Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a valószínűsége egy speciál...

Mi a valószínűsége egy speciális kockadobás különböző kimeneteinek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A pontos feladat így szól:


Van 5 db, 6 oldalú dobókockánk. 3db piros, 2db kék.

Az egyszínűekkel egyszerre dobunk. A piros dobott értékekből a két legnagyobbat nézzük, a legkisebbet elhagyjuk.

Így marad két kék, és két piros kockánk. A dobott értékeket színeken belül rangsoroljuk, és párosítjuk a másik szín értékeivel.

A legnagyobbat a legnagyobbal, a kisebbet a kisebbel!


Akinek nagyobb a dobott értéke annál, amivel párosították az nyer, illetve a kék akkor is nyer, ha megegyezik a neki megfelelő piros értékkel.

Van döntetlen.


1-2 példa a szemléltetés végett.

Piros dobott értékek: 1,5,3

Kék dobott értékek: 2,4


p: 5,3

k: 4,2

Kék veszít


Piros dobott értékek: 1,5,3

Kék dobott értékek: 5,3


p: 5,3

k: 5,3


Piros veszít. (a kéknek elég, ha megdobja a piros két legjobbját)


Piros dobot értékek: 1,5,3

Kék dobott értékek: 5,2


p: 5,3

k: 5,2


Döntetlen.


Ez a rizikó nevű "stratégiai" játék támadási módszere, és nagyon érdekelnének a következő dolgok:


Mennyi az esélye annak, hogy a kék nyer, annak, hogy döntetlent dobunk, és annak, hogy a piros nyer?


Gondolkoztam már én is a megoldáson, de a matematika ezen ágában nem nagyon boldogulok, ezért kérnem valakinek a segítségét, aki korrekt levezetést is tudna adni mellé!


2008. dec. 24. 09:19
 1/5 anonim válasza:
100%
A kérdésre legegyszerűbben úgy válaszolhatunk, ha előállítjuk az összes lehetséges esetet és megnézzük, hány esetben nyer a kék, hány esetben nyer a piros és hány esetben lesz döntetlen. Nyilván fel lehet írni formálisan, képletekkel is a megoldást, de mivel van táblázatkezelőnk (Excel) és talán adatbáziskezelőnk is (Access) felesleges ezen törnük a fejünket. Állítom, hogy a három piros kockával 216 féle eredmény jöhet ki. Ez így kell legyen, hisz az első kocka 6 féle számot adhat, mindegyikhez jöhet 6 szám a második kockával és ehhez a 6*6=36 esethez is újabb 6, a harmadik kockával. Ez összesen 6*6*6=216. Egy ilyen táblázatot Excelben egy perc alatt készíthetünk. Szükség van a három dobás két legnagyobb értékére. Használjuk a NAGY() függvényt, amit utasíthatunk arra, hogy adja vissza a legnagyobb és a második legnagyobb számot. Most van 216 sorban 2-2 értékünk. Egy másik táblában elkészítjük a kék dobásokat, ebből 6*6=36 lesz. Állítom, hogy mivel a dobások független események, összesen 216*36=7776 eset lehetséges. Ezeket egyszerűen legenerálhatjuk például az Access programmal (importálva egy-egy táblába a piros és kék dobások eredményeit) úgy, hogy készítünk egy lekérdezést, azaz vesszük a két tábla Descartes-szorzatát. Ez bonyolultnak hangozhat, de nem az. A táblának pontosan 7776 sora lesz, ahogy vártuk. Ezt most exportálva Excelbe, egyszerűen HA függvényekkel elvégezhetjük a páronként összehasonlítást és mondjuk a DARABTELI függvénnyel megszámoltathatjuk az egyes eseteket. A lényeg az eredmény: kék nyer 29,87%, döntetlen 47,89%, piros nyer 22,24%. Ez összesen 100%. Nem ismerem a Rizikó játékot, de a nagy számok törvénye alapján kéknek valamivel jobbak az esélyei - igaz, a különbség olyan kicsi, hogy szerintem játék közben nem is érzékelhető.
2009. jan. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szervusz!

Sokat segítettél!

Igazából a játéknak a stratégiáról kellene szólnia, és azért érdekelt, hogy mennyire vannak kiegyenlítve az esélyek, mert volt nem egyszer, hogy egy 15-20 dobásból álló sorozat után egy kb. 80%-os veszteséget könyvelhettem el a támadóval (piros).

(Általában véve peches vagyok a játékokban (kockadobás, póker, stb.))

Illetve van egy jóbarátom, aki rendszeresen bedobja az 1:7776-os esélyt! (Szinte minden játékban dob egymás után 6 hatost úgy, hogy egy játékban egy embernek 70-80-nál többször ritkán kell dobnia...)

Még egyszer nagyon köszönöm a választ, az általad alkalmazott módszer is nagyon tanulságos volt számomra!

2009. jan. 20. 16:21
 3/5 anonim válasza:

Engem is érdekel a dolog, múlt héten játszottunk Rizikót a haverokkal. Ki is számoltam különböző esetekre attól függően, hogy a támadó hánnyal támad és a védekező hánnyal védekezik:

támadó 1 - védekező 1: támadó: 41,7% védekező: 58,3%

támadó 2 - védekező 1: támadó: 57,9% védekező: 42,1%

támadó 2 - védekező 2: támadó: 22,8% védekező: 44,8% mindkettő veszít 1-et: 32,4%

támadó 3 - védekező 1: támadó: 66,0% védekező: 34,0%

támadó 3 - védekező 2: na ez papíron már bonyolultabb, de épp azon gondolkodom, hogyan lehetne kiszámítani...

2012. dec. 17. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Nézzétek mit találtam:

[link]


Vagyis amiket számoltam jók voltak, plusz megvan a 3-2-re is a megfejtés: támadó: 37,2% védekező: 29,3% fele-fele: 33,6%

2012. dec. 17. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 hadarc válasza:
hejhó midenkinek! az itteniekkel egyező eredményre jutottam énis. viszont! barátokkal úgy játszunk hogy ha a támadó egy kockával dob akkor a védő mehet még kettővel(ha van elég egysége persze), ezt is érdemes lehet kiszámolni. másrészt pedig nálunk egy olyan(elég fura) szabály is játékban van hogy ha a védő mindegyik kockája nyer akkor a támadó az összes dobott kockája után veszít egy egységet(például ha a támadó dobott 3db 2est a védő pedig 1db 5öst akkor a támadó 3 egyéget veszít). ugyan ez áll a védőre is fordított esetben, ha ő dob több kockával. játékelméletben jártasak kérem mondjanak nekem nyerő stratégiát!(mindkét fél ismeri az esélyeket, a támadó dönt elösször hogy hány kockával dob, a védő ennek fényében dobhat egy vagy két kockával kedve és lehetőségei szerint)
2014. aug. 14. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!