Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a szén-dioxid kibocsátás...

Ha a szén-dioxid kibocsátás olyan nagy probléma és káros, akkor miért raknak az ásványvízbe?

Figyelt kérdés

2022. febr. 21. 09:15
1 2
 1/11 Szirty ***** válasza:
96%

Mert ettől lesz szénsavas.


De egyébként ha azt nem érted hogy az említett ok ellenére miért csinálják, akkor az a válasz szerintem hogy elhanyagolható mértékű hatása van a légkör CO2 tartalmára.


A problémán tehát nem a szénsavas italok megszüntetésével kell fogást találni!

2022. febr. 21. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Úgy értem, ha a szén-dioxid káros, miért raknak a vízbe?
2022. febr. 21. 09:39
 3/11 anonim ***** válasza:
95%
A légkörben káros, nem az ivóvízben.
2022. febr. 21. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Különbséget kell tenni. A légkörben konkrétan a szervezetünkre csak jóval nagyobb koncentrációban káros. Megfelelö oxigénszint mellett viszonylag magas szén-dioxid szintet is elviselünk. A teljes bioszférára üvegházhatása miatt már a mai koncentrációban is eléggé káros.

A vízben szinte semmilyen negatív hatása nincs:

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. febr. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert annyi van már belőle hogy nem tudják hova tenni, ezért beteszik a vízbe, sörbe, kólába stb.
2022. febr. 21. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Az ásványvízben levő CO2 előbb utóbb böfi formájában a légkörbe kerül, de, hogy ez mennyire káros a környezetre, az kérdés.
2022. febr. 21. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, az üdítőkbe szánt szén-dioxidot magas inert tartalmú földgázból vonják ki. ( Többször tisztítják.)

A gáz elégetésével a CO2 úgyis a légkörbe kerülne. Amíg a szénsav a palackban áll, a bolygó nyer egy csöppnyi haladékot.

2022. febr. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#6

Ebben az értelemben semennyire, mivel a körforgásban jelen lévö szén-dioxidot tesszük a vízbe. A globális probléma a hosszú idöre letárolódott fosszilis tüzelöanyagokból nagy mennyiségben bekerülöböl adódik, valamint abból, hogy a kivágott erdök helyére, mint az Amasonas medence esetében eddig nem ültettek új erdöt. A felmelegedés miatt az olvadó permafrosztból is rengeteg hosszan eltárolt metán kerül a légkörbe. Szén-dioxidnál a másik probléma a melegedö óceánok, ugyanis az olyan megkötö szervezetek, mint a Nagy korallzátonyt alkotó korallok a melegedö vízben megdöglenek, nem kötik tovább, de valószínüleg az egyéb fitoplanktonra is negatív hatással van.

[link] - 79. oldal, 97-98.oldalon ír ezekröl

2022. febr. 21. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 2*Sü ***** válasza:
100%

1 liter ásványvízben van kb. 5 gramm CO₂. A benne található szén-dioxidnál jóval többet bocsát ki az ásványvíz gyártás a palack előállításával, a víz szivattyúzásával, a kész terméknek a boltokba való szállításával. Mindezekkel együtt is az ásványvíz gyártás a becslések alapján is a teljes CO₂ kibocsátásnak is maximum 0,1%-t teszi ki. Összességében a szénsavmentes ásványvíz előállítása, palackozása, szállítása alig termel kevesebb szén-dioxidot, mint a szénsavasé.


Közelítsük meg máshogy. 1 liter benzin – amennyit egy autó kb. 10 km út oda-vissza történő megtételére elég – elégetése során kb. 3/4 kg CO₂ keletkezik. Ezzel a szén-dioxid mennyiséggel 150 liter szénsavas ásványvizet lehetne előállítani.


Közelítsük meg máshogy. Tegyük fel, hogy Magyarországon minden egyes ember megiszik naponta egy liter szénsavas italt (ásványvíz, kóla, alkoholmentes sör, energiaital stb…) – ami erős túlbecslés, a csecsemők, meg a nyugdíjasok többsége, meg a mélyszegénységben élők aligha fogyasztanak ennyit –, az országosan éves szinten 3,54 milliárd liter italt jelent. 5 g/l-rel számolva az 17,7 ezer tonna CO₂. Magyarország teljes CO₂ kibocsátása 2019-ben meg 49,8 millió tonna volt. Ennek a 17,7 ezer tonna a 0,036%-a.


Pusztán ebből az ásványvízben található CO₂-t vizsgálni a globális felmelegedés szempontjából kicsit olyan, mintha a lehűlt lakás esetén a kulcslyuk hőszigetelésével foglalkoznál, miközben tárva-nyitva az összes ablak.


És akkor nem beszéltünk a szén-dioxid forrásáról. A legtöbb ásványvíz természetes állapotában is tartalmaz jelentősebb mennyiségű szén-dioxidot. De a dúsításhoz használt szén-dioxid is származhat olyan forrásból, ami amúgy is benne van a körforgásban.

2022. febr. 21. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
A kérdés nem a környezeti szennyezésre irányult, hanem az ember szervezetére kifejtett hatására, aki fogyasztja. Hiszen alapvetően a levegőben probléma, hogy magas a szén-dioxid aránya, tehát káros. Ennek ellenére napi szinten fogyasztjuk a palackozott vízzel.
2022. febr. 24. 19:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!