Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az erdősítésnek milyen kritéri...

Az erdősítésnek milyen kritériumai vannak?

Figyelt kérdés

Egyszer olvastam egy cikket, hogy a mostanában egyre felkapottabb önszerveződő faültető akciók is képesek károkat okozni egy adott terület számára, de ha nem is károkozásba fut a dolog, akkor simán csak nem feltétlenül lesz belőle erdő.


A talajnedvességre vezette vissza a témát a cikk, mert (állítása szerint) nem mindenhol van annyi talajnedvesség, hogy a frissen növekvő csemetéket idősebb korukban is ellássa vízzel, és így "kiszáríthatnak egesz területeket".


Ezzel nekem az a bajom, hogy közismerten a fákkal borított terület hűti az adott területet, és ezzel ugye a talajban is több víz kellene, hogy megmaradjon.

Illetve a fák egymást is segítik ezzel, hisz egy hűvösebb területen nem kell olyan mennyiségű vizet felvenniük mintha csak egy mező közepére lennének egymagukban kitéve.


Szoval furcsa nekem a cikk.

De ha valóban így van, és csak úgy találomra beerdősített területeken a fák a növekedésük során képesek kiszárítani a talajt, akkor, hogy volt lehetséges, hogy Magyarországot, de mondhatnánk egész Európát is, egybefüggő folytonos erdőtakaró borította még 2000 évvel ezelőtt is?



2022. aug. 16. 10:26
 1/4 anonim ***** válasza:
89%

faültetvény =/= erdő.


Tehát ha bárki nekiáll egy területen ültetgetni, abból jó sok idő után lesz erdő, ha egyáltalán... Ugyanis az erdő nem egyszerűen egy csomó fa, hanem egy komplex ökoszisztéma. A föld alatti növényi és állati élőlényekkel, plusz gombaszisztémával együtt.

Ajánlom olvasásra Peter Wohlleben: A fák titkos élete c. könyvét. Nagyon klasszul megérthető belőle az erdő működése.

2022. aug. 16. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
40%
Akkor tehát erdőt csak csonkítani lehet, létrehozni nem? Nyilvánvaló, hogy fát ültetek esetleg, de pockot biztosan nem ások el.
2022. aug. 16. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

1# én értem miről írsz 1-es, de 2#-es válaszoló rátapint a dolog gyakorlati oldalára.


Ha erdőt telepítünk akkor az nyílván a faültetéssel kezdődik, és első néhány évben "csak egy faültetvény".

De azt azért te is belátod 1-es, hogy a teáltalad leírt komplex életközösséget nem lehet telepíteni.

Szóval oké, értjük mit szeretnél mondani, értjük hogy ökológiai szempontok és definíciók fényében a faültetés nem "erdőt" eredményez, de te is tudod hogy gyakorlati értelemben beszéltem és tettem fel a kérdést.


Olyan értelemben ahogy te használod (vagy ahogy egy ökológus használja) az erdő fogalmát, abban az értelemben kb lehetetlen dolog erdőt telepíteni, hisz az ökológiai értelemben vett erdőben különböző korú fák vannak, és több lombkoronaszint is van.

Na ez már itt elkaszálja az ökológiai értelemben vett "valódi erdő" telepítésének koncepcióját.

A 2#-es által leírt ürgeásás pedig jól illusztrálja hogy ez hány szinten értelmezhetetlen a gyakorlatban.


Szóval köszi a könyvajánlót, de akkor inkább értelmezzük újra a kérdést:


A majdan valamikor valóban természetközeli erdővé válni képes faültetvények telepítésének milyen krítériumai vannak?


Szerintem ebbe már nem lehet belekötni, csak egy kicsit hosszadalmas ez a megfogalmazás.

2022. aug. 16. 13:13
 4/4 anonim ***** válasza:

Ők is tévúton járnak...

[link]

2022. aug. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!