Milyen tudományos érvek szólnak amellett, hogy a globális felmelegedés nagyobb részben az ember műve és nem természetes jelenség?
Menjünk szép sorjában.
1) A globális felmelegedés (jelenleg) természetes jelenség, az emberiség közreműködése nélkül is egy *lassú*, növekvő tendencia lenne megfigyelhető a klímában globálisan.
2) Kicsit nehézkesen, de nagyon jó becsléseink vannak arról, hogy az első ipari forradalom előtt milyen volt a klíma, és milyen volt az üvegházgázok aránya a légkörben.
3) Tudjuk azt is, hogy az üvegházgázok kibocsátása az emberiség ipari fejlődésével együtt robbanásszerűen nőni kezdett.
4) Korreláció figyelhető meg az üvegházgázok mennyisége és a klíma melegedése között.
Ezekből megállapítható, hogy az emberi működés nagy szerepet vállal a globális felmelegedésben.
Durván erről van szó. Nyilván ezt sokkal pontosabban le lehetne írni, de ez a lényeg.
#2-es elég jól összeírta. Még azzal egészíteném ki, hogy a geológiai leletekből nagyon jól vissza lehet "nézni", milyen volt a légkör kémiai összetétele a múltban. Összességében elég jó modelljeink vannak a Föld múltbeli éghajlatára vonatkozóan. Ebből ordítva rajzolódik ki, hogy az ipari forradalom óta milyen brutális mértékben változott meg a légkör összetétele.
Ilyen GYORSAN egyetlen természetes folyamat sem tud előidézni változást. Vagyis de. Egy szupervulkán kitörése, vagy egy nagy aszteroida becsapódása igen, de nyilván tudjuk, hogy ilyen kataklizmikus esemény nem történt az elmúlt 300 évben.
Azt viszont tudjuk, látjuk, kiszámolható, hogy mennyi CO2-t (és egyéb üvegházhatású gázokat) pumpálunk bele a légkörbe.
Ha látod, mennyi volt, mennyit pumpáltál bele, és mennyi most az érték, akkor helyben is vagy. Tudniillik ha több van ott, mint amennyit te (értsd: az emberiség) küldött oda föl, akkor valami más egyéb természetes folyamat is szaporítja az üvegház hatású gázok jelenlétét.
Ha kevesebb, akkor valami elnyeli (nyilván van mínuszos tényező is, erdők, algák, stb).
De az jön ki, hogy bizony-bizony az emberi tevékenységnek köszönhető, ami történik, és ez egy dominoeffektust indít el.
Olvadnak a gleccserek, hevül a tenger, megváltozik a víz sóaránya, sűrűsége, savassága, emiatt a tengeri áramlatok megbolondulnak, ez pedig komoly hatással van a globális klímára. A fakitermelés miatt csökken a Föld CO2 elnyelő képessége. Az olvadó permafroszt miatt kevesebb napsugarat tükröz vissza a földfelszín az űrbe - és mint tudjuk, a fekete autó jobban melegszik, mint a fehér (mert több energiát nyel el). A sötétebb bolygó is több napfényt nyel el, azaz jobban melegszik, ami egy öngerjesztő folyamat. Szóval rengeteg tényezős képlet ez, és nem néz ki jól az az irány, ahova haladunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!