbement.)

2022. jan. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Igen a vasszög volt az anód.
2022. jan. 5. 18:18
 9/19 sadam87 ***** válasza:
100%
Persze ha a vas volt a katód, akkor ott valóban hidrogén szabadul fel. (Csak akkor meg azt nem értem, miért lesz szürke a réz). Abban egyet értek a válaszolóval, hogy a képződő nátrium-hidroxid nem segít...
2022. jan. 5. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 sadam87 ***** válasza:
82%

#8

Akkor én klórgázra tippelnék. Nem érezted esetleg a szagát?

2022. jan. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!