Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem létezik stabilis karbonsav?

Kraucslik Botond kérdése:

Nem létezik stabilis karbonsav?

Figyelt kérdés

Az egyik tizedikes kémia tankönyv ezt írja: "Azok az alkoholok, amelyekben a hidroxilcsoport kettős kötésű C-atomhoz kapcsolódik, nem stabilisak."

Tehát akkor ha jól értem alkoholoknak nevezi a karbonsavakat is, hiszen azokban pont hogy kettős kötéssel rendelkező szénatomhoz kapcsolódik a hidroxilcsoport. Namármost, e megfogalmazás szerint ezek a vegyületek nem stabilisak. Pedig én úgy tudtam, hogy elég sok stabilis karbonsav létezik. Kérlek segítsetek eligazodni ezen a dolgon.



2022. máj. 27. 07:14
 1/6 sadam87 ***** válasza:
100%

A karbonsavak nem alkoholok.

A tankönyvi szöveg úgy érti, hogy azok az alkoholok nem stabilak, amelyekben a szénatom, amihez a hidroxilcsoport kapcsolódik kettős kötéssel kapcsolódik egy másik szénatomhoz. (Enolok, pl. vinil-alkohol.) Ezek tényleg nem stabilak (legalábbis a többségük biztos nem az), oxovegyületté tudnak izomerizálódni (enol-oxo tautoméria)

[link]

2022. máj. 27. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor viszont jól értelmezem, hogy egy helyen pontatlanul fogalmaz a könyv (hiszen nem kötötte ki, hogy a kettős kötéssel rendelkező szénatom mihez kapcsolódjon kettős kötéssel), másrészt pedig helytelenül fogalmaz, hiszen egy közismert és elfogadott definíció szerint az alkoholokban a hidroxilcsoport _telítetlen_ szénatomhoz kapcsolódik? Vagyis az enol, amire a szöveg utalni akarna, nem lehet alkohol, ha a definíciót szigorúan betartjuk, ugye?
2022. máj. 27. 09:27
 3/6 sadam87 ***** válasza:

"Akkor viszont jól értelmezem, hogy egy helyen pontatlanul fogalmaz a könyv (hiszen nem kötötte ki, hogy a kettős kötéssel rendelkező szénatom mihez kapcsolódjon kettős kötéssel)"

Igen.

"egy közismert és elfogadott definíció szerint az alkoholokban a hidroxilcsoport _telítetlen_ szénatomhoz kapcsolódik?"

Nem. (Amúgy gondolom telítettet akartál írni, de úgy sem igaz.)

"Vagyis az enol, amire a szöveg utalni akarna, nem lehet alkohol, ha a definíciót szigorúan betartjuk, ugye?"

De, az enolok alkoholok.

2022. máj. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A "telítetlen" valóban elírás volt. Válaszod nyomán elkezdtem még egyszer utánanézni, hogy miként definiálják az alkoholt, és a következőre jutottam:


A mozaikos 10-es Szerves kémia tankönyv ezt írja: "Az alkoholok olyan szerves hidroxivegyületek, amelyek molekuláiban a hidroxilcsoport telített szénatomhoz kapcsolódik."


A OH-KEM910TB_II raktári számú, Oktatási Hivatal által 2021-ben kiadott, ingyenesen letölthető, Kémia 9-10. - II. kötet című tankönyv szerint: "Az alkoholok olyan hidroxivegyületek, amelyekben a telített szénlánchoz hidroxilcsoport (–OH) kapcsolódik."


De hogy valami komolyabbat is bedobjak, az IUPAC által gondozott Gold Book online verziója így fogalmaz: "Compounds in which a hydroxy group, –OH, is attached to a saturated carbon atom R3COH." (Vagyis ez szintén kiköti, hogy a hidroxilcsoportnak telített szénatomhoz kell kapcsolódnia.)


Nyilván vannak másféle definíciók is, de én ezeket találtam, ezek alapján állítottam, hogy az enolok nem számítanak alkoholnak.


Köszönöm az előbbi, illetve a mostani válaszod is.

2022. máj. 29. 17:37
 5/6 sadam87 ***** válasza:

Aha, valóban, én is találtam ilyen definíciót:

"Szénhidrogének valamely hidrogénatomjának hidroxilcsoportra való cseréjével a megfelelő hidroxiszármazékhoz jutunk, mégpedig sp3

hibridállapotú szénatom szubsztitúciójánál alkoholt, sp2

hibridállapotú szénatom esetén enolt vagy fenolt kapunk."

[link]

(pdf 118. oldala)

És valóban a IUPAC Gold Book is így definiálja, ahogy idézted. Mondjuk ha megnézzük ugyanebben az enolok definícióját:

"Alkenols; the term refers specifically to vinylic alcohols, which have the structure HOCR'=CR2. Enols are tautomeric with aldehydes (R' = H) or ketones (R' ≠ H)."

[link]

Itt mintha alkoholokként hivatkozna rájuk. (Vagy csak a vinil-alkoholra utal, ami ugye a legegyszerűbb enol.)

[link]

Illetve találtam ilyet is:

[link]

Szóval nem annyira egyértelmű a fogalomhasználat. Mindenesetre tény, hogy elég sok forrás szerint az alkoholok nem enolok, szóval így ezt a megjegyzésemet visszaszívom, mert maximum egy definíciós vitába kerülünk vele.


Az OH-s tankönyveket viszont inkább csak óvatosan használd. Ez például: "Az alkoholok olyan hidroxivegyületek, amelyekben a telített szénlánchoz hidroxilcsoport (–OH) kapcsolódik."

elég egyértelműen hülyeség. (Lehet telítelten egy alkohol - az enolokat nem ide értve - ha a szénláncban a hidroxilcsoport nem a kettős / hármas kötéssel rendelkező szénatomhoz kapcsolódik. Pl. allil-alkohol)

[link]

2022. máj. 29. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Az OH-s tankönyv idézetében lévő hibát nem is vettem észre, csak most hogy rámutattál.


Én egy kicsit definíciómániás vagyok, és rendkívül tud idegesíteni, ha hülyeségeket írnak, vagy ha ellentmondás van több meghatározás között. :)

2022. máj. 29. 18:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!